HISTORI
e hënë, 28 maj 2018

DR.LUFTULLA PEZA: TĂ‹ PA THĂ‹NAT RRETH VIZITĂ‹S SĂ‹ BRIGADĂ‹S SĂ‹ PARĂ‹ NĂ‹ PEZĂ‹ (JANAR 1944)

Golem 27 maj 2018: Në gazetën “Dita” lexova shkrimin “Armiqtë e Brigadës së Parë”, mbi rrugëtimit e kësaj brigate partizane shqiptare gjatë dimrit 1943-1944 në Shqipërinë e Mesme. Në shkrimin e shkru...

me shumë

LETRA PREKĂ‹SE E SAM LEVY't (5 KORRIK 1915): 'E NGRE ZĂ‹RIN NĂ‹ FAVOR TĂ‹ SHQIPTARĂ‹VE, PASARDHĂ‹SVE TĂ‹ DREJTPĂ‹RDREJTĂ‹ TĂ‹ PELLAZGĂ‹VE DHE PARAARDHĂ‹SVE TĂ‹ KOMBEVE EVROPIANE'

Francë, 25 Maj 2018: Gazeta zvicerane, “La Guerre Mondiale”, ka botuar me 15 korrik 1915, letrën e Sam Levy-t, ish-kryeredaktorit të “Journal de Salonique”, në të cilën gazetari i njohur ka mbrojtur asokohe interesat tona kombëta...

me shumë

LE FIGARO (1880): DEKLARATA E LIDHJES SHQIPTARE TĂ‹ PRIZRENIT PĂ‹R ULQININ DREJTUAR PĂ‹RFAQĂ‹SUESVE EVROPIANĂ‹ QĂ‹ JETONIN NĂ‹ SHKODĂ‹R

Francë, 22 Maj 2018: Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 22 nëntorit 1880, në faqen n°2, deklaratën e Lidhjes shqiptare të Prizrenit në lidhje me qytetin e Ulqinit, drejtuar asokohe përfaqësuesv...

me shumë

NGA ARKIVI I SHTETIT: FOTOGRAFITĂ‹ E TITOS NĂ‹ ZYRAT E PARTISĂ‹ DHE SHTETIT SHQIPTAR (1948)!!!

Pashtriku.org, 21 maj 2018: Në vitin 1948, Shoqëria për Bashkëpunimin Kulturor të Shqipërisë me Jugosllavinë, merrej edhe me vendosjen e fotografive të mareshalit Tito nëpër zyrat e shtetit shqiptar. Në kohën e “miq&e...

me shumë

COMOEDIA (1928): 'AHMET ZOGU KA BĂ‹RĂ‹ PĂ‹R SHQIPĂ‹RINĂ‹, ATĂ‹ QĂ‹ ASNJĂ‹ KRYETAR SHTETI NUK KA BĂ‹RĂ‹ DERI TANI PĂ‹R VENDIN E TIJ'

Francë, 18 Maj 2018: “Comoedia” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit 1928, në faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, në lidhje me arritjet (sukseset) e Ahmet Zogut gjatë udhëheqjes së tij . Aurenc B...

me shumë

RRĂ‹FIMI I PRINCIT GJERMAN, HERMANN LUDWIG HEINRICH PĂśCKLER-MUSKAU, PĂ‹R SHQIPTARET E BUKURA NĂ‹ ITALI

Francë, 13 Maj 2018: Në faqen n°231 të librit me titull “Mémoires et voyages du prince Puckler-Muskau. Tome V.”, botuar në vitin 1832 – 1833, në Paris, nga shtëpia botuese “H. Fournier jeune”, gjejmë rrëfim...

me shumë

L’INTRANSIGEANT (1929): “ALEKSANDËR MOISIU DO TË LUAJË NË NJË FILM ME ZË NË NEW YORK

Francë – 9 Maj 2018: “L’Intransigeant” ka botuar, të shtunën e 15 qershorit 1929, në faqen n°6, një shkrim për Aleksandër Moisiun, ku flet për suksesin dhe projektet e ardhshme të aktorit të famshëm me ori...

me shumë

COMOEDIA (1927) / TELEGRAMI EKSKLUZIV I ALEKSANDĂ‹R MOISIUT, PARA SE TĂ‹ NISEJ NĂ‹ AMERIKĂ‹ - "FALEMINDERIT PARIS!"

Francë, 8 Maj 2018: “Comoedia” ka botuar, të dielën e 6 nëntorit 1927, në ballinë, telegramin e aktorit të famshëm me origjinë shqiptare, Z. Aleksandër Moisiut, dërguar asokohe kryeredaktorit të po kësaj gazete ...

me shumë

DILAVER GOXHAJ: PSE KĂ‹RKESA IME PĂ‹R LLOGARIDHĂ‹NIE NGA FONDI "VENDLINDJA THĂ‹RRET" I SHQETĂ‹SON MILITANTĂ‹T E PARTISĂ‹?! (2)

Tiranë, 6 maj 2018: Të nderuar delegatë të Kuvendit të Dytë Zgjedhor të Veteranëve të Luftës për Çlirimin e Kosovës 1997-1999 Së pari, Lutem, pranoni përshëndetjet e mia për këtë kuvend n&eu...

me shumë

DILAVER GOXHAJ: PSE KĂ‹RKESA IME PĂ‹R LLOGARIDHĂ‹NIE NGA FONDI "VENDLINDJA THĂ‹RRET" I SHQETĂ‹SON MILITANTĂ‹T E PARTISĂ‹?! (1)

Tiranë, 5 maj 2018: (Pjesë nga ditari për Kuvendin e Dytë Zgjedhor të Veteranëve të Luftës për Çlirimin e Kosovës - qershor 2004) - Theksime të veçanta…/

*) Autorizohet Komiteti Drejtues i dalë...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks