ETNIKUMI SHQIPTAR
e hënë, 17 shkurt 2020

DR.QAZIM NAMANI: POLITIKA RUSE PËR SLLAVIZIMIN E POPULLATËS SHQIPTARE GJATË VITEVE 1700-1912/13

Prishtinë, 8 shkurt 2020: Në shekullin XVII përveç Austrisë dhe Venedikut në skenën politike kundër Perandorisë Osmane doli edhe Rusia. P. Osmane në këtë kohë ishte në luftë me Austrinë, Venedikun dhe Rusin...

me shumë

FATBARDHA DEMI: DY FJALË QË NDRYSHUAN HISTORINË E BOTËS (pjesa I)

Tiranë, 5 shkurt 2020: 'Historia e kuptuar keq, nëse nuk tregohet kujdes, fare lehtë mund të rrezikojë të tërheqë me diskretitimin e saj, historinë e kuptuar mirë.' Mark Bloch Mjeshtria e Historianit. Ky studim bazohet n&eu...

me shumë

SHERADIN BERISHA: IDEOLOGJIA HELENE, IDENTITETI DHE MITI GREK! KUSH E KRIJOI GREQINË?!

Pashtriku, 25 janar 2020: "Ilirët janë pasardhësit e pellazgëve në gadishullin tonë. Si lashtësi e si qytetërim vetëm tre popuj numërojnë mijëvjeçarë të thellë: ilirët, maqedonët dhe epirot&e...

me shumë

PROF.DR.VEBI XHEMAILI: SA E MADHE ISHTE SHQIPËRIA, SIPAS HARTAVE RUSE (1878-1880)

Tetovë, 5 dhjetor 2019: Kongresi i Berlinit, i filloi punimet më 13 qershor 1878 duke parashtruar kërkesat e grupimeve të ndara në tri sfera interesi; atyre ruse, austro-hungareze, dhe angleze. Ndërsa ndikimi osman po tërhiqej nga kufiri i tij perë...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: PËR NJË SHPJEGIM ORIGJINAL TË PËRKRENARES SË SKËNDERBEUT. SI TA DESHIFROJMË ELEMENTET E KODUARA TË KËTIJ OBJEKTI TË HEROIT TONË KOMBËTAR?

Tiranë, 4 janar 2019: Simbolika e përkrenares së Skënderbeut është një enigmë çudigrishëse, një kurth semantik i jashtëzakonshëm, një fjalëkryq hamendësor për tërë semiologët, një l...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA & DR.LILJANA PEZA: 'KRISHTLINDJA' ËSHTË FESTË PAGANE (PELLAZGE) E ADHURIMIT TË DIELLIT

Golem (Durrës), 20 dhjetor 2019: Në ditët e sotme Krishtlindja është festë popullore në botën kristiane, por në kohët e lashta në këtë datë festohej festa pagane (pellazge) e Adhurimit të Diellit, një dit&eum...

me shumë

DR.QAZIM NAMANI: 'KONSERVIMI' I KËSHTJELLËS SË ARTANËS GJATË VITEVE 2015 - 2017

Prishtinë, 19 dhjetor 2019: Punët konservuese dhe restauruese të kryera në kalanë e Artanës, nga viti 2015 deri më 2017, janë bërë me fonde të Këshillit të Evropës dhe nën mbikëqyrjen e UNESCO-s. Hartimi i pr...

me shumë

GALABA PALIKRUSHEVA: SHQIPTARËT NUK I SOLLI PERANDORIA OSMANE NË MAQEDONI!

Pashtriku, 15 dhjetor 2019: Defterët kadastralë osmanë përmbajnë në vetvete të dhëna që mund t’i rrëzojnë shumë nga përfytyrimet tona për mesjetën. Për fat të keq, studiuesit shqipta...

me shumë

GALABA PALIKRUSHEVA: AUTOKTONIA E SHQIPTARËVE ORTODOKSË NË REKË TË EPËRME

Pashtriku, 15 dhjetor 2019: Krahina e Rekës së Epërme në Maqedoni ruan të fundit mbijetojca të fesë ortodokse ndër shqiptarë në këtë zonë. Me përjashtim të lagjes së dijetarëve sllavë, pjesa tjet&eu...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA: PROFESORËT BËJNË KRITIKA, POR TË PRANOJNË REALITETIN! PELLAZGËT E SHPIKËN SHKRIMIN!

Golem, 11 dhjetor 2019: Për gjuhën shqipe flitet shumë, por nga institucionet përkatëse shtetërore bëhet shumë pak për ta studiuar atë. Vendosja e fjalorit të madh të gjuhës shqipe në qendër të Tiranës, ...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks