SHKRIMI
e hënë, 17 shkurt 2020

REXHEP KASTRATI: GAZMEND FREITAG, ARTISTI I DËSHMUAR SHQIPTAR NË AUSTRI

Prizren, 30. 05. 2014 - Shqiptarët, që për arsye të shumta, kanë lënë atdheun e tyre dhe janë vendosur në shtete të ndryshme nëpër botë, gjatë shekujve e deri në ditët tona, kanë dëshmuar se dinë të krijojnë vepra të mira shkencore, artistike dhe përgjithësisht të mira materiale dhe shpirtërore, me të cilat janë krenuar edhe shtetet ku kanë vepruar, por edhe vetë shqiptarët. Nuk është rasti këtu të përmendi të gjithë ata, por po jua paraqes një nga artistët shqiptarë në botë, i cili ka filluar të bëjë bujë nëpër galeri të ndryshme në Austri, në shtetin ku jeton dhe vepron. E ky artist është, shoku im që nga shkolla e mesme, Gazmend Freitag.

Ky artist, i cili që afro dy dekada jeton sa në Gjermani, sa në Austri, ka arritur që ta profilizojë veten në pikturë dhe grafikë, duke dëshmuar pasionin e tij për artin, talentin dhe zotësinë artistike, dhe ka hapur tri ekspozita personale dhe disa ekspozita kolektive me piktorë dhe artistë tjerë nga Austria. Dhe kudo që është paraqitur me veprat e tij artistike, Gazmend Freitag, është mirëpritur dhe është respektuar shumë.
Ai, për miqtë e artit dhe për të gjithë ata që kanë dëshirë të dinë më tepër për të, Gazmend Freitag ka hapur edhe një portal personal, në të cilin ka dhënë të dhënat kryesore për veten dhe ka paraqitur edhe veprat e tij artistike, kryesisht në pikturë dhe grafikë.

Ju ftoj me respekt dhe me bindje të plotë se do të ndaheni të kënaqur me ato që do shihni, ta vizitoni këtë portal, të bëni komente dhe të shprehni edhe mendimet dhe përshtypjet tuaja lidhur me veprat artistike të Gazmend Freitag.


Info: www.gazmendfreitag.net

E-Mail: admi@gazmendfreitag.net


===========================================**************************

``````````````````````````````````````````````````````````````


(Ilustrimet i përzgjodhi Pashtriku.org, Sh.Berisha)


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks