SHKRIMI
e martë, 22 shtator 2020

SHERADIN BERISHA: MENDIMET NDRYSHOJNË BOTËN TËNDE! KURRË MOS U NXITO!

Pashtriku, 18 janar 2020:


MENDIMET NDRYSHOJNË BOTËN TËNDE!


"Bota që kemi krijuar është një produkt i mendimit tonë. Nuk mund të ndryshojmë botën pa ndryshuar mendimin", ka thënë shkencëtari i shquar, Albert Ajnshtajni (1879 - 1955). Prandaj "ndrysho mendimet e tua e do të ndryshosh botën tënde.", thoshte frimasoni amerikan, Norman Vincent Peale (1898 -1993). Sepse "ata që s'mund të ndryshojnë mendim, s'mund të ndryshojnë asgjë" - ka porositur dramaturgu dhe politikani irlandezo-britanezë, George Bernard Shaw, (1856 - 1950).KURRË MOS U NXITO!


Njeriu duke menduar me nxitim shpeshherë del i gabuar! Euforia është ajo që na bënë të gabojmë, prandaj nuk duhet të nxitojmë!

"Kurrë mos u nxito" - ka thënë poeti i antikitetit, Sofokliu (497-406 p.K) - sepse "shpeshherë një mendim i dytë, e nxjerr të gabuar mendimin e parë"! Ndërkaq filozofi i shquar i antikitetit, Aristoteli (384 - 322 p.K) thotë: "Njeriu i matur nuk thotë çdo gjë që mendon, por mendon çdo gjë që thotë."


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks