ETNIKUMI SHQIPTAR
e mërkurë, 16 janar 2019

XHEMALEDIN SALIHU: DĂ‹BIMI I "MUSLIMANĂ‹VE" TĂ‹ SERBISĂ‹ NĂ‹ VITET 1830-1867, SIPAS AUTORIT SAFET BANXHOVIQ (DĂ‹SHMI ARKIVORE)

Preshevë, 19 dhjetor 2018: Shumë shpesh përmendet "Pashalluku i Beogradit", i cili në dokumentet osmane nuk figuron me këtë emër. Pra, ekzistonte vetëm Sanxhaku i Smederevës, në përbërje të të cilit ishte edh...

me shumë

ŇŞLIRIM HOXHA: PELLAZGĂ‹T PĂ‹RHAPĂ‹SIT E QYTETĂ‹RIMIT BOTĂ‹ROR

Vlorë, 11 dhjetor 2018: “Lashtësia Historike e Popullit Shqiptar dhe e Gjuhës Shqipe”, ishte tema e Simpoziumi i V-të Ndërkombëtar që u mbajt në qytetin e Vlorës nga data 19-20 tetor 2018. Një eveniment i rëndësish&...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: A E KA THEMELUAR SHKODRĂ‹N ALEKSANDRI I MADH?! (DĂ‹SHMI ARKIVORE)

Tiranë, 10 dhjetor 2018: Para disa vitesh erdhi të më takonte në Muzeun Historik Kombëtar Prof.Lucia Nadin e shoqëruar nga Prof. Gherardo Ortalli. Kam vite që njihem me Lucia Nadin, ajo ka punuar për shumë kohë në dhënien e gjuh...

me shumë

696 FSHATRA SHQIPTARE NĂ‹ GREQI!

Pashtriku.org, 13 nëntor 2018: Projekti Europian i vitit 1987 me studiues nga shumica e vendeve anëtare për të faktuar përmes gjuhës, praninë e shqiptarëve në shtetin helen. Janë 696 fshatra në Greqi, të cilat kanë qen&eum...

me shumë

FLORIN ZYBERAJ: KONSTATIMI I JAKOB PHILIPP FALLMERAYER-it MBI ELEMENTIN SHQIPTAR NĂ‹ GREQI, TEZAT E TIJ DHE REAGIMET

Kukës, 3 nëntor 2018: Abstrakt: Në këtë artikull të shkurtër do përpiqem të përshkruaj praninë e elementit shqiptar në greqi., konstatimin e Jakob Philipp Fallmerayerit rreth një popullsie shqipfolëse në terren q&...

me shumë

FATBARDHA DEMI: SHQIPONJA - SIMBOLI MĂ‹ I LASHTĂ‹ I BESIMIT NĂ‹ EURO-AZI

Tiranë, 25 tetor 2018: (Nuk mund të kemi “një të sotme” të suksesshme, pa njohur “dritën e së vërtetës historike” Marcus Tullius Cicero / 106 - 43 p.k) Një emocion i rastësishëm, mbas dy golave vendimt...

me shumë

GJEKĂ‹ GJONAJ: FISI I TRIEPSHIT NĂ‹ VĂ‹SHTRIMIN E ROBERT ELSIT (2)

Ulqin, 5 tetor 2018: Disa legjenda për fisin e Triepshit Në studimin e Robert Elsit për fisin e Triepshit, të cilin e përbëjnë shqiptarët katolikë, jepen disa legjenda mbi origjinën (zanafillën) e këtij fisi. Sip...

me shumë

BRAHIM AVDYLI: EDHE NJĂ‹HERĂ‹ PĂ‹R SHQIPONJĂ‹N DHE SHQIPTARĂ‹T (Pjesa III)

Bern, 4 shtator 2018: Jam i mendimit se nuk mund të quhen vetëm “pellazgë” dhe “parailirë”, siç e konsiderojnë shumë mendimtarë e shkencëtarë shqiptarë, e të botës së gjërë, për...

me shumë

BRAHIM AVDYLI: EDHE NJĂ‹HERĂ‹ PĂ‹R SHQIPONJĂ‹N DHE SHQIPTARĂ‹T (Pjesa II)

Bern, 24 shtator 2018: Shqiponja e Thotit është shqiponja që marrin për të parën. Ajo i ka lidhur botën e përtejme me botën e përkohshme; botën e pambërritur nga njeriu me botën që e sheh; pra, me një fjalë, ...

me shumë

BRAHIM AVDYLI: EDHE NJĂ‹HERĂ‹ PĂ‹R SHQIPONJĂ‹N DHE SHQIPTARĂ‹T (Pjesa I)

Bern, 15 shtator 2018: Për shqiponjën e për shqiptarët është shkruar gjërë e gjatë nga autorë të huaj dhe shqiptarë. Në pjesën më të madhe të të gjitha këtyre shkrimeve, në shtyp e më...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks