SHKRIMI
e hënë, 06 korrik 2020

GALABA PALIKRUSHEVA: SHQIPTARËT NUK I SOLLI PERANDORIA OSMANE NË MAQEDONI!

Pashtriku, 15 dhjetor 2019: Defterët kadastralë osmanë përmbajnë në vetvete të dhëna që mund t’i rrëzojnë shumë nga përfytyrimet tona për mesjetën.

Për fat të keq, studiuesit shqiptarë, me përjashtim të Skender Rizajt, Muhamet Tërnavës dhe Selami Pulahës, nuk janë thelluar në analizimin e detajuar të tyre.

Një kontribut të shënueshëm në studimin e këtyre defterëve kanë dhënë edhe orientalistët maqedonas.

Specifikat etnike e kulturore të krahinës së Rekës së Epërme në periudhën e hershme të pushtimit osman janë studiuar hollësisht nga historiania maqedonase Galaba Palikrusheva.Ajo e rrëzon pretendimin se shqiptarët në Maqedoni janë dyndur aty si pasojë e ardhjeve të vona.

Në mesin e shumë të dhënave që provojnë praninë e shqiptarëve para periudhës osmane, ajo sjell edhe një rast interesant.

Në katundin Bogde të Rekës së Epërme përmendet një banor me emrin Nikola Ishklav (Shkllav), emërtim, që sipas saj, përmban atributin «shkla» të dhënë nga etnosi shqiptar për një njeri që s’ishte shqiptar.

Siç dihet emërtimi «shkla» është ruajtur vetëm në dialektet arkaike shqipe në Greqi, derisa togu bashkëtingëllor /kl/ evuloi në /kj/ e më vonë vetëm në /k/.kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks