SHKRIMI
e hënë, 06 prill 2020

HOMAZHE NË 19 VJETORIN E RËNIES SË TETË DËSHMORËVE TË KOMBIT NË FUSHËBETEJAT E GOROZHUPIT (DT3 / TF2) GJATË OPERACIONIT 'SHIGJETA' - NË PASHTRIK, 26 MAJ - 10 QERSHOR 1999

Pashtriku.org, 22 maj 2018:

Të nderuara familje të dëshmorëve

të nderuar bashkluftëtarë të TF2'shit,

19 vjet më parë në DT3 / TF2 (me komandant Fazli Berisha) në zonën e Gorozhupit u zhvilluan betejat më të lavdishme të UÇK'së, në kuadër të Operacionit 'Shigjeta' të Pashtrikut (26 maj - 10 qershor 1999), i drejtuar nga komanda e Shtabi Operativ me seli në Cahan…

Në këto beteja të përgjakshme ranë tetë dëshmorë:

1. Bafti N.Haxhiu nga Vitia. Ishte zëvendës komandant i Kompanisë së Dytë, njësia TF2. Ka rënë dëshmor më 26 maj 1999 - rrëzë Pashtrikut (në pjesën malore).


2. Salih H.Zenuni nga Vitia. Ishte ushtar i Skuadrës së II'të, në Togun e II'të, të Kompanisë së II'të, njësia TF2. Ka rënë dëshmor më 27 maj 1999, (në ditën e dytë të luftimeve për marrjen e Karaullës serbe në Gorozhup - afër lagjes Martinaj), rreth 150 metra në anën e majtë të karaullës dhe afër 300 metra përballë lagjes së parë të Gorozhupit, aty ku është ndërtuar Memoriali i dëshmorëve.


3. Astrit H.Suli, nga Berati. Ishte komandant i Skuadrës së III'të, në Togun e I'rë, të Kompanisë së II'të, njësia TF2. Astrit H.Suli ka rënë dëshmor më 27 maj 1999, (në ditën e dytë të luftimeve për marrjen e Karaullës serbe në Gorozhup - afër lagjes Martinaj), 100 - 150 metra në anën e majtë të karaullës dhe 250 - 300 metra përballë lagjes së parë të Gorozhupit, aty ku është ndërtuar Memoriali i dëshmorëve.


4. Aliriza S.Selmani nga Tetova. Ishte ushtar i Skuadrës së III'të, në Togun e I'rë, të Kompanisë së I'rë, njësia TF2. Ka rënë dëshmor më 27 maj 1999, (në ditën e dytë të luftimeve për marrjen e Karaullës serbe në Gorozhup - afër lagjes Martinaj), 150 - 200 metra në anën e majtë të karaullës dhe 250 - 300 metra përballë lagjes së parë të Gorozhupit, aty ku është ndërtuar Memoriali i dëshmorëve.


5. Safet Z.Peci nga Mitrovica. Ishte Komandant i njësisë Speciale - vëzhguese - diverzante, njësia TF2. Ka rënë dëshmor më 31 maj 1999, rrëzë Pashtrikut (në pjesën malore).


6. Ejup T.Kosumi nga Vushtrria. Ishte snajperist në njësinë Speciale - vëzhguese - diverzante, njësia TF2. ka rënë dëshmor më 31 maj 1999 rrëzë Pashtrikut (në pjesën malore).


7. Xhelal B.Sopi nga Dardana - ish'Kamenica. Ishte ushtar i Togut të II'të të Kompanisë së I'rë, në njësinë TF2. Ka rënë dëshmor më 1 qershor 1999, afër 100 metra nën kullën e vrojtimit - përballë Pashtrikut.


8. Zejnullah Rr.Zejna nga Sojeva e Ferizajit. Ishte ushtarë i artilerisë, në njësinë TF2. Ka rënë dëshmor, më 3 qershor 1999, afër 150-200 metra nën kullën e vrojtimit - përballë Pashtrikut.

***

HOMAZHE NË 19 VJETORIN E RËNIES SË DESHMORËVE

Në 19 vjetorin e operacionit "Shigjeta" që u zhvillua në Pashtrik, Këshilli Organizativ i TF2'shit organizon homazhe në varrezat e dëshmorëve dhe në vendet ku kanë rënë dëshmorët - në Gorozhup.


1. Me 26 maj 2018, nga ora 10:00 - homazhe në varrezat e dëshmorëve të Kombit, Bafti N.Haxhiu dhe Salih H.Zenuni në Viti;


2. Me 27 maj 2018, nga ora 11:00 - homazhe për dëshmorin e kombit Astrit H.Suli, në Kuçovë të Beratit, dhe nga ora 17:000 - homazhe për dëshmorin e Kombit, Aliriza S.Selmani, në Tetovë;


3. Me 31 maj 2018, nga ora 9:00 - homazhe për dëshmorin e Kombit, Ejup T.Kosumi në Stanofc të Vushtrrisë, dhe nga ora 10:00 - homazhe për dëshmorin e Kombit, Safet Peci - Boletini, në Mitrovicë;


4. Më 31 maj 2018, në ora 12:00, në Gorozhup në vendërënjen e dëshmorëve ku janë vënë pllakat e tyre përkujtimore do të vendosen kurora lulesh për dëshmorët. Vendtakimi do të jetë në fushën e Gorozhupit, afër vendit të rënies së dëshmorit, Salih H.Zenuni.


5. Më 1 qershor 2018, nga ora 11:00 - homazhe për dëshmorin e Kombit, Xhelal Sopi - në Petrovë të Dardanës (ish-Kamenicës);

6. Më 3 qershor 2018, nga ora 10:00 - homazhe për dëshmorin Zejnullah Rr.Zejna, në varrezat e dëshmorve në Ferizaj.


Qoftë i përjetshëm kujtimi dhe lavdia për të gjithë dëshmorët e Kombit!

(Përgatiti kryeredaktori i pashtrikut, Sh.Berisha, 22 maj 2018)


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks