SHKRIMI
e martë, 11 gusht 2020

Rexhep Kasumaj: Dy vdekje dhe një jetë në mes

Berlin, 20 nëntor 2019:

1.

Kronikë e mortit të dytësuar ka një ndërthurje të rrallëparë.

Njëra, Dhèlindsja, linte pas korteun e madh kolektiv dhe veshte mantelin e rreckosur drejt Asgjësë. Dhe ulej e priste në sheshin e Njeriut të panjohur...


2.

E dyta, pastaj, Dhétretsja s'pati një korte. Kësoll të madh a të vogël. Më e vetme se vetmia, ajo mbetej e ngujuar në burgun e ëndrrës. Dhe dënesnin ato në shiun e qiellit anonim, duke pritur t'zonë që gjendej diku, n'askundnajë...E që s'do i prehte kurrë më...

3.

Midis tyre, ndërkaq, rend i gjatë për të shlyer kujtesën. Emrin. Pritje në ankth. Natë e mjes trokitjesh në portë. (Lehje qeni e shuar tashmë n'pragun e humbur). Torturë. Harrim. Mëshirë poshtëruese. Fëmijë që do kenë vetëm baba biologjik, e ashnjëherë social. I tillë që do t'ua ruante rrënjët, e do t'u jepte krahët: në Votrën parlindëse të jetës..! R. K.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks