PERSONALITETE
e shtunë, 16 janar 2021

SHERADIN BERISHA: VARRI I GJENERALIT - FYTYRA E VËRTETË E SHTETIT DHE PUSHTETIT!

Pashtriku, 5 janar 2021: Më 5 janar 2012 u shua nga jeta, veprimtari i çështjes sonë kombëtare, i burgosuri politik, bashkëthemeluesi i KMDLNJ'së, dhe luftëtari i orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovë...

me shumë

BESIM R. CENGU: ESSE KUSHTUAR BESNIK HALLAÇIT

Tiranë, 5 janar 2021: Gjashtë vite më parë, në fillimin e vitit 2014, pata publikuar një esse kushtuar Besnik Hallaçit të paharruar… Më ngjan sikur e kam shkruar dje. Nuk po e komentoj… por ju ftoj ta lexoni… Esse kus...

me shumë

SEJDI GEGA: ADEM DEMAÇI - ZËRI I KOSOVËS

Pashtriku, 2 janar 2021: Sot, në edicionin e botimeve të Shoqërisë LËVIZJA, doli nga shtypi libri: "ADEM DEMAÇI - zëri i Kosovës". Përmes këtij libri i bëhet me dije opinionit të brendshëm dhe të jasht&eum...

me shumë

ARIANIT BEZHANI: KARL JUNG MBI PROBLEMET E NJERIUT BASHKËKOHOR

Tiranë, 21 dhjetor 2020: Psikiatri dhe psikoanalisti i pa-krahasueshëm Karl Gustav Jung, një nga intelektualët më të nënvlerësuar të shek XX filloj të ngrejë shqetësimin e tij për Njeriun Bashkëkohor (modern) qysh midi...

me shumë

DEKLARATË E KMDLNj-së: DR. HAFIR SHALA - DREJTËSI E PAREALIZUAR NË DITËN NDËRKOMBËTARE PËR TË DREJTAT E NJERIUT

Prishtinë, 20 dhjetor 2020: Më 10 dhjetor të vitit 1948, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara nxori dhe shpalli Deklaratën Universale mbi të Drejtat e Njeriut e kjo datë, në mbarë botën shënohet si Dita Ndërkomb&...

me shumë

HYDAJET HYSENI: NJË JETË E TËRË PËR LIRI E PËR BASHKIM

Prishtinë, 20 dhjetor 2020: (Duke lexuar librin e Agim Sylejmanit për jetën dhe veprën atdhetare të Nazmi Hoxhës) U ndjeva fort mirë, kur më tha Agim Sylejmani se po shkruante një libër monografi për Nazmi Hoxhën. Nuk e prisja,...

me shumë

FATMIR BRAJSHORI: RECENSION PËR LIBRIN E AGIM SYLEJMANIT!

Pashtriku, 20 dhjetor 2020: Agim Sylejmani: "PËR NJË ATDHE TË LIRË E TË BASHKUAR"; Botues: Shoqata e të Burgosurve Politikë e Kosovës Është nder të shkruash për Ata që kanë flijuar çdo gjë p&eum...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: BASHKËBISEDIM ME NEXHMIJE HOXHËN - NGREHINA E VETMISË DHE E HARRESËS (II)

Prishtinë, 15 tetor 2020: Ngrehina e vetmisë dhe e harresës Me propozimin e saj, data 5 shtator 2015, ditë e shtunë, u caktua takimin ynë i parë. Derisa po përgatitesha për udhëtimin në Tiranë, në një takim me një...

me shumë

PROF. DR. AGIM ZOGAJ: BASHKËBISEDIM ME NEXHMIJE HOXHËN - NË SHQIPËRI ME ATDHETARIN, QAZIM BLLACA (I)

Prishtinë, 14 tetor 2020: Çfarë më kishte thënë babai? Për Nexhmije Hoxhën, gruan e Enver Hoxhës, për herë të parë kisha dëgjuar nga im atë, Rexhep Zogaj, i cili në vitet e shtatëdhjeta dhe deri n&eum...

me shumë

'O MOJ SHQYPNI, E MJERA SHQYPNI' - RRËFIMET PËR KTHIMIN E ESHTRAVE TË VASO PASHËS NË SHKODËR DHE AVENTURA SHQIPTARE E NJË GAZETARI NGA LIBANI

Tiranë, 14 tetor 2020: Ai kishte jetuar si një Pasha e qeveritar osman i fesë katolike. Kishte ndërruar jetë shumë larg vendit që e deshi aq shumë, e për të cilin pati shkruar një nga poezitë aq të bukura, saqë nuk kis...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks