KULTURë
e diel, 16 shkurt 2020

DR.SADRI FETIU: VEPËR ME VLERË ENCIKLOPEDIKE NGA FUSHA E DREJTËSISË

Prishtinë, 14 shkurt 2020: Sylë Kasumaj “Fjalori i termave të drejtësisë”, Instituti Albanologjik, Prishtinë, 2019, f. 816. Sylë Kasumaj, jurist i diplomuar me përvojë të gjatë punë në fushën juridike n&e...

me shumë

DR.SADRI FETIU: VEPËR QË SHQUHET PËR VLERA TË VEÇANTA SHKENCORE

Prishtinë, 13 shkurt 2020: Prishtinë, Fadil Grajçevci, “Nëpër gjurmë të letërsisë”, Instituti Albanologjik, Prishtinë, 2017. Fadil Grajçevci është studiues i dëshmuar i letërsisë shqipe. Ai &...

me shumë

XHELAL ZEJNELI: PJESË NGA GRAMATIKA E GJUHËS SHQIPE

Shkup, 12 shkurt 2020: GJUHA – Shkenca që merret me studimin e gjuhës quhet gjuhësi (linguistikë). Degë të gjuhësisë janë: fonetika, leksikologjia dhe gramatika. Fonetika i studion tingujt e gjuhës. Leksikologjia merret me studimin ...

me shumë

Arif Ejupi: Florian Zili, shpresë e basketbollit zviceran dhe atij botëror

Gjenevë, 10 shkurt 2020: Ibraim Zili,nga fshati Odër i Pollogut të Maqedonisë së Veriut,së bashku me shumë bashkëfshatarë të tij për shkak të mos perspektivës dhe gjendjes së rëndë politiko -ekonomike u det...

me shumë

SHERADIN BERISHA: RREZIKU NGA SHKATËRRIMI I RACAVE DHE KOMBEVE!

Pashtriku, 9 shkurt 2020: Martesat e përziera midis racave dhe kombeve dhe pastaj midis pasardhësve të tyre i shkatërrojne racat dhe kombet! Në shekujt XIX-XX racat dhe kombet u forcuan! Nëse i analizojmë trendet e shpërnguljeve dhe ...

me shumë

ARIF EJUPI: HAZBI GUBETINI MË TEPËR SE NJË DEKADË NË SHËRBIM TË SHKOLLËS SHQIPE NË KANTONIN TIÇINO TË ZVICRËS

Gjenevë, 1 shkurt 2020: Hazbiu,lindi më 27 mars 1956 në Polonicë,fshat dy – tri kilometra në periferi të Podujevës. Shkollën Fillore dhe atë të Mesme i kreu në Podujevë. Kurse, më 1 tetor 1976,nisi studimet në ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: GJUHA SHQIPE ËSHTË GJUHA E ZEMRËS

Prishtinë, 25 janar 2020: (Antonio Bellusci dhe çështja arbëreshe) Duke lexuar librin “Rrugëtimi i një arbëreshi...” Jeta, vepra, kujtime... Autor: Antonio Bellusci. Bashkëbiseduese dhe recensuese: Ornela Radovicka, shtypur në S...

me shumë

ANGJELINA GEGAJ: PËRTEJ BOTËS, PAS VDEKJES DHE LULET ROZË

Shkodër, 23 janar 2020: PËRTEJ BOTËS Si valixhe shpirti im Gjithçfarë kujtimesh mban Me fjal qesh si tregim. E përmbrenda qan. Pandalur kërkoj Në gojë të ëmbla Mirësinë që se njoh Që shume ma do zemra. A ka ...
me shumë

LES ETOILES (1946) / SHQIPTARËT DHE MJEKËSIA TRADICIONALE, METODAT E TYRE PËR TU KURUAR

Francë,15 janar 2020: “Les Etoiles” ka botuar, të martën e 2 prillit 1946, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me metodat tradicionale të mjekimit të pordorura në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet B...

me shumë

Dr.SADRI FETIU: 'SOFRA' MBETET E SHTRUAR...

Prishtinë, 12 dhjetor 2020: Rrustem Berisha: “Thërrime të sofrës së fundit”, FAD, Prishtinë, 2019, f. 100. Me siguri e kam thënë edhe më parë, por do ta përsëris edhe kësaj radhe: Rrustem Berisha...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks