SHKRIMI
e mërkurë, 12 gusht 2020

SHERADIN BERISHA: KRIMOGJENËT E POLITIKËS - VRASËSIT E SHPRESËS!

Pashtriku, 23 nëntor 2019: "Ithtari i së keqes, nëse nuk bindet me fjalë të mira, lyp drunin si mushka." - Martin Camaj, shkrimtar, akademik dhe albanolog (1925 - 1992)

***


 


 Njerëzit mendojnë se krim është vetëm vrasja me armë, dhe kriminelë janë vetëm ata që ia marrin jetën njeriut me plumb!

- A është kjo e vërtetë?!

- Jo, nuk është e vërtetë!

- Pse?

- Sepse nuk është Krim dhe nuk janë kriminelë vetëm ata që vrasin dikë me plumb, por është krim dhe janë kriminelë edhe ata politikanë që e keqpërdorin pushtetin në dëm të popullit!


***

E kam thënë e përsëritur shumë herë, se:

Hashim Thaçi, Isa Mustafa, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj, Behgjet Pacolli etj., në saje të luftës së UҪK-së dhe aktiviteteve të tjera, u faktorizuan në politikbërje! Dhe rrjedhimisht paslufta në politikë i konsumoj pa masë!

Për 20 vjet rresht kjo bandë politike në vend se ta zhvillojnë Kosovën, e copëtuan atë në feude (treva), duke krijuar kështu mirëqenje dhe pasuri përrallore për veten, familjen, për feudet dhe klientelën e tyre!

Dhe, kjo kastë politike rrjedhimisht e ka mbushur kupën, edhe pse miqtë tanë si Xhems Rubin, në vitin 2013 "komandantëve" të tillë u kishte thënë që ta lënë politikën!!!

Kupa e mbushur me plotë durim, paknaqësi, zhgënjim e indinjatë të shqiptarëve, prej vitesh po derdhet me ikje masive të shqiptarëve, sepse këta krimogjenë politik ua kanë vrarë edhe SHPRESËN!

Në këto rrethana ekzistuese ky soj banditësh nuk mund ta ndryshojnë këtë gjendje, madje as të shkuarën e tyre, ama mund ta ndihmojnë të ardhmen e këtij vendi!

Si mund ta ndihmojnë të ardhmen?!

Kanë vetëm një rrugë!

Të largohen nga drejtimi i partive politike dhe krejtësisht nga politika për t'i hapur rrugë ndryshimit në mendësinë politike e qeverisëse!

Dhe së fundmi të përballen me drejtësinë, për dëmet e shumta që ia kanë shkaktuar Kosovës dhe qytetarëve të saj - për 20 vjet rresht!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks