SHKRIMI
e diel, 27 shtator 2020

ANGJELINA GEGAJ: KUJTO, DIMRI, PSE? (POEZI)

Shkodër, 4 nëntor 2019:


 


 


 


 


 KUJTOJ

Ndër malet me pemë

Atje ku unë linda

Ku mësova fenë

Ku hëngra e u rrita

Atje kam shtëpinë.


 


Mes ahave dhe lisave

Kalova fëmijërinë nën hijen e pishave

Drurët,oh po kalben

S'i sheh syri im

Lulet, oh po thahen.


 


Se ika në mërgim.

Atje thashë fjalën e parë

Siç flas edhe tani

Po t'mos kisha mall, s'do të isha ky njeri.


 


Kujtim' oh më mbaj gjallë

Se s'po mund të rri dot

Mos më mendon vallë,

si atë ditë dhe sot?
***

DIMRI

Erdhi dhe dimri i ftohtë

Me gjethe të rëna përtokë

Më gjeti të vetmuar tash sa mot

Pa ngrënë dhe pa pi, e pa shokë.


 


Erdhi i mjeri, erdhi

Gjithë vuajtjet tek unë i derdhi

Më hodhi erën me shi

Pa ngrënë dhe pa pi, me mërzi.


 


Erdhi dhe dimri i ftohtë

Në qiell hëna e plotë

Më gjeti pa sofër të shtruar

Me shtatin e pa mbuluar.


 


Erdhi dimri i acartë

Më gjeti pa vatër të zjarrtë

Pa as'gjë në këtë botë

Ç'më dha ky dimër i ftohtë?!

***

PSE?

Pse të jem kur nuk gëzoj?

Pse jetoj kur nuk harroj?

Pse vazhdoj të vendos gurë?

Kur ky mur nuk ngrihet kurrë?


 


Pse luftoj kur nuk kam shpatë?

Pse ndez zjarr ku nuk ka flakë?

Pse mundohem të ndriçoj?

Hënë as diell kur nuk shikoj?


 


Pse të vesh unë rroba mbreti?

Kur i varfër jam i shkreti?

Pse vrapoj të dal i parë?

Kur e di se kurrë s'do t'dal!


 


Pse gënjehem nga bukuria?

Kur e di se s'është gjithësia!

Pse shikoj, pse kam mahni?

Kur as'gjë nuk ka rëndësi!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks