SHKRIMI
e martë, 11 gusht 2020

LE MATIN (1928) : PROJEKT-REFORMAT E RËNDËSISHME NË KUSHTETUTËN SHQIPTARE TË NDËRMARRA NGA MBRETI ZOG

Francë, 2 Prill 2018: Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të dielën e 23 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me një seri të rëndësishme projekt - reformash në Kushtetutën shqiptare të ndërmarra nga Mbreti Zog.

Aurenc Bebja ka sjellë përmbajtjen e tyre në vijim, për publikun shqiptar, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania” :

“Athinë. 22 shtator: Thuhet nga Tirana se Mbreti Zogu I propozon të kryejë reforma të rëndësishme në Kushtetutën shqiptare.

Aktualisht, Shqipëria ka një Dhomë deputetësh të përbërë nga 57 anëtarë dhe një Senat i përbërë nga 18.

Zogu I dëshiron t’i kombinojë këto dy organe legjislative në një Asamble Kombëtare të vetme, përfaqësuesit e të cilëve do të emërohen drejtpërdrejt nga populli shqiptar.

Pavarësia, paprekshmëria dhe pamundësia e ndarjes së vendit shqiptar do të shpallen. Përveç kësaj, do të thuhet se Shqipëria nuk ka asnjë fe shtetërore.

Shqipëria do të ndahet që tani në nëntë qarqe. Kryeqyteti, Tirana, do të formojë prefekturën e dhjetë, e cila do të jetë e pavarur. Prefekturat do të ndahen në tridhjetë e tetë nën-prefektura.

Çdo komunë do të administrohet nga një këshill komunal, presidenti i të cilës do të zgjidhet për jetë.”

Aurenc Bebja, Francë - (Blogu © Dars (Klos), Mat - Albania)


 


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks