KULTURë
e mërkurë, 23 maj 2018

DR.MOIKOM ZEQO: TĂ‹ SHKRUARIT Ă‹SHTĂ‹ KUPTIMI I FJALĂ‹VE...

Tiranë, 23 maj 2018: Të shkruarit është kuptimi i fjalëve por fjalët nuk duhet mitizuar. Filozofi i madh i sotëm Vitgenshttejn (mendohet se është filozofi më i rëndësishëm i shekullit XX) ka sendërtuar teorinë e...

me shumë

BESIM XHELILI: PROMOVOHET NĂ‹ STOCKHOLM TĂ‹ SUEDISĂ‹ ROMANI '1803' I AUTORIT BESIM XHELILI

Stockholm/Vjenë, 23 maj 2018: Nën organizimin e Lidhjes së Shoqatave Shqiptare në Suedi “Iliria” dhe në bashkëpunim me krijuesit dhe intelektualët shqiptarë të Stockholmit me rrethinë, u mbajt një orë letrare pë...

me shumë

MIT'HAT FRASHĂ‹RI: "SHQIPTARĂ‹T DO T'I FITOJNĂ‹ TĂ‹ GJITHA BETEJAT, PASI TĂ‹ MBAROJNĂ‹ BETEJĂ‹N E FUNDIT MES TYRE"!

Pashtriku.org, 21 maj 2018: "Shqiptarët do t’i fitojnë të gjitha betejat, pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre". Kjo është thënia simbol e Mit’hat Frashërit, alias Lumo Skëndo, e thënë në vi...

me shumë

JETA ZHITIA: SHPIRT SHQIPONJE, PRAPĂ‹ SE PRAPĂ‹...

Durrës, 19 maj 2018: Ndjej mall për pishat. Për pishat e errëta. Për aromën e tyre e cila më kujton femijërinë në pyjet e Mynhenit të Gjermanisë dhe në Golemin e Shqipërisë. Ndjej kaq shumë mall për fres...

me shumë

PARIS-SOIR (1935): ALEKSANDËR MOISIU DHE “UNAZA IFFLAND”, FUNDI I NJË TRADITE SHEKULLORE QË PREJ KOHËS SË GËTES

Francë, 11 Maj 2018: Paris-soir ka botuar, të shtunën e 20 prillit 1935, në faqen n°9, një histori tepër të veçantë, në lidhje me Aleksandër Moisiun (1879 – 1935). Bëhet fjalë për një un...

me shumë

RINA HAJRA NĂ‹ ARIZONĂ‹ TĂ‹ SHBA-ve REALIZON FILMIN PĂ‹R LUFTĂ‹N NĂ‹ KOSOVĂ‹!

Pashtriku.org, 10 maj 2018: Rina Hajra aktore, skenariste dhe producente e filmit “My Sekret War” (“Lufta ime e fshehtë”), është një vajzë e re shqiptare, e cila gjatë luftës ishte detyruar që së bashku me familjen, si ...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: MIGJENI PA 'SHTĂ‹PI'!

Tiranë, 25 prill 2018: Në ciklin e shkrimeve të mia, që lidhen në raportin e politikës me kulturën, përherë kam ngritur në reliev, plot shqetësim, faktin që politika shqiptare, gjatë këtyre 26 vjetëve të fund...

me shumë

BESIM XHELILI: SHAH I PËRBASHKËT ME MJESHTRIN NDËRKOMBËTAR TË SHAHUT Z. BEDRI SADIKU

Vjenë, 24 prill 2018: Nën organizimin e Klubit të Shahut “Austria Wien” dhe me mbështetjen e Federatës Vjeneze të Shahut, në datat 15 - 21 prill 2018, në lokacionet e Federatës Vjeneze të Shahut, u mbajt turneu tradicional i r...

me shumë

BRAHIM IBISH AVDYLI:SENTENCA TË SHKËPUTURA KOHE

Bern, 24 prill 2018: (Nga thëniet e mia të veçanta gjatë veprimtarisë shkrimore e gojore, në mes viteve 1979-1999) *** Paqja dhe Liria janë gjëra të shenjta për secilën qenie të kësaj bote, të ç...

me shumë

GJOKË DABAJ: PROJEKT - STATUTI I PËRKUJDESJES GJITHSHQIPTARE

Tiranë, 22 prill 2018: - Një komb pa përkujdesje, si një bimë e lënë në mëshirë të fatit -

 

 

 

I. Q&Eu...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks