KULTURë
e enjte, 20 shkurt 2020

ANGJELINA GEGAJ: PËRTEJ BOTËS, PAS VDEKJES DHE LULET ROZË

Shkodër, 23 janar 2020: PËRTEJ BOTËS Si valixhe shpirti im Gjithçfarë kujtimesh mban Me fjal qesh si tregim. E përmbrenda qan. Pandalur kërkoj Në gojë të ëmbla Mirësinë që se njoh Që shume ma do zemra. A ka ...
me shumë

LES ETOILES (1946) / SHQIPTARËT DHE MJEKËSIA TRADICIONALE, METODAT E TYRE PËR TU KURUAR

Francë,15 janar 2020: “Les Etoiles” ka botuar, të martën e 2 prillit 1946, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me metodat tradicionale të mjekimit të pordorura në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet B...

me shumë

Dr.SADRI FETIU: 'SOFRA' MBETET E SHTRUAR...

Prishtinë, 12 dhjetor 2020: Rrustem Berisha: “Thërrime të sofrës së fundit”, FAD, Prishtinë, 2019, f. 100. Me siguri e kam thënë edhe më parë, por do ta përsëris edhe kësaj radhe: Rrustem Berisha...

me shumë

ABAS FEJZULLAHI: NJË DHURATË E ÇMUAR E ME VLERË PËR ARSIMIN DHE KULTURËN SHQIPTARE NGA VETERANI I ARSIMIT HAMZË MORINA

Bern, 12 dhjetor 2020: Një vështrim lidhur me librin„Mësimi shqip në Kantonin e Aargaut- Zvicër„ shkruar nga veterani i arsimit Hamzë Morina, me rastin e përurimit organizuar nga Këshilli kantonal i LAPSH“ Naim Frashëri &b...

me shumë

FAIK KONICA: VAJTIM PËR ROBËRI TË SHQIPTARËVET (1901)

Pashtriku, 11 dhjetor 2020: "Ahmed Zogolli, malok analfabet, pa ndonjë frymë idealizme, kish zgjedhur për pasqyrë dhe shembull të tij Esad Pashën, të cilin e imitonte jo vetëm në intrigat e jashtme e të brendshme, por gjer në m&...

me shumë

DR.JOLANDA LILA: GJUHËTAR VALTER MEMISHA SJELL DY LIBRA TË RINJ NË FUSHËN E ALBANOLOGJISË

Tiranë 11 dhjetor 2020: Në vazhdën e botimeve të shumta në fushën e gjuhësisë dhe të kulturës shqiptare, profesor Valter Memisha ka botuar, së fundmi, dy librat e tij më të rinj: Studime për fjalën shqipe, 4 (P&eu...

me shumë

MSc. Albert HABAZAJ: Koncepti i lirisë dhe patriotizmit në këndvështrimin e autorit Mihal Kalia në studimin monografik 'Përqasje e çoroditur'

Vlorë, 8 dhjetor 2020: Për ju, miq të Librit, të Bibliotekës dhe të Autorit jemi falënderues, sepse këtë ditë, që natyrshëm e keni aq të çmuar, po na e falni mirësisht për të marrë dhe dhën&...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: ROLAND BARTHES, RROMËT DHE PIKTURA DIGJITALE

Tiranë, 7 dhjetor 2020: 1.MAGJIA E IDENTIFIKIMEVE Eruditi francez heretik dhe kokëkrisur Roland Barthes, tepër i hidhur, po edhe naiv, në ashpërsinë e tij të pazëvendësueshme, në librin “Mitologjitë” Pari...

me shumë

UMBERTO ECO: MEDIET SOCIALE U KANË DHËNË TË DREJTËN E FJALËS BUDALLENJVE!

Pashtriku, 7 dhjetor 2020: Shkrimtari i njohur italian (i cili vdiq më 19 shkurt 2016) ka thënë diçka për jetën dhe letërsinë, politikën dhe kohët moderne. Umberto Eco nëse për asgjë tjetër, do të...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NDËRTESA E VJETËR "BELEDIJE" NË PRIZREN!

Pashtriku, 6 dhjetor 2020: Prizreni si qytet Muze ka shumë artefakte historike dhe objekte të vjetra karakteristike. Një objekt i tillë është dhe ndërtesa "Beledije". Fjala "Beledije" në gjuhën turke do të thotë k...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks