BALLINA
e martë, 04 gusht 2015

SHERADIN BERISHA: IMPERIUMI I KULTURSHTREMBËRUESVE

Pashtriku.org, 31. 07. 2015 - Në vitin 2010, Shtëpia Botuese "HELGA's SECRETS" në Tiranë, ka botuar librin e autorit amerikan: Ulick Varange (Francis Parker Yockey) "IMPERIUM - (FILOZOFI E HISTORISË DHE E POLITIKËS - 1948) (Titulli në origjinal: IMPERIUM - THE PHILOSO...

me shumë

FATBARDHA DEMI: IDEOLOGJIA POLITIKE E HISTORIOGRAFISË EUROPIANE - LIDHUR ME PELLAZGËT

Tiranë, 31. 07. 2015 - Një historian e ka për detyrë ta ngrejë zërin e tij edhe kur e di se nuk do të dëgjohet. (Patrick J.Geary) - Më datë 21 - 22 shtator 2011, u zhvillua në Tiranë Kuvëndi i Parë mbi Pellazgët. Ishte një takim në...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: FAIK KONICA DHE LETËRSIA UNIVERSALE

Tiranë, 31. 07. 2015 - Faik Konica dhe Jorge Luis Borgesi nuk e kanë njohur kurrë njëri-tjetrin. Tek kjo frazë pohuese (ose mohuese, - që janë e njëjta gjë) fjala “kurrë” ka diçka prej infiniti të vrazhdë, ose të një kaosi dhe bo...

me shumë

PROF.DR.MUHAMET PIRRAKU: TKURRJET E DHUNSHME TË AREALIT ETNIK SHQIPTAR SI PASOJË E GJENOCIDIT SLLAVOGREK ME MBËSHTETJE TË RUSISË DHE TË EVROPËS

Pashtriku.org, 31. 07. 2015 - Në një studim timin, më 1990, kisha konstatuar: Njësia etnokulturore e gjeopolitike e Shqipërisë nga fillet e formimit të kombësisë shqiptare (mesi i shek. XV), në gjirin e pernadorisë Osmane, dhe veçanërisht nga fitorja ...

me shumë

FOTOLAJM

JEMI NË PUSHIM VEROR! Të nderuar lexues, Gjatë muajit gusht jemi në pushim veror dhe portali pashtriku.org nuk do të aktualizohet. Ju dëshirojmë pushim të këndshëm! Editori i pashtriku.org, sh.b

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks