KULTURë
e premte, 25 shtator 2020

MA.SC.PEDAGOGE ARGJIRA (ARI) UKIMERI: OBJEKTET FETARE NË PRIZREN (PJESA E TRETË)

Prizren, 8 shtator 2020: KISHA E SHËN SPASIT (SPASI SHËLBUES APO SHËN SHPETIMTARI) Kisha e Shën Spasit (Shën Shpëtimtari), u ndërtua në vitet 1333-135. Gjindet në pjesën juglindore të Lagjes së Nënkalas&eum...

me shumë

Isuf Bytyçi: Dashuria dhe Pasioni ndaj teatrit

Mynih, 8 shtator 2020: Si Aktor, pas një pause të gjatë, regjisorit Behxhet Beka, i lindi ideja për themelimin e një Teatri Shqiptare, në Munih! Pasioni dhe profesioni, bënë që pas një pune të gjatë dhe angazhimi maksimal, arritëm m...

me shumë

Gjekë Gjonaj: Doli nga shtypi libri “Udhëtim nëpër shekuj” i autorit Tomë Berishaj

Ulqin, 5 shtator 2020: Këto ditë në duar të lexuesit shqiptarë do të gjendet libri” Udhëtim nëpër shekuj” të autorit Tomë Berishaj, mërgimtar nga Malësia, i cili në vitin 1999 u largua nga vendlindja n&eu...

me shumë

XHELAL ZEJNELI: TRAGJEDIA E GJENIUT - DOSTOJEVSKI, PASQYRUES I RUSISË SË SËMURË, I SHOQËRISË RUSE TË SËMURË

Shkup, 4 shtator 2020: Fjodor Mihajlloviç Dostojevski ka qenë i ngarkuar nga sëmurja e epilepsisë. Supozohet se nga kjo sëmurje kanë vuajtur Herkuli, Ajaksi, Empedokle, Marku i Sirakusit, Sokrati, Jul Cezari, Livie Druz, Shën Gjoni, Makbethi, Karli i ...

me shumë

MA.Sc.ARGJIRA UKIMERI: TRASHËGIMIA FETARE NË PRIZREN (II)

Prizren, 30 gusht 2020: TEQJA E TARIKATIT HALVETI Teqja e Tarikatit Halveti, gjindet në zonën hisyotikr te Prizrenit, gjegjësisht në lagjen e Saraçhanes. Ndërtesa në fjalë i është e tipit sakrale Islame, dhe i përket tarikatit H...

me shumë

PROF.XHEMALEDIN SALIHU: TELEISJA E FYTYRËS SË NUSES NË PRESHEVË ME RRETHINË

Preshevë, 30 gusht 2020: Hyrje Presheva në kohën antike, i takonte Dardanisë. Në kohëra të ndryshme, kjo qytezë u sundua nga romakët, bizantët, sllavët, turqit e jugosllavët, mirëpo asnjëherë nuk u dorëzua d...

me shumë

XHELAL ZEJNELI: JOHAN VOLFGANG FON GËTE

Shkup, 30 gusht 2020: Ari mund ta blejë zërin e turmës, por s’mund të sigurojë as edhe një zemër të vetme (Gëte) Johan Volfgang fon Gëte (Jonann Wolfgang von Goethe, Frankfurt-mbi-Majn, Perandoria e Shenjtë Romake, 28.08.1749 ...

me shumë

XHELAL ZEJNELI: FJODOR MIHAJLLOVIÇ DOSTOJEVSKI

Shkup, 30 gusht 2020: Fjodor Mihajlloviç Dostojevski (Fedor Mihaljlovič Dostoevskij, Moskë, 1821 – Shën-Peterburg, 1881) është romancier dhe novelist rus, një ndër më të mëdhenjtë e historisë së letërsisë...

me shumë

XHELAL ZEJNELI: ELENA GJIKA - PERSONALITET I NDRITUR I PERIUDHËS SË RILINDJES KOMBËTARE

Shkup, 30 gusht 2020: Dora d’Istria (1828-1888), pseudonim i Elena Gjikës, ka qenë një figurë e rëndësishme e kulturës shqiptare dhe evropiane të mesit të shekullit XIX. Është publicistë, feministë, etnologe dhe shkri...

me shumë

MSc. ALBERT HABAZAJ: MOTIVET QË NJËZETA QUHET LUFTË KOMBËTARE

Vlorë, 30 gusht 2020: Përse Epopeja e Njëzetës quhet Lufta Kombëtare e Vlorës?! Lufta e Vlorës gjatë verës së vitit 1920 (29 Maj - 3 Shtator), e cila u konkretizua me pastrimin e vendit nga forcat pushtuese italiane, apo si...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks