SHKRIMI
e diel, 29 mars 2020

SHERADIN BERISHA: LUFTIMI I 'PANDEMISË KRIMINALE' ...

Pashtriku, 25 Mars 2020: Në raportin e organizatave: BIRN, KDI, D+ dhe ÇOHU, i mbështetur nga Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë, thuhet se, në qeverisjen e PAN'it (PDK-AAK-NISMA+AKR+PAKICAT) çdo vit janë humbur nga:

– 160.000.000€ (160 milion) në tenderë, dhe paratë kanë përfunduar në xhepat e biznesmenëve financues të politikës...;

– 20.000.000€ (20 milion) ndërmarrjet publike kanë humbur gjatë vitit 2018 nga keqmenaxhimi;

– 400.000.000€ (400 milion) Kosova i ka humbur çdo vit nga dështimi i Doganës dhe ATK-së për t'i mbledhur tatimet;

– 700.000.000€ (700 milion) kanë humbur çdo vit nga korrupsioni, vjedhja dhe abuzimi me pushtetin;

– Humbjet kanë qenë më shumë se 13 herë buxheti për arsim ose 11 herë më shumë se buxheti për shendetësi apo çdo vit është humbur nga një autostradë!

– Llogaridhënia është e barabartë me zero; në vitin 2018 rreth 60% e rekomandimeve të Auditorit nuk janë zbatuar.

***

Këtë tenderomani korruptive, vjedhje e krim të organizuar mund ta luftojë me masa ligjore vetëm një qeveri e përgjegjshme dhe e pakurruptuar!

Ministria e Drejtësisë në krye me Albulena Haxhiun tashmë ka përgatitur draft dokumentin për çështjen e pasurisë së fituar në mënyrë të pajustifikueshme dhe draftin për reforma (veting) në drejtësi, polici, AKI etj.

Këto ditë krize me pandeminë COVID19 partitë politike LDK, PDK, AAK, NISMA kanë inicuar mocionin për rrëzimin e qeverisë Kurti!

Nëse rrëzohet qeveria Kurti, masat ligjore për luftimin e kësaj "pandemie kriminale" munden përkohësisht të arkivohen por, kurrë nuk do të vjetrohen!

Milonerët e politikës (në PDK'LDK'AAK'NISMA dhe jo vetëm) të cilët për 20 vjet rresht, duke u ricikluar bashkarisht në pushtet, e që u pasuruan në saje të nepotizmit, korrupsionit, abuzimit me buxhetin e shtetit dhe krimit të organizuar, nuk do t'i shpëtojnë dot konfiskimit të pasurisë së pajustifikueshme, ndjekjes penale, gjykimit dhe dënimit!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks