SHKRIMI
e diel, 29 mars 2020

SHERADIN BERISHA: E VËRTETA ËSHTË DËSHMIA E KOHËS! TA THEMI ATË PA HEZITIM!

Pashtriku, 24 mars 2020: Këto ditë në rrjetet sociale, militantët e partive politike në mënyrë emocionale (pa dominuar e vërteta as vetëpërmbajtja) kanë shtuar fyerjet dhe akuzat në adresë të njëri - tjetrit!

Dhe, ky komunikim kryesisht i pa argumentuar me të vërtetën (por vetëm me gënjeshtra), ka krijuar një ambient ndasije ekstreme deri në përçarje!

Gabim, shumë gabim!

Njeriu ka mendimin për ta thënë të vërtetën, jo për ta shkatërruar atë!

Me gënjeshtra nuk ndryshohet e vërteta, sepse siç thotë piktori i shquar francez, Georges Braque (1882-1963), "e vërteta ekziston ndërsa gënjeshtra duhet shpikur"!

Me këto diskutime të stërkequra publike ne rrezikojmë që Kosovën ta shndërrojmë në një vend të gënjeshtrave, ndërkohë që e vërteta mund të shihet si sëmundje e një shtrese të caktuar, e cila nuk pajtohet me gënjeshtrën publike, të instaluar në shoqëri dhe në institucionet e shtetit!

Një dijetarë ka thënë: "Nuk është faj i madh të mos dish të vërtetën, por është faj i madh ta përbuzësh pasi ta kesh mësuar atë"!

Në këtë kuptim rrjedhimisht mund të themi se, e vërteta është dëshmia e kohës, ndërsa gënjeshtra shëmtia e saj.

Ta themi të vërtetën pa hezitm, por pa akuzime deri në dëshprime! Për më tepër, të përpiqemi ta themi të vërtetën, e të bëhemi më shumë argumentues, e me pak akuzues e gënjyes!

Prandaj me këtë rast i ftojë të gjithë miqtë e mij, të cilët janë anëtarë të partive politike, që të përmbahen nga sharjet dhe akuzat e rënda dhe t'i kthehen debatit të vërtetë e konstruktiv!

Shëndet e gëzime familjarisht, në këto ditë të rënda krize (shëndetësore e politike) nëpër të cilat po kalojmë, e që duhet me durim t'i përballojmë!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks