SHKRIMI
e premte, 03 korrik 2020

ARBISA MUSLIU: NËNTOR I PËRLOTUR

Gjermani, 28 nëntor 2019:


 


 


 


 


NËNTOR I PËRLOTUR

Me lotë po qan nëna në Thumanë,

Në 28 copa, zemra iu nda,

Më dhemb më shumë se vdekja,

Më frigon me shumë se jeta,

tha Nëntori, sot ç'kam parë,


 


Kjo dridhje e vendit tim,

Shpirtin plagon,

Ai sot mbeti jetim,

me 28 jehona po vajton,

Nëntori trim,

Nuk ke faj ti,

Nëntor, me shekuj rrezatove gëzim,

por sot kemi mort.


 


Sot Nëntor, jo ti po as Zot,

nuk mund të ndalë këta lotë.

Më 28 dhembje, Shqiponja, lëngon.


 


Nëna e jonë gurnore humbi fëmië sot,

Çdo dridhje Nëntori

Na forcoi, Osmanliu,

e Serbi, nuk na dorëzoi,

Sot Nëntor,

na rrëmbeu Toka,

gëlltiti jetërat tona.
Na ndihmo Nëntor,

na jep fuqi, ashtu siç din ti.

Ndale, këtë makth, ktheji përsëri!


 


Nëntori me gëzim e dhembje,

pret Shqipëtarët anë e mbanë,

historia në gurë është shkruar,

vuajtjen ta kemi në ballë.


 


Vuajtjen në ballë,

Nëntor, vëllau është pranë,

motra është gjallë, akoma.


 


Një dhembje,

Një komb,

Një luftë,

Një lot,

Sot Nëntor, me 28,

dridhet Shqipëria,

qan me dënesë,

E ndjej...


 


Nëntor,

sot si çdo herë një gjë nuk ndërroi,

dy krenarja,

më shumë se kurrë sot rroi!

Dhembjen...

bashkoi

Të lutem Nëntor,

qëndro me ne.

Më 28.


 


Nga larg, shumë larg,

Arbisa Musliu

28 Nëntor 2019, Berlin
______________

- Autorja është studente e sapodiplomuar - Master në Gjermanikthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks