HISTORI
e mërkurë, 19 shtator 2018

DR.MOIKOM ZEQO: MARIN BARLETI, VEPĂ‹R MONUMENTALE

Tiranë, 2 gusht 2018: Ribotimi i veprës “Rrethimi i Shkodrës” i Marin Barletit ka dhe diçka të re: përkthyesi Henrik Lacaj këtë botim e paraqet në formën e normës së gjuhës letrare shqipe, duke u ngritur k&eum...

me shumë

GJEKĂ‹ GJONAJ: FISI I TRIEPSHIT NĂ‹ VĂ‹SHTRIMIN E ALBANOLOGUT ROBERT ELSI

Ulqin, 31 korrik 2018: Mali apo krahina e Trieshit vazhdimisht ka qenë një vend që ngjallte kureshtje. Udhëtarë, studiues, shkrimtarë, etnografë, e shumë të tjerë kanë ardhur gjatë shekujve, duke marrë me vete edhe kujt...

me shumë

MJEDA, FISHTA, GURAKUQI, SEREGGI DHE GJONALI NËPËRMJET FAN NOLIT, KOMBEVE TË BASHKUARA (1921): ATI FRANÇESKAN ANTON ASHIKU, TRADHËTAR I KOMBIT DHE AGJENT PROPAGANDISTIK I JUGOSLLAVISË

Francë, 31 Korrik 2018: Në faqen n°1246 të dokumentit diplomatik të Kombeve të Bashkuara gjejmë telegramet revoltuese të udhëheqësve fetarë dhe politikë të Shqipërisë kundër priftit tradhëtar Anton Ashiku...

me shumë

DOKUMENTI DIPLOMATIK I "KB" (1921): MOCIONI I MIRDITORĂ‹VE KUNDĂ‹R MARKA GJONIT DHE REPUBLIKĂ‹S SĂ‹ MIRDITĂ‹S

Francë, 30 Korrik 2018: Në faqen n°1241 të dokumentit diplomatik të Kombeve të Bashkuara, botuar në shtator të 1921, gjejmë telegramin revoltues të parësisë mirditore kundër Marka Gjonit dhe shpalljes së Republikës...

me shumë

IBRAHIM HAJDARMATAJ: “UDHËTIMI” I FUNDIT I BAJRAM CURRIT : DRAGOBI-KOLGECAJ-ZOGAJ KRUMË… (Kujtime të bashkëkohësit, Ukë Arif Hajdarmataj)

Bajram Curr, 29 korrik 2018. 1. Babai im, Ukë Arif Ahmeti-Hajdarmataj, i cili u nda përgjithnjë nga jeta vitin e kaluar, në moshën 96-vjeçare, që në rini më ka treguar episode të ndryshme, për traditat atdhetare e luftarake të...

me shumë

BESIM CENGU: GËSHTENJAT E GJ(J)ETËS NË KRAJË E SHESTAN! NË KRAJË DHE SHESTAN GJITHÇKA FLET SHQIP (FOTO+VIDEO)

Tiranë, 15 korrik 2018: NË KRAJË DHE SHESTAN GJITHÇKA FLET SHQIP Kraja dhe Shestani janë në pjesën jugperëndimore të Liqenit të Shkodrës, poshtë shpateve të Malit të Rumisë (1595 m). Fillon në lindje me f...

me shumë

DERVISH HIMA, DREJTORIT TĂ‹ LE FIGARO's (1912): 'SHQIPĂ‹RIA Ă‹SHTĂ‹ MOTRA E VOGĂ‹L E FRANCĂ‹S. NA NDIHMONI ME PENDĂ‹N TUAJ!'

Francë, 14 Korrik 2018: Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 2 dhjetorit 1912, në faqen n°2, letrën e atdhetarit të palodhur shqiptar, Dervish Himës, dërguar drejtorit të po kësaj gazete. Cila ...

me shumë

BESIM CENGU: NË KRAJË E SHESTAN - TE MAJA E BATILES NË DEÇIÇ (Aty ku u ngrit Flamuri më 6 prill 1911)

Tiranë, 14 korrik 2018:     *** “Pashë, o Pashë, t’rrnoft bajraku, Ndigjo Deden ç’asht kah flet: Për pa rrjedh der n’sylah gjaku, Knjazi vendin tem s’e shklet!

Ah! Qe prep don t&rsqu...

me shumë

SALI KABASHI: ORGANIZIMI DHE VRASJA E VOJVODĂ‹S SĂ‹ ISTOGUT, MILIŇŞ KĂ‹RRSTA NGA SELMAN KADRIA!

Istog (Burim), 14 korrik 2018: Për Selman Kadrinë dhe për aktin e tij heroik (vrasjen e Miliç Kërrstes), ka disa lloje të tregimeve, mirëpo unë do të mundohem të sjelli një version të pastër nga pleqtë e rrethinë...

me shumë

PROF.DR.ABDULLA MEHMETI: BOTA KA NEVOJĂ‹ TĂ‹ PĂ‹RFUNDOJĂ‹ BETEJA MES CIVILIZIMIT DHE BARBARISĂ‹ NĂ‹ GADISHULLIN ILIRIK

Tetovë, 10 korrik 2018: Kjo betejë ka filluar dhe zhvillohet pa ndërprerë, sidomos nga periudha e Mesjetës dhe gjatë shekujve të fundit, në Gadishullin Ilirik, që vërehet hapur dhe në vija të trasha përmes përvetë...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks