SHKRIMI
e diel, 27 shtator 2020

SHERADIN BERISHA: VALBONA E KRESHNIKËVE

Pashtriku, 3 korrik 2020: Valbona është si Troja. Aty para mijëra vjetësh ka ndodhur diçka e bukur dhe ka ardhur më pas te ne, nëpër qindra vite të tjera, si këngë. Nëse Troja ka Iliadën, Valbona ka Eposin e Kreshnikëve. Nuk mund ta shmangësh këtë asocim epik teksa futesh në grykë të një lugine që ka emrin e lumit që rrjedh nëpër të - Valbonë.

Gryka e Valbonës që në krye të saj vjen e bëhet luginë gjarpëron bashkë me lumin, ujërat e të cilit sot ngarkuar me shi, borë e rrëke që bëhen ujëvara janë si të çartura: e kaltra është hirnosur. Bukurinë e ruan megjithatë: uji kreshpërohet mbi shkëmbinj ciklopikë të cilët nxjerrin kryet e bardhë mbi dallgë.

Çuditërisht kanë formën e plisave që mbajnë në kokë malësorët e këtyre anëve. Prandaj mos i leni pa i vizituar këto bukuri të rralla natyrore!

------------------

Shikoni këto video/

https://www.youtube.com/watch?v=b1Zwv3rNotM

***

https://www.youtube.com/watch?v=Y6e2cCxsGgs

***

https://www.youtube.com/watch?v=ONBPDRmsnCg

***

https://www.youtube.com/watch?v=VvN2bmjWAGQkthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks