DëSHMORëT
e diel, 18 shkurt 2018

SABIT REXHEPI: SI U NJOHA ME VEPRIMTARËT E LËVIZJES, ARIF SEFERI DHE XHEVAT QERIMI?

Pashtriku.org, 25 nëntor 2017: Si u njoha me veprimtarin e LPK-s, Dëshmorin e Kombit, Arif Seferin me banim në Kumanovë dhe me Heroin e heshtur, Xhevat Qerimin me banim në Pozheran? Veprimtarët e LPK-se, Arif Seferin dhe Xhevat Qerimin i njoha...

me shumë

RAIF GASHI: SHKAS PËR TË SHKRUAR!

Prishtinë, 12 nëntor 2017: Të shkruash për figura të mëdha të kombit, nuk mjafton vetëm të lexosh ndonjë libër për të, ndonjë artikull gazete ose, larg qoftë, ndonjë referat të ndonjë politikani t&e...

me shumë

FATMIR BRAJSHORI: AFRIM ZHITIA, HEROI I LINDUR HERO!

Pashtriku.org, 2 nëntor 2017: (Fragment nga poema me të njëjtin titull, kushtuar militantit të radhëve të organizuara të LPRK-ës (LPK-ës) Afrim Zhitisë)

 

&...

me shumë

SAHADET ZHITIA: MONOLOGU I MOTRËS!

Deggendorf, 2 nëntor 2017: (Kushtuar Heroit të Kombit, Afrim Zhitia) -     MONOLOGU I MOTRËS! Jam në të rrahurat e zemrës sate si tinguj notash në pentagram trishtimi, vajin për vëllanë më vjen trajtë mandate, Shtrirë ...
me shumë

ELIFE PODVORICA-JASHARI: SADET, LAVDI VËLLAUT AFRIM!

Prishtinë, 2 nëntor 2017: Sadet! E di që dita e sotme të fut në vorbullën e kujtimeve për ngjarjet e saj! E di që kjo datë identifikohet me Afrimin dhe gjithçka të tij! Është ditë kur dhimbja e thellë shpirt&...

me shumë

SHERADIN BERISHA: ROLI I AFRIM ZHITISË DHE FAHRI FAZLIUT NË ORGANIZIMIN E DEMONSTRATAVE TË VJESHTËS 1989 (DËSHMI ARKIVORE)

Pashtriku.org, 2 nëntor 2017: (Në 28 vjetorin e rënies) - Afrim Zhitia në fillim të tetorit 1989 me të drejt kishte deklaruar se: "Situata politike në Kosovë është shumë eksplozive. Mendoj se në asnjë orë, në...

me shumë

MEVLYDE MEZINI SARAÇI: VEPRA E DËSHMORIT SELVER MAÇKAJ, ËSHTË SHEMBULL I ATDHETARIT TË IDEALEVE TË MËDHA, VEPRIMTARIT DHE LUFTËTARIT PËR ÇLIRIMIN E KOMBIT

Pashtriku.org, 18 tetor 2017: Të studiosh nga afër personalitetin dhe historinë e individit në raport me kombin, aq më thellë, ndjen dhembje dhe krenari njëkohësisht. Kam njohur atdhetarë, të cilët nga thjeshtësia dhe ...

me shumë

RAMIZE SINANAJ SHALA: FEMRA SHQIPTARE I DHA JEHONË LUFTËS SONË ҪLIRIMTARE!

Pashtriku.org, 12 shtator 2017: Të Nderuara familje të Dëshmorëve! Të Nderuar Invalid të Luftës! Të nderuar bashkëluftëtar/e! dhe ju të gjithë të pranishëm! Tash e 18 vite më parë, më 31 Maj 99, r...

me shumë

MEHMET BISLIMI: REMZI ADEMAJ (1953 - 1998)

Zvicër, 29 gusht 2017: Qëllimi i këtij shkrimi nuk është thjesht një nekrologji e rëndomtë, siç shkruhet zakonisht në këto raste, ku përkujtohet një figurë sublime e martirizuar në tabanin kombëtar. Do t&eu...

me shumë

IBISH NEZIRI: RËNIA E XHEMAJL FETAHAJT NË KOSHARE (MË 31 MAJ 1999)

Pashtriku.org, 31 maj 2017: (Në 18 vjetorin e rënies së heroit Xhemajl Fetahaj, shkëputëm një fragment nga libri: "Këtu jam për t’i luftuar armiqtë", të autorit Ibish Neziri. Monografi kushtuar dëshmorit të kombi...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks