SHKRIMI
e diel, 09 gusht 2020

SHERADIN BERISHA: MONUMENTI I GJERGJ KASTRIOTIT - SKËNDERBEUT NË SHESHIN 'SKËNDERBEU', NË QENDËR TË TIRANËS

Pashtriku, 9 mars 2020: Sheshi 'Skënderbeu' shtrihet në qendër të Tiranës dhe është sheshi më i madh në Shqipëri. Këtë emër e mori në vitin 1968 kur u vendos Monumenti i Gjergj Kastriotit - Skënderbeut, me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së tij (17 Janar 1468), duke zëvendësuar shtatoren e Stalinit. Është vepër e Odhise Paskalit në bashkëpunim me Andrea Mano dhe Janaq Paço. Sheshi rrethohet nga Pallati i Kulturës, Hotel Tirana, Muzeu Historik Kombëtar dhe Banka Qëndrore e Shqipërisë.***

SI LINDI BULEVARDI QË SOT PËRBËN ZEMRËN E TIRANËS

TV - Vizon Plus ka bërë një historik për Bulevardin e Tiranës. "Kjo ka qenë pamja e Bulevardit "Zogu i Parë" 82 vite më parë, më 1931 një vit pas punimeve për ndërtimin e tij." kështu thuhet në fillim të emisionit Vizon Plus. Dhe pastaj vijon: "Në këto foto të vjetra të qytetit tregohet si ka qenë dikur Sheshi “Skenderbej”, Bashkia dhe kompleksi në nisje të Bulevardit. Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” u quajt fillimisht “Zogu i Parë”, ndërsa në periudhën e komunizmit pjesa nga sheshi “Skenderbej” deri tek Stacioni i Trenit mori emrin Bulevardi “Stalin”. Qendra e Tiranës u projektua nga arkitektët e njohur italianë të asaj kohe, Florestano De Fausto dhe Armando Brasini. Por për të ardhur deri në 1930 koha e ndërtimit të Bulevardit kryesor të Tiranës, qyteti numëron katër plane rregulluese, duke nisur që nga i pari në 1923 nga inxhinierë austriakë. Me ardhjen në pushtet të qeverisë së Zogut, i bëhet ftesë arkitektit Italian Brasini, i cili hartoi edhe idenë e parë të Bulevardit që konsistonte në një grup me 6 ndërtesa ministrish dhe një Bulevardi qëndror, ide kjo që u realizua më vonë me ndryshime nga italiani tjetër De Fausto. Ai projektoi një kompleks me 6 ministri, Bashkinë e Tiranës, Bankën Kombëtare, Lulishten e kompleksit qendror me shatërvan dhe Parkun “Rinia”.

Të gjitha projektet për Tiranën, bashkoheshin në një pikë: krijimin e aksit veri jug të qytetit që do të kishte si bosht Bulevardin “Zogu i Parë”. Madje aq shumë ju mëshua konceptit të tij, sa në botimet e kohës theksohet përshtypja e një arkitekti francez që pasi vizitoi Tiranën u shpreh: "Pashë një bulevard pa qytet". Çdo marrëdhënie e mirë e Shqipërisë me aleatët ndër vite është projektuar me një ndërtesë në këtë Bulevard.

- Pallati i Kulturës u ndërtua në 1963 sipas stilit rus dhe tulla e parë u vendos nga ish presidenti sovjetik Nikita Hrushov.

- “15 katëshi” u ideua në kohën e artë Shqipëri - Kinë.

Deri në vitet 90 bulevardi ruajti të paprekur pamjen e tij, ku nga çdo pikë mund të shihje kodrat e qytetit. Më pas vendin e tyre e zunë ndërtesat e larta dhe ndryshimet e pjesshme të qendrës së qytetit.

Tetë dekada pas ndërtimit të tij, Bulevardi do të zgjatet në drejtim të lumit të Tiranës, por ashtu siç pranojnë edhe vetë arkitektët e studios fituese “Grimshou”, kjo pjesë do të jetë krejt ndryshe.

Zgjatimi i Bulevardit është konceptuar me 3 sheshe kryesore, ku Pallati i Drejtësisë do të jetë ndërtesa më e lartë. Në gjatësinë prej 1.8 km dhe gjerësinë 60 metër do të ndërtohen edhe dy sheshe të tjera, ai i Kulturës me kinema e galeri dhe sheshi i Pazarit me Qendra Tregtare."

__________

Burimi:

Historiku i Bulevardit të Tiranës - News, Lajme - Vizion Plus

https://www.youtube.com/watch?v=AMxBz-6DubAkthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks