DëSHMORëT
e shtunë, 16 janar 2021

SHERADIN BERISHA: MEMORIALI I DËSHMORËVE NË GOROZHUP!

Pashtriku, 11 janar 2021: Në Gorozhup u ngritë një memorial me dëshmorë të veçuar (seleksionuar) nga "gjenerali i 4 batalioneve të brigadës 128, Ruzhdi Saramati"! Dhe për këtë memorial, komuna e Prizrenit ka dhë...

me shumë

SHERADIN BERISHA: MEMORIALI I "GJENERALIT" RUZHDI SARAMATI, NË GOROZHUP!

Pashtriku, 13 gusht 2020: Në Gorozhup të Hasit, tashmë është ndërtuar Kompleksi Memorial për Dëshmorët e Kombit! Çdo vit - më 31 maj, organizohen tubime përkujtimore. Organizatori i këtij manifestimi, Ruzhdi Saramati, i c...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NË 22 VJETORIN E LUFTËS NË JUNIK, (10 GUSHT 1998 - 10 GUSHT 2020) KUJTOJMË BEKIM BERISHËN ME SHOKË!

Pashtriku, 10 gusht 2020: Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte dhe mbeti faktori kryesor për çlirimin e Kosovës. Pa UÇK-në nuk do të kishte hyrë në luftë as NATO! Në këtë kuptim UÇK-ja i ndryshojë rrjed...

me shumë

NUHI BYTYҪI: NË 22 VJETORIN E RËNIES SË GJENERALIT TË UÇK-së, KOLOSIT TË LUFTËS ҪLIRIMTARE AGIM ҪELAJT

Prishtinë, 22 korrik 2020: Gjatë verës së vitit 1998 në zonat e luftës në Drenicë kam pasur rastin të takoj shumë eprorë dhe luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët shquhes...

me shumë

SYLË ZARBINCA: REXHEP MALA NË KUJTIMET E MIA!

Gjilan, 4 korrik 2020: Kur takoheshe me Rexhep Malën e para që të bënte përshtypje te ai, ishin sytë e tij. Nuk kam parë deri më sot sy sikur të Rexhep Malës, që përnjiherë ishin aq të butë e dashamir dhe në ...

me shumë

SHERADIN BERISHA: MANIPULIMI I 'GJENERALIT TË BRIGADËS 128' RUZHDI SARAMATI - ME DËSHMORIN E KOMBIT, ZEJNULLAH ZEJNA!

Pashtriku, 3 qershor 2020: Në 21 vjetorin e Operacionit 'Shigjeta' Pashtrik, maj - qershor 1999 "Zejnullah Rrahim Zena, dëshmor i kombit, u lind më 27.07.1967 në fshatin Sojevë të Ferizajt, në UÇK u radhit në brigaden128 më date, ...

me shumë

ILAZ KADOLLI: TË JAPË LLOGARI SHTABI I UҪK-së PËR VRASJEN TINZARE TË BEHAJDIN ALLAQIT

Pashtriku, 31 Mars 2020: Gjaku nuk humbet kurrë! Për vrasjen tinzare të Behajdin Allaqit, para popullit dhe para ligjit duhet të japë llogari gjithë shtabi i UҪK-së që ishte në qershor të vitit 1998, ata që urdhëruan vrasjen, a...

me shumë

BESART KRASNIQI: MARSI I ZGJON DJEMT QË RROJNË E BIJNË BURRNISHT!

Prishtinë, 26 Mars 2020: Me rastin e 31-vjetorit të rënies heroike të dëshmorit Ismet Krasniqi, në demonstratat pararendëse të UÇK-ës Organizimet dhe tentim-kryengritjet nëpërmjet demonstratave që u organizuan dekada m&e...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NË PREKAZ, TE KULLA E HAMIT JASHARIT!

Pashtriku, 3 mars 2020: Prekazi i Poshtëm shtrihet rreth 2 km në lindje të Skënderajt. Është vendbanim i ndarë në lagje, i shtrirë në kodrina dhe lugina. Para luftës fshati kishte 220 shtëpi, me 1630 banorë shqiptarë. ...

me shumë

SHERADIN BERISHA: BEKIM TË LUTEM NA FALË!

Pashtriku, 1 mars 2020: Heroi ynë, Bekim Berisha - AB'e, na falë, të lutem shumë na falë neve "kufomave" të gjalla që të lamë në harresë! Na falë, sepse jemi verbuar nga lakmia dhe pasuria! Të lutem shumë Bek...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks