HISTORI
e premte, 17 janar 2020

PROF.DR.SABILE KE要MEZI-BASHA: PROCESVERBAL I BISED脣S S脣 KOMISIONIT T脣 SEKRETARIATIT T脣 KOMITETIT KRAHINOR T脣 PKK ME STANISLLAV G脣RKOVIQIN, T脣 MBAJTUR ME 20 SHTATOR 1966 (9)

Prishtinë, 28 dhjetor 2019: Të pranishëm në bisedë ishin: Ilija Vakiqi, Sait Zatriqi, Bllazho Lutica, Bllazho Radonjiqi dhe Kadri Reufi Në mbledhje ishte i thirrur edhe Stanisllav Gërkoviqi, shënimet i ka mbajtur Blagoje Nikoliqi, Mbledhja ka fil...

me shumë

GAZETA FRANCEZE / KJO 脣SHT脣 THIRRJA Q脣 MBRETI ZOG I DREJTOI POPULLIT SHQIPTAR, M脣 7 PRILL 1939, P脣R T脣 MBROJTUR ATDHEUN NGA ITALIA FASHISTE!

Francë, 28 Dhjetor 2019: “La Petit Gironde” ka botuar, të diëlen e 10 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me thirrjen e mbretit Zog drejtuar asokohe popullit shqiptar me qëllim mbrojtjen e atdheut nga Italia fashiste, të...

me shumë

LUIGJ GURAKUQI P脣R NEUES WIENER TAGBLATT (18 N脣NTOR 1912) : 'SHQIPTAR脣T DO TA FITOJN脣 PAVAR脣SIN脣 OSE DO T脣 VDESIN DUKE LUFTUAR P脣R T脣'

Francë, 25 Dhjetor 2019: “La Petite République” ka botuar, të martën e 19 nëntorit 1912, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me intervistën e Luigj Gurakuqit në gazetën “Neues Wiener Tagblatt”, të ci...

me shumë

AGIM ZOGAJ /PHD/: THE SERBIAN MYTH OF KOSOVA IN CONTEXT OF MYTHOLOGY (MITI SERB P脣R KOSOV脣N N脣 KONTEKST T脣 MITOLOGJIS脣)

Prishtinë, 20 dhjetor 2019: If the finding is true that history is not dogma, then the modern historical studies, particularly in the process of rewriting the history of the peoples of Eastern Europe, especially the Western Balkan should focus on promoting a spirit of critical facts...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: PUSHIMI I VEPRIMTARIS脣 S脣 OMLK-s毛 (MAJ 1982) DHE NDIKIMI I SAJ N脣 L脣VIZJEN KOMB脣TARE N脣 VITET VIJUESE (26)

Pashtriku, 20 dhjetor 2019: PËRFUNDIM 6.1 Pushimi i veprimtarisë së OMLK-së dhe ndikimi i saj në Lëvizjen Kombëtare në vitet vijuese Pas arrestimit në fund të vitit 1981 dhe në fillim të vitit vijues të udhëheqjes...

me shumë

LE JOURNAL (1914) / INTERVISTA E FAIK KONIC脣S ME GAZETARIN E SECOLO-S P脣R PRITJEN E PRINC VIDIT, BUXHETIN SHTET脣ROR DHE Q脣NDRIMIN NDAJ AUSTRO-HUNGARIS脣

Francë, 20 djetor 2019: “Le Journal” ka botuar, të dielën e 25 janarit 1914, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me intervistën e Faik Konicës me gazetarin e “Secolo-s”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Bl...

me shumë

FAIK KONICA P脣R NEUE FREIE PRESSE (1913): 'PRIORITETI I SHQIP脣RIS脣 S脣 RE DO T脣 JET脣 EDUKIMI I GRAVE SHQIPTARE. DUK脣N E MONTPENSIER-IT NUK DO TA MARRIM SI PRINC'

Francë, 20 dhjetor 2019: “Le Journal” ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me intervistën e Faik Konicës për “Neue Freie Presse”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blo...

me shumë

PROF.DR.SABILE KE要MEZI-BASHA: DEKLARATA E DYT脣 E UDB-ashit, STANISLLAV G脣RKOVIQIT M脣 DAT脣 19 GUSHT 1966 (8)

Prishtinë, 19 dhjetor 2019: 2. 1. DEKLARATA E DYTË E STANISLLAV GËRKOVIQIT MË DATË 19 GUSHT 1966 Unë edhe më herët në ditët e para të bisedave lidhur me këto çështje, kam marr pjesë në diskutime dhe m&eu...

me shumë

ISMAIL QEMALI N脣 GAZET脣N "ITALIA" P脣R SHQIPERIN脣 KA PROPOZUAR SISTEM KANTONAL T脣 NGJASH脣M ME AT脣 T脣 ZVICR脣S! (LE PETIT PARISIEN, MAJ 1914)

Francë, 19 dhjetor 2019: “Le Petit Parisien” ka botuar, të mërkurën e 27 majit 1914, në faqen n°3, intervistën e Ismail Qemalit për gazetën “Italia”, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Da...

me shumë

SI E PUSHTUAN OSMAN脣T KONSTANTINOPOJ脣N (STAMBOLLIN E SOT脣M), N脣 MAJ 1453?

Pashtriku, 19 dhjetor 2019: Konstandinopoja i kishte rezistuar për shumë shekujt sulmeve armike, derisa më në fund teknologjia e re - topat e mëdhenj të Perandorisë Osmane - e gjunjëzuan kryeqytetin e Perandorisë Bizantine. Rënia e Konsta...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

G毛zuar 28 N毛ntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks