KULTURë
e premte, 19 korrik 2019

VERA ISTREFAJ: MADHËSHTIA E NDERIMIT NË NJË VAZO TË VOGËL QELQI

Kukës, 17 Korrik 2019: Vendose në vazon e vogël të qelqit këtë kafe! Ishte kjo fjalia që nëna ime thoshte çdo fillim muaji kur merrnim të vetmen pako të kafesë nga dyqani ushqimor në ato vite Ishte një ritual thuaj...

me shumë

DR.ERMIRA YMERAJ & DR.SUELA KASTRATI: 'LOKALJA DHE UNIVERSALJA NË KULTURËN SHQIPTARE'

Shkodër - Durrës, 15 korrik 2019:

 

 

 

 

 

me shumë

GJEKË GJONLEKAJ: ME 20 KORRIK NË TUZ DO TË ZHVILLOHET NJË AKTIVITET KULTUROR PËR NDER TË PIKTORIT GJELOSH GJOKAJ

New York, 14 Korrik 2019: Në fund të tetorit të vitit 2016, një muaj pas vdekjes, Shoqata “Malësia e Madhe” në New York kishte organizuar një orë përkujtimore. Në atë ceremoni disa bashkatdhetarë, midis tyre edhe un&...

me shumë

VERA ISTREFAJ: FJALA E FISHTËS

Kukës, 12 Korrik 2019:         Fjala e Fishtës Fjalë e Fishtës në shpirt si heshtë e vërtetë dhe sot ka mbetë “Se shqiptarët kanë ba be mend me shit e mos me ble”   Ah o At çfarë k...
me shumë

MEHMETALI REXHEPI: REXHEP HOXHA (1929-2019) SHKRIMTAR I DASHUR, NJERI ME PARIME TË PALËKUNDSHME

Gjilan, 12 Korrik 2019: Sot nisa ditën me lajmin mortor: vdekjen e shkrimtarit të dashur për fëmijë Rexhep Hoxha! Padyshim lindja e ka dhe vdekjen... Shkrimtari Rexhep Hoxha pati fatin t`i përmbushte nëntë dekada jetë. Ai shkroi kryesisht p&eu...

me shumë

SHERADIN BERISHA: KOMPLEKSI MUZEAL I LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT

Pashtriku, 12 Korrik 2019: Kompleksi Monumental i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit paraqet njërën nga periudhat më të ndritshme të historisë sonë Kombëtare, atë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (1878 - 1881). Kompleksi i Lidhjes ...

me shumë

DR.ERMIRA YMERAJ: LOKALJA DHE UNIVERSALJA NË KULTURËN SHQIPTARE

Shkodër, 11 Korrik 2019: Parodizimi i besës në letërsi (çkriptimi dhe rimitizimi leteral i tij) Abstrakt: Letërsia dhe krijimi letrar nuk njeh kufij, tema mitike u bë gjella e shumë shkrimtarëve, nga ku u prodhuan dhe vepra artistike që...

me shumë

MSc.ALBERT HABAZAJ: DY FJALË TË VOGLA PËR NJË TREGIM TË MADH TË AUTORIT FATMIR TERZIU

Vlorë, 11 Korrik 2019: “Roja i Vilës së Madhe”, një prozë sociopsikologjike tërmetike që të trondit e të shkund. Prozatori Fatmir Terziu është bërë i dashur dhe i kërkuar për lexuesin e sotëm. Nd...

me shumë

GJEKË GJONLEKAJ: DISA KUJTIME NGA FËMIJËRIA IME NË VENDLINDJE, ME RASTIN E 60 VJETORIT TË THEMELIMIT TË SHKOLLËS TETËVJEÇARE TË TRIESHIT

New York, 10 Korrik 2019: Një herë e kishin pyetur Nastradin Hoxhën:" ku është qëndra e botës"? Ai ishte ngritur në këmbë dhe u kishte thënë: "qëndra e botës është këtu ku po shkelin k&eum...

me shumë

SHEFQET DIBRANI: PËRCEPTIMI FIGURATIV DHE NDIJIMI ARTISTIK I LIRIKËS POETIKE

St.Gallen, 8 Korrik 2019: Besnik Camaj: “STREHË DASHNIE”, poezi, Shtëpia Botuese, “OM”, Prishtinë 2018, faqe 112. ISBN 9789951 632 49 2

 

 

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks