SHKRIMI
e enjte, 13 gusht 2020

SHERADIN BERISHA: LUFTA KUNDËR KORRUPSIONIT DHE NEPOTIZMIT DUHET TË NIS PREJ KADRI VESELIT...

Pashtriku, 17 qershor 2020: Një vit më parë këtë analizë e kam shkrue, dhe duket që korrupsioni as nepotizmi nuk është luftue (duke u nis prej Kadri Veselit e tutje), por as Klani Pronto me Adem Grabovcin në krye, që doli në gjyq nuk u denue, por u lirue!

____

Nga arkivi i FB., 17.06.2019

Grabovci - Veselit: “Ti i merr vendimet, unë i zbatoj”!

LUFTA KUNDER KORRUPSIONIT DHE NEPOTIZMIT DUHET TE NIS PREJ KADRI VESELIT...!

Nga Sheradin Berisha


Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, në përmbyllje të Konventës së IX të partisë u zotua se do të luftojë për ta çliruar Kosovën nga korrupsioni dhe abuzimet, njësoj siç ka luftuar kundër Serbisë. Ai ka thënë se Kosova e ka përfunduar luftën për liri e pavarësi, por nuk është përfunduar lufta për shtetin e së drejtës, për shtetin si garanci e zhvillimit.

“Prandaj, - thotë Kadriu - sot jam këtu, për t’u zotuar para jush, se ashtu siç kam luftuar për çlirimin e Kosovës nga Serbia, ashtu do të luftoj, së bashku me të gjithë ju, që ta çlirojmë Kosovën nga korrupsioni, nga nepotizmi, nga abuzimet”!

***

Për ta çliruar Kosovën nga korrupsioni, nepotizmi dhe nga abuzimet e shumta, fillimisht duhet të çlirohemi nga shefat e klanit Pronto, dhe sipas Adem Grabovcit - kryeshef i këtij klani është Kadri Veseli!

***

Pra lufta kundër kësaj të keqeje duhet të nis, prej Kadri Veselit, Adem Grabovcit, Besim Beqajt e të tjerë me radhë, të cilët sot janë drejtues të PDK-së!

***

BISEDAT TEKEFONIKE TË SHEFIT TË SHEFAVE - ADEM GRABOVCI ME KRYESHEFIN KADRI VESELI!

Adem Grabovci, "Shefi i Shefave" nuk ishte Shefi kryesor. Ai kishte jo një, por dy shefa! Pos Hashim Thaçit, Grabovci, i rrinte gatitu edhe Kadri Veselit, edhe pse në kohën kur po kryhej ky përgjim telefonik, (në nëntor - dhjetor 2011), ai nuk kishte asnjë funksion politik.

Ҫka ishte në këtë kohë Veseli?

Ishte bisnesmen!

SHIK'un kishte deklaruar tri vjet më parë (në verë 2008) se e kishte "shuar", ndërsa në PDK ishte anëtarësuar zyrtarisht, në fillim të nëntorit 2012!

Megjithatë, përgjimet e siguruara nga Insajderi dëshmojnë se Veseli, aktualisht kryetar i PDK dhe kryetar i kuvendit ishte shumë aktiv në prapaskenën e jetës politike dhe në vendimmarrje.

“Ti i merr vendimet, unë i zbatoj”, i thoshte Grabovci - Veselit në bisedën telefonike.


Lexoni bisedat telefonike:


Biseda e parë

Veseli: O ku je more…?

Grabovci: A je, si je?

Veseli: Qe mirë.

Grabovci: Ishum ni drekë me grupin, e me kryeministrin, e me ministrin e.

Veseli: O zoti ju rujt bre, e ishalla, ishalla… Ka je kshty, ka je?

Grabovci: Qe n’zyrë qitash ni takim.

Veseli: Bravo! Ngo qitash!

Grabovci: Kishe pas ti… m’kishe pa çu sms.

Veseli: Ta çova ni sms, a din që e lamë e… me bisedu. Dëgjo i lam n’sistem le t‘ec ai djali ma mirë. Ngom mu se ti ki me than mirë e ke pas a e kupton? Ai djali që pijtum kafe dje, a e kupton, le ta vazhdon, po hajt se ëë… ma mirë o. Ngom mu, muna, muna, me ti jep 10 argumente se o ma mirë.

Grabovci: O qysh ta do shpirti ty…

Veseli: Paj vallain ngo çka qysh ta do shpirti jo, menova për shpirt tem e tanin ma mirë o. Hehehehe.

Grabovci:Ti i merr vendimet, unë veç i zbatoj.

Veseli: Jo jo, a din pse, ti meno, po dëgjo kryet ka me të dhimtë ty edhe mu pej qati edhe veç na lodh, e kem gajle edhe thjesht ma mirë let ec ai…, e shkurt.

Grabovci: Eeee… u bo.

Veseli: A? A po thu? A je edhe ti pro? Se duhesh edhe ti pak me kon…

Grabovci: O u bo, po vallain hiç s’ta prishi.

Veseli: Hej po dëgjo, ma mirë, ngom mu, se unë menova bash…, e ma mirë mu dok, ma mirë, kuadër ma i mirë osht, ma i aftë, ma ma asii…, n’fund fundit ka deshtë mu vonu let vanohet, e bajt me shnet.

Grabovci: Hehehehe.

Veseli: A? E pra.

Grabovci: Hiç… qysh dush bonja, hiq mos ta nin.

Veseli: Hajde pra, hajde pi thom qashtu, hajde, t’përshëndes, çao çao.

Biseda e dytë

Veseli: Ku je mor patriot?

Grabovci: Tungatjeta.

Veseli: Ku je, çka po bon, a ça ka tre a?

Grabovci: O vallain ton ditën jom kanë qitash…

Veseli: O i zanun njeri, gjithë njeri i zanun je, hahaha…

Grabovci: Qishtu osht tash, qa ki me bo. Qashtu tash.

Veseli: O ta ka jep zoti ty veç…

Grabovci: Hahahaha…

Veseli: Ça ka tre, a jeni lodh, a jeni mërzit a?

Grabovci: Tonat kapak.

Veseli: Çka po boni?

Grabovci: Hiç kurgjo, qitash pata ni debat me kta.

Veseli: Po a, ku?

Grabovci: N’RTK.

Veseli: Qysh kalove, allahile?

Grabovci: S…, mirë o bre… ken kta tre, t’opozitës.

Veseli: Hihihi…, a tan tu bonën a? A pshtove bile, a pshtove?

Grabovci: Po more qysh jo, po more qysh jo.

Veseli: Hehehehe…, ani mos u mërzit ani? A je a tek je a?

Grabovci: Veç n’fund ja lshova, pak ma kshtu, a din, krejt zhag.

Veseli: Pse?

Grabovci: (S’kuptohet) opozitë, ata niher na sulmojshin kshtu, e unë n’fund e përmbylla. Thash, thash mas pari shprehi keqardhje. Thash mirë thash zotëri Isufi se je opozitë e fortë, do të thotë e mobolizion shumë mirë opozitën që të jetë shumë aktive, po thash fatkeqësisht pozita është shumë e fortë, ndërsa për mos të thom se nuk kemi opozitë fare…

Veseli: Huhuhu…

Grabovci: Hahahah… osht, osht një opozitë e brishtë, pa koncept, pa qëllim, hahahah…

Veseli: Hahahah… a muren flakë?

Grabovci: A jo tani ajo u mbyll.

Veseli: Hehehehe…

Grabovci: Jo po përzihet, jo po përzihet Qeveria, po dikton parlamentin. I thash bashkëpunimin, nuk guxojmë me qujt interferim, thash ajo me Kushtetutë…

Veseli: Po ajo, ajo osht me Kushtetutë more loptë e kqija thuj more loptë e…

Grabovci: Çka po bon ti?

Veseli: Mirë mirë mirë, knej jom knej jom, knej ka pleqtë.

Grabovci: A ka pleqtë je a?

Veseli: Po, vallain po, valla po.

Grabovci: Qysh i ki planet kto ditë, a qysh?

Veseli: Hajt se shihem…

Grabovci: Me (nuk kuptohet) ka i 20-ti e kem.. e kryjmë buxhetin.

Veseli: Hajde për hair.

Grabovci: E n’ta marrtë menja, me rezervu najkun që tham a, qysh e ki (nuk kuptohet) a?

Veseli: Hajde, hajde pe kqyrum. Hajde se shihum n’Prishtinë edhe kqyrum…

Grabovci: Për shkak t’fmive që i ki, qysh i ki mundësit kur?

Veseli: Kqyrum…

Grabovci: Me kanë dikun ma mirë, dikun që ju përshtat fmive.

Veseli: E jo valla, me mujt dikun me kqyr ku është ai far veni.

Grabovci: Jo unë po të thom ty, kqyr ku u përshtatet ma shumë.

Grabovci: Dikun katër pesë ditë a i javë a…

Veseli: Po bisedojmë bashkë tani e kqyrum.

Veseli: Katër pesë ditë i kom, bisedoj kur je atje… hajt n’fillim t’javës a je anej?

Grabovci: Po po po.

Veseli: Hajt.

Grabovci: T’fala shumë pleqve.

Veseli: Faleminderit shumë hajde.

Grabovci: Hajde shumë t’fala.

Veseli: Hajde faleminderit, tung tung.

Biseda e tretë

Grabovci: Alo, Alo…

Veseli: Qe veç pak, prit dostit, se m’nxone keq. Ku je more?

Grabovci: Ç‘kemi?

Veseli: Qe se isha t’u e desh setrën kur e pash.

Grabovci: Hehehe.

Veseli: A je lodh?

Grabovci: Kapak.

Veseli: Ka je kshty?

Grabovci: Vallain qitash dola n’drekë, n’daq me ditë.

Veseli: Hajde t’boft mirë bravo. Me kon je?

Grabovci: Me Naimin qetu… me Naim Fetahun e me…

Veseli: O hallall ju koftë, qysh o bre Naimi?

Grabovci: Mirë mirë, si pllum.

Veseli: Hallall i koftë.

Grabovci: Ti a je mirë?

Veseli: Mirë, mirë.

Grabovci: A je lodh a, si ke kalu a?

Veseli: Jo jo kapak, jo kapak, ti?

Grabovci: Ka je n’kryeqendër a…?

Veseli: Po n’drekë jom.

Grabovci: Hajde mirë t’baftë.

Veseli: Hajde se shihem ma vonë, a u bo.

Grabovci: Ani hajt kur t’lirohesh.

Veseli: Hajt u ba, u bo.

Grabovci: Faleminderit shumë a. Faleminderit. Tung tung.

Biseda e katërt

Naseri: Alo urnoni?

Grabovci: Alo.

Naseri: Naseri n’telefon.

Grabovci: Hej, Nas ku je?

Naser: Qe vallain, qa i kini puntë?

Grabovci: Mirë mirë, ka jeni kshtu?

Naseri: Osht pak nxan.

Grabovci: A?

Naseri: Ku je ti ?

Grabovci: Oo… kesh me kta t’komisionit bre për… për Prevallë kanë kanë me shku, s’po du me shku unë e…

Naseri: Çka a po don naj sen a? Qe prit veç pak. Qe ta jepi.

Grabovci: Hajt hajt, le ma vonë, masi masi t’lirohet dëgjohmi.

Naseri: Merre, merre, merre. Tung.

Veseli: Burri ja flet ja s’flet, fol?

Grabovci: Hehehe…, ça i ki puntë a je mirë?

Veseli: Mirë, mirë.

Grabovci: Se kom ni telefonin se kesh…

Veseli: Ma murr menja qata, ma murr menja.

Grabovci: Ça i ki puntë?

Veseli: Mirë mirë, te Ariu jom.

Grabovci: Po a?

Veseli: Po.

Grabovci: Hajt (nuk kuptohet) se e kem me kta me Ramizin e me kta, për Prevallë.

Veseli: (nuk kuptohet) hajde kqyrni atje tani unë kah qyteti jam… për qata edhe unë deri qitash (nuk kuptohet).

Grabovci: U bo.

Veseli: A je lodh, a je mërzit a?

Grabovci: Kapak, kapak.

Veseli: Hajde, hajde, hajde se n’qytet tani vi une. Tung, tung, tung.

Grabovci: U bo, u bo faleminderit.

Biseda e pestë

Veseli: Adem.

Grabovci: Ç’kemi?

Veseli: Unë jom mirë, ku je ti?

Grabovci: Hehe… n’Parlament qitu.

Veseli: Edhe sa je n’Parlament?

Grabovci: Kem’ edhe pak.

Veseli: Shumë i papërgjegjshëm bre Adem, qysh bre Adem me t’votu ata, qysh bre se na.. (nuk kuptohet)

Grabovci: Hej, hej, mos um trano. Kur ti qojsh njerzit e pa përgjegjshëm normalisht.

Veseli: O pasha (nuk kuptohet) pa t’shkarku si kryetar i Grupit parlamentar se kisha lanë

Grabovci: Hahahaha…

Veseli: Qysh more a u bonet budallë?

Grabovci: M’ke shti me kesh qitash.

Veseli: A shkit, shkit kanë votu a?

Grabovci: Aha.

Veseli: Ooo… a e ki (nuk kuptohet) aty?

Grabovci: Po.

Veseli: Ama ni sekondë… hej, hajde deri kur je anej.

Grabovci: Hajt qetash kur t’lirohem t’thirri.

Veseli: Hajde, ani ama (nuk kuptohet).

Grabovci: Se kom ktu. Jashtë jom dal n’koridor, mrena n’sallë.

Veseli: Aha… mrena, mrena krejt a?

Grabovci: Ëhë…

Veseli: Hajde, hajde pra.

Grabovci: Hajt.

Veseli: Hajt.

Biseda e gjashtë

Veseli: Alo.

Grabovci: Tungatjeta.

Veseli: Hej, ku je, si je?

Grabovci: Vallain qe qitu te banesa tu e pi ni çaj.

Veseli: Me kon?

Grabovci: Me Miftar doktorin.

Veseli: Qysh o Miftar doktori, mirë a?

Grabovci: Mirë, mirë.

Veseli: Ti qysh je?

Grabovci: Mirë mirë.

Veseli: A e kalove naj qysh a u lodhe a?

Grabovci: Po, ja mirë, mirë kalum.

Veseli: A, bravo.

Grabovci: Ti çka bane?

Veseli: Mirë vallain mirë.

Grabovci: Ka je n’sheher a?

Veseli: Jo more n’sheher jom ni darkë, jom tu…,

Grabovci: Mirë shumë. Okeej. Jo veç thash…

Veseli: A u lodht, a u mërzit, a ka naj sen a?

Grabovci: Hiq hiq, me t’vjetra.

Veseli: Kshtu mirë a?

Grabovci: Mirë mirë. A përfundimisht ëë Agronin po… po e çojmë n’bjeshkë a?

Veseli: Po de. Po. Po.

Grabovci: U bo.

Veseli: Po kismet po. Kismet po. Edhe dëgjo, nejta sot me kit mikun tond, si ke taku me grykën a je ka kupton..

Grabovci: Me?

Veseli: Me ministrin, ministrin…

Grabovci: A. Po.

Veseli: …Dmth nejta unë me to, e m’kallxoj edhe për ty, thash e vallain edhe për mu qashtu, tha jom t’u kqyr tha… (nuk kuptohet) ,

Grabovci: U bo.

Veseli: Qaty nejta pak. tani metum edhe me bisedu. E tana i ditë me dal n’drekë unë, ti e ai..

Grabovci: Ani ani, bash mirë.

Veseli: Ani. Hajde. Ke shumë entuziast. Shumë entuziast.

Grabovci: E veç thash çt’lajmrona.

Veseli: Faleminderit shumë. Hajde t’fala.

Grabovci: Kalo mirë, kalo mirë. Tung, tung.

Biseda e shtatë

Veseli: Tungatjeta Adem. Marova bre zoti Adem!

Grabovci: Po ku je more ku je, as telefonin s’pe çon.

Veseli: (S’kuptohet)

Grabovci: As telefonin s’pe çon.

Veseli: … (nuk kuptohet) Kot o tani me u munu me t’marrë… (nuk kuptohet)

Grabovci: Babi babi…

Veseli: Eu… i përkushtuar, i përkushtuar.

Grabovci: Si tre ujq. Njonit mi than kqyr babit telefonin maje, mule.

Veseli: Hahaha… qysh je o bacë, ku je?

Grabovci: Vallain qe.

Veseli: A je lodh hiç?

Grabovci: Kapak, kapak.

Veseli: Naj sen t’re a, a t’vjetër a, ka je?

Grabovci: Po kesh n’Prishtinë, ë pramë jom kthy se kesh n’Bruksel qatje.

Veseli: A kalove mirë?

Grabovci: Vallain kem kalu mirë shumë.

Veseli: Hajde për hajr.

Grabovci: Patum takim me ë tanë kta, a po kupton, me kta far bosat, … ma i madhi ka qenë kur i përshëndetsha, e ju thosha kom kënaqësinë, t’ju përshëndes në emër të delegacionit, ma domethonsë dhe ma përfaqësor që, është mesazhi ma i miri… se çfare është gjendja n’Kosovë n’emër t’shkive e t’hashkalive, e tanë…

Veseli: Aa… hallall.

Grabovci: Hahaha…

Veseli: Hallall t’koftë.

Grabovci: E tjera tjera, po mirë, mirë kom kalu.

Veseli: A ju priten mirë?

Grabovci: Shumë mirë na kanë pritë.

Veseli: E bravo!

Grabovci: Edhe do llafe, po kur t’ja thush a din kshtu drejtë.

Veseli: Po?

Grabovci: Për liberalizim t’vizave, e folum kshtu bukur…, than ja jepum ë fjalën mas largu deri n’dhetë, n’fillim t’dhjetorit ka me fillu dialogu edhe kem me ë dhanë kontributin tonë me përfundu sa ma shpejt. U thash, thash ëë jemi gjithëpërfshirës, përfshi për t’gjithë a din, por qytetartë e Kosovës pa përjashtim po e ndinë vetën t’fym edhe t’anashkalum …dhe t’izolum dhe ju pe boni ni padrejtësi t’madhe ndaj Kosovës dhe po e detyroni popullin e Kosovës që të merr ë pasaportë dhe dokumenta të shteteve fqinje, qoftë Shqipërisë, qoftë Malit t’Zi, qoftë Serbisë, qoftë Maqedonisë, për të udhëtuar jashtë.

Veseli: Aha…

Grabovci: Edhe ky Kukani.

Veseli: Po!

Grabovci: Tha, zotëri Grabovci… kur e murr fjalën ai, toni ke edhe ky ky slloveni, e kjo Doris Packu e, Lunaçeku e…

Veseli: Po…

Grabovci: Ky osht ni argument shumë logjik dhe shumë bindës, që deri më sot nuk na ka ë thanë dikush, po ne pajtohemi plotësisht se osht qashtu edhe osht padrejtësi.

Veseli: Hajde thuj nimona pak thuj.

Grabovci: E qaty toni ai Kukani, tha jau jap ë fjalën si deri me 10 dhjetor ka me fillu dialogu.

Veseli: Hjade, hajde për hair ishalla.

Grabovci: Mirë, mirë, kem kalu, mirë kem kalu kshtu…

Veseli: Ju lumtë, ju lumtë! Vetë qysh je? E pse s’shkove te Hasan Prishtina, ktu ë janë anku se unë s’shkoj, jom kuq edhe unë, ka thirr ai…

Grabovci: Kush?

Veseli: ky… te Hasan Prishtina, ktu n’Rektorat, Buja (ose Muja) e ka bo.

Grabovci: Kuku, pasha allahun kom harru.

Veseli: Vallain, kuq jena….

Grabovci: Kuku… tash ai tash ai preket, thotë hë…

Veseli: Jo mejher, mejher thirre! Unë ja çova ni urim ma t’përzemërt, t’lumtë…

Grabovci: N’sa, n’sa e ka pas?

Veseli: Qitash, qitash n’televizion e ki, drejtpërdrejtë.

Grabovci: U… pasha besën kom harru qe.

Veseli: Hajt se s’o gajle veç…

Grabovci: Jo, po m’vjen keq prej tij, se a din se…

Veseli: Jo valla se ka meritu mos mi shku sepse, po ë unë nuk dojsha me shku (nuk kuptohet) kete far hamom politike…

Grabovci: E ti kshtu ku je, ku je?

Veseli: Unë qitash jom n’Prishtinë, jom tu dal pak me fmi edhe n’mramje jom ktu. Që je knej shihemi.

Grabovci: Okej hajt ta boj ni telefon.

Veseli: Hajde, hajde, a je knej ti, a je anej?

Grabovci: Jom ka Peja t’u shku.

Veseli: Hajde hajde, kalo mirë.

Grabovci: Se kthena unë, kthena.

Veseli: Edhe ti ja paske bo si unë berllog.

Grabovci: Hahaha… hajde hajde.

***

Shikoni videon:

Dosja e shefave X, Grabovci - Veselit: Ti i merr vendimet, une i zbatoj!

https://youtu.be/HQqykFp8Rzc

==============Nga arkivi i FB., 17.06.2019

Grabovci - Veselit: “Ti i merr vendimet, unë i zbatoj”!

LUFTA KUNDER KORRUPSIONIT DHE NEPOTIZMIT DUHET TE NIS PREJ KADRI VESELIT...!

Nga Sheradin Berisha

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10214260190635090&id=1125324528


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks