SHKRIMI
e hënë, 19 prill 2021

PROF.DR.SABILE KEÇMEZI BASHA: BROSHURË E RËNDËSISHME E LËVIZJES ILEGALE SHQIPTARE PËR DISKRIMINIMIN EKONOMIK NDAJ KOSOVËS NË ISH-JUGOSLLAVI (1987)

Pashtriku, 7 shkurt 2021: Ditë më parë duke hulumtuar në arkivin tim personal, gjeta një broshurë, që çuditërisht më kishte ikur nga mendja nga koha që kur e kam gjetur në arkivin e gjykatës së qarkut në Prishtinë. Në mesin e shumë materialeve në dosjen e Hydajet Hysenit, e gjeta edhe këtë. Broshura mban titullin “Eksploatimi i egër nën prangat e rënda kolonialiste”, botuar më 1987, nga biblioteka “Liria”, “Zëri i Kosovës”, c/o Buchandlung KB badhausstr.35, CH-2503 Biel/Bienne, Zvicër.

Tjera të dhëna nuk kam, nuk e dijë shkrimet e kujt janë të botuara, megjithëse në të thuhej se këto shkrime janë botuar edhe më herët në vazhdime, në gazetat e ilegales që botoheshin gjithandej nëpër botë. Edhe pse broshura u gjend në burg, për çudi, në të, nuk ka asgjë të shënuar, as për autorin apo autorët ndonjë të dhënë. Zakonisht, gjatë hulumtimeve kam hasur se në gazetat apo në ndonjë dokument tjetër të marr nga të burgosurit politik nga ana e hetuesve të ndryshëm të organeve hetuese, ata, atë që kanë zbuluar, i kanë shënuar në dokument (siç e kamë hasur tek gazeta “Liri” dhe “Zëri i Kosovës”).Broshura ka format të zakonshëm A5, dhe ka 75 faqe. I paraprin Parathënia dhe në vazhdim ka Hyrjen, dhe është e ndarë në bazë të temave që trajton si: Strategjia e politikës ekonomike; Struktura e rendit ekonomik e Kosovës; Vëllimi i pamjaftueshëm dhe struktura e rendit e investimeve; Fondi-lak në fytin e ekonomisë së Kosovës; Shpërndarja primare; Shpërndarja sekondare; Çfarë akumulimi realizon ekonomia e Kosovës; Kriza e thellë ekonomike; Humbjet në ekonomi-dukuri të krizës së thellë; Mosrealizimi i planeve- pasojë e krizës; Papunësia- sëmundje e pashërueshme në shoqërinë jugosllave; Kurbeti- plagë e rëndë për shqiptarët; Detyrimet- diktat kolonialist; Humbjet ekonomike-barrë e rëndë për punëtorët; Kushtet e vështira të punës rrezikojnë shëndetin dhe jetën e punëtorëve; Propaganda shoviniste e Beogradit nxit urrejtjen në mes punëtorëve; Vullkani i protestës dhe mbyllët me një përfundim të shkurtër por mjaftë të rëndësishëm për kohën.

***

Më gjerësisht lexoni studimin në formatin PDF:

NJË DOKUMENT (BROSHURË) E RËNDËSISHME E LËVIZJES ILEGALE SHQIPTARE PËR DISKRIMINIMIN EKONOMIK NDAJ KOSOVËS NË ISH-JUGOSLLAVI (1987)

Prof.dr. Sabile Keçmezi-Basha

htttp://www.pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/S%20Basha%20kecmezi%20Broshura%tp://www.pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/S%20Basha%20kecmezi%20Broshura%20ilegale%20e%20LPRK%20pashtriku.pdf


 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks