SHKRIMI
e premte, 03 korrik 2020

HOMERI FLISTE SHQIP - 68 FJALËT SHQIPE (PELLAZGE) NË VEPRAT ORIGJINALE 'ILIADA' DHE 'ODISEA' TË HOMERIT

Pashtriku, 18 mars 2020: Gjuha me të cilën janë shkruajtur veprat origjinale 'Iliada' dhe 'Odisea' të Homerit ka qenë pellazgjishtja (Shqipja). Disa të dhëna për këtë janë tek libri me autor Aristidh P. Kola, Arvanitasit dhe prejardhja e grekërve, Sh. B. 55, Tiranë, 2002; faqe 171-173. Për më tepër theksohet se Iliada dhe Odisea janë vepra që në themel kanë bashkëbisedimin dhe, besoj se e keni vënë re, që nuk përmendet përkthyesi në këto dy vepra. Gjithashtu, fjala Helen (por s'ka të bëjë me grekët) përmendet tek Iliada vetëm një herë dhe në një rrjesht.

Të rënditura janë fjalët në gjuhën shqipe, homerike dhe në të tashmen greke:

1

Ai që nëm, nëm (folje)SHQIP

Neme-sis, neme-sao HOMERIKE

Katara GREQISHT

2

Anda, ënda

Andha-no

Efkharistisi

3

Arë, ara

Arura

Horáfi

4

Bashkë ec

Vask ithi

Porevume

5

Dera, Porta

Thira

Porta

6

Deti

Theti-s

Thalasa

7

Dhe, dheu (tokë)

Jea, dhor, dha

Ji

8

Dor-ë, dor-a

Ekedeka-dor-o

Qheri

9

Dru

Dris, drimos, driti

Ksilo

10

Edhe, dhe

Idhe, te

Qe

11

Elbë, elbi

Alfiton

Krithari

12

Enë (veshje)

Enimi

Ruho

13

Errët, errësirë

Ere-vos

Skotos

14

Ethe (kam ethe)

Ethir, ethae

Piretos

15

Flas

Flio, fliarae

Milao, omilae

16

Fryma, frima (dialekt jugor)

Frimao

Fisima

17

Hedh

Heo

Rhino, tinazo, sio

18

Heq (helkj = tërheq)

Elko

Travae

19

Iki, ike

Iko

Fevgo

20

Kale, kali

Kelis-tos

álogo

21

Kall (djeg)

Kileo

Qeo

22

Korr

Kiro

Thiro

23

Krua, kroi

Krunos

Vrisi

24

Krye, krie

Krithen, kari

Qefali

25

Lehem (lind)

Leho, lohia

Jenieme

26

Lepur

Leporis

Lagaes

27

Lesh

Lasios

Malå

28

Lig (i lig)

Lig-ios, lig-aes

Adhinatos

29

Loz, ljoz (arbërisht)

Lizo

Pezo

30

Lutem

Litome

Parakalae

31

Marr, mar

Mar-pto

Perno

32

Marrë (i marrë)

Margos

Trelaes

33

Më duket

Dhokei mi

Nomizo

34

Mend, mendoj

Mendohem

Medhome Sqeftome, nus

35

Mëri, mëni (dialekt verior)

Minis

Thimos

36

Mi, miu

Mis

Pondåqi

37

Mjeshtër

Mistor

Tehnitis

38

Mjet

Mitos

Nima hondrae

39

Ndaj, daj (dialekt verior)

Dheo, deo

Horizon

Powered by wordads.co

Thank you for submitting the report!

Seen ad many times

Not relevant

Offensive

Covers content

Broken

Report this ad

40

Ne (neve)

Noi

Emis

41

Nisem

Nisome

Ksqinae

42

Nuk

Ni uk

Dhen

43

Nuse

Nisos, nios

Nifi

44

Para (përpara)

Paros

Mbrostá

45

Për ty

Par ti

Ja sena

46

Për-hapa, për-hapsh

Apsh, aps

Piso

47

Punë, puna

Ponos

Dhuliá

48

Qas, kias

Qio, kio

Simono

49

Qen, qeni

Qion

Sqilos

50

Re, retë

Rea (perëndia e reve)

Sinefo

51

Rrah

Rahso, raso

Dherno, htipae

52

Rri (qëndroj)

e-ri-dhome

Kathome

53

Rronjë (rroj, jetoj)

Rronio, rronimi

Zo, akmazo

54

Ruaj, rojtar

Rrio, rritor

Filáso

55

Shkel

Skel-os

Patio, patae

56

Shkop

Skipon, skiptro

Ravdhi

57

Sy

O-se

Máti

58

Tata, ati, i jati

Tata, ata, jetas

Pateras

59

Ter (thaj)

Ter-so

Stegnaeno

60

Thërres, thrres, thrras

Threo, throos

Fonazo

61

Torrë

Tornoo

Jiro

62

Udhë, udha

Udhos

Dhromos

63

Vanë (shkuan)

Van

Pigan

64

Vend, ved

Ved-os, vedh-os

Edhafos, topos

65

Verë (stina e Verës)

Vear

Kaloqeri

66

Vesa, versa

Versi

Dhrosos

67

Vesh, vishem

Ves-this, vesnimi

Forae, foráo

68

Zien

Zei

Vrazi

(zhurmapress,wordpress,com)_______________

PELLAZGJISHTJA GJENEZA E SHQIPES!

'Shqipja rrjedh nga Ilirishtja dhe Ilirishtja nga Pellazgjishtja'. kështu ka thënë albanologu i shquar, Prof. Dr. Johann Georg von Hahn 1811-1869) në librin 'Albanesische studien' (Studime shqiptare)


__________

Lexoni librin në formatin elektronik:

Albanesische studien, von dr. Jur. Johann Georg von Hahn

https://quod.lib.umich.edu/b/bosnia/ahy9953.0001.001/7?page=root;rgn=full+text;size=100;view=image(Përgatiti © Pashtriku.org)


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks