KRIMET
e premte, 03 korrik 2020

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NË VITET 1971 - 1990

Pashtriku, 23 qershor 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTARE” I AUTORIT SHABAN BRAHA, Nr. 19 “Në vitin 1981 fillon një ballafaqim masiv i popullit shqiptar nën Jugosllavi me qarqet hegjemonistë sërb&eum...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NË VITET 1948 - 1968

Pashtriku, 19 qershor 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTARE” I AUTORIT SHABAN BRAHA, Nr. 18 Lojë shifrash me “turq” e “joturq”, me “myslimanë” e me shqiptarë “pravosllavë...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NË VITET 1945 - 1947

Durrës, 17 qershor 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTARE” I AUTORIT SHABAN BRAHA, Nr. 17 “Revolucionarët e Kosovës, siç ishin: Ali Këlmendi, Asim Vokshi, Xhemal Kada, Ramiz Varvarica, EminDuraku, Zen...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NËN PETKUN E KOMUNISTËVE JUGOSLLAVË!

Durrës, 15 qershor 2020 PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTARE” I AUTORIT SHABAN BRAHA, Nr. 16 Vazhdon genocidi i të quajturvet “komunistë” jugosllavë ndaj shqiptarëvet të mbetur edhe nën Jug...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NË VITET 1944 - 1945

Pashtriku, 12 qershor 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTASRE” I AUTORIT SHABAN BRAHA. Nr. 15. “Nisin rrathët pa fund të ferrit titist” (f.425-446) “Programi i Pakicavet në Jugosllavinë e Re, har...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NË VITET 1941 - 1944

Durrës, 11 qershor 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTARE” I AUTORIT SHABAN BRAHA, Nr. 14 Vitet 1941-1944 “Komandanti i vendit, Vojo Kaliçanec, ka fillue vrasjen e ushtarëvet shqiptarë në kët&e...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH - SHPRONËSIMET, SHPËRNGULJET DHE KOLONIZIMI!

Durrës, 9 qershor 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA E SHQIPTARËVET” I AUTORIT SHABAN BRAHA. Nr.13. Shpronësimet, shpërnguljet (dëbimet), kolonizimi. “Qysh më 1914-n mbretëria sërbe kishte nx...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NË VITIN 1923...!

Durrës, 3 qershor 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESAA SHQIPTARE” I AUTORIT SHABAN BRAHA. Nr.12 Viti 1923. “Ushtria sërbe vuri në plumb: Myftar Shabanin nga katundi Popoc, Sylë Myftarin nga Brovina, Sadik Haxhiun n...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NË VITIN 1922!

Durrës, 27 Maj 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTARE”I AUTORIT SHABAN BRAHA, Nr. 11 Viti 1922 “Në Ruhot, Obergjn, Trobovc, Lutogllavë, Isniq, Terstenik, Kashicë, Shkup, Staradran, u dogjën shumë...

me shumë

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH, NË VITIN 1921

Durrës, 22 Maj 2020: PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTARE” I AUTORIT SHABAN BRAHA, Nr. 10 Viti 1921 “Në vitin 1921 shumë njerëz gjetën vdekjen nga përdorimi i drurit si mjet vrasjeje. Njerëzit q...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks