SHKRIMI
e diel, 09 gusht 2020

ANGJELINA GEGAJ: FILIM I RI, TRETEM, KY SHI

Shkodër, 2 mars 2020:


 


 

 


FILLIM I RI

Në majë të shkëmbit çelur dy lule

Anës bregut isha ulur

Sytë kah qielli kisha ngulur

Mu përpara gjumit të natës, pikëllim po ndjej në shpirt.


 


Përreth dhomës, anës vatrës

Edhe syri nuk ka gjumë

Goja fjalët s'po i flet

Gjallë vetes si jap dum.


 


Hapet dera ç'po kërcet

Qetësinë seç ma prishi

Zemra gati sa s'pëlcet

Dielli hedh rrezet e para.


 


Unë vetë gjë s'po them

Veç përpihem porsi vala

Sytë i mbyll, s'dua të di

S'dua të shoh

Se ky është fillim i ri.


 


TRETEM

Në arat me bar

Po eci ngadal

Hëna bën dritë

Si shkëlqejnë stolitë.


 


Gjithçka më rri ngrirë

Asgjë s'është e lirë

Si akull mijëvjeçar

Mbi arat me bar.


 


Një pemë me ca degë

Mu në krye një shegë

Sikur po më fton

Me krahë më përqafon.


 


Toka e blertë, hëna flori

Unë mbuluar me mantel të zi

Vezullojnë yjet një e nga një

Dhimbjen e trishtimin pas po e lë.


 


Hidhet shikimi në udhën e pafund

Hapi s'ndalet, tokën po e tund

Toka, hëna, yjet, janë si më parë

Por kurrë si ajo natë në arat me bar.


 


KY SHI

Sa rrugë e gjatë, e gjatë

Në shi e në shtrëngatë

Sot po fryn erë

Si kurrë ndonjëherë.


 


Strukur rrëzë mali

I fortë, zemër djali

Forcë kujt si fali

Shpirtë luftëtari.


 


Guri s'po më bie

Se shiu nuk e lë

E tapos përtokë

Mendja bërë trokë.


 


Uji po shkon vadë

Nuk kam askënd ngat

Ky shi po më mbyt

Po mi verbon sytë.


 


Flokët përmbi hundë

S'po më lë ti shkund

Se ky shi mi lagu

Më bëri zemër plaku.


Shkodër, shkurt - mars 2020

______________

ANGJELINA GEGAJ: PËRTEJ BOTËS, PAS VDEKJES DHE LULET ROZË

http://pashtriku.org/index.php?kat=47&shkrimi=9571kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks