PERSONALITETE
e martë, 31 mars 2020

SHERADIN BERISHA: DËSHMI THEMELORE PËR ZHDUKJEN PA GJURMË TË VEPRIMTARIT BEHAJDIN ALLAQI (07.04.1963 - ?.?.1998)

Pashtriku, 31 Mars 2020: Në 57 vjetorin e lindjes, kërkojmë një varr për veprimtarin Behajdin Allaqi! "Në emër të popullit janë bërë shkelje e krime të rënda gjatë historisë. Dhe se "veglat" e okup...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NË 57 VJETORIN E LINDJES - DUAM NJË VARR PËR ISH DREJTUESIN E LPRK-së, BEHAJDIN ALLAQI

Pashtriku, 30 Mas 2020: Behajdin Allaqi në fund të viteve '80-të, ishte njëri nga tre udhëheqësit kryesor të LPRK-së (OMLK-së) bashkë me Fadil Vatën dhe Afrim Zhitinë. BEHAJDIN ALLAQI: 'LPRK ËSHTË ORGANI...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARINË E BERAT LUZHËS (44)

Pashtriku, 23 mars 2020: 7.21 Berat Luzha Është lindur më 8 janar 1953 në Begracë, komuna e Kaçanikut. Ka studiuar Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Fakultetin Filologjik në Prishtinë. I martuar, baba i gjashtë fëmijë...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARINË E JAKUP KRASNIQIT (43)

Pashtriku, 16 mars 2020: 7.20 Jakup Krasniqi U lind më 1 janar 1951 në Negroc të Drenasit. Ka mbaruar Fakultetin Filozofik, dega e Historisë dhe studimet postuniversitare në Universitetin e Prishtinës, magjistër i historisë. I ...

me shumë

MIMOZA CIKA: QERIM, TI ISHE I VËRTETI!

Pashtriku, 9 mars 2020: Vrasja e Qerim Kelmendit, ditë më parë ishte një tronditje e madhe për familjen tonë, për shokët apo gjithë shoqërinë kosovare, për politikën apo për shtetin e Kosovës. Thjesht dhe shqip: n...

me shumë

ARJETA KELMENDI: SHKOVE NË PAVDEKËSI, DEMA IM!

Pashtriku, 9 mars 2020: Demë, doja ta mbyllnim bashkë jetën dhe bashkëshortësin, pa çka se nuk do pyesja asnjëherë për moshën, pa çka se nuk ndjeja asgjë nga dhimbjet, pa çka se e dinim që Lirisë nuk i shkoh...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: SI I NJOHA SHABAN, HAMËZ E ADEM JASHARIN?

Prishtinë, 7 mars 2020:

Në Kullën e Jasharve legjendarë Dalja e parë publike e UÇK-së, më 28 nëntor 1997 për popullin e Kosovës ishte paralajmërimi më i fuqishëm se &c...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARINË E HYDAJET HYSENIT (42)

Pashtriku, 6 mars 2020: 7.19 Hydajet Hyseni I lindur më 10 mars 1954 në Përlepnicë të Gjilanit. Ka studiuar Gazetari – Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës . Qysh në fëmijëri...

me shumë

AVDYL BAJRAMI: KADRI LUZHA, ATDHETAR MODEST

Viti, 2 mars 2020: Një ndër vendbanimet më të mëdha të komunës së Kaçanikut është fshati Begracë. Në kuadër të këtij fshati janë edhe familjarët e familjes Luzha të shpërndarë n&eum...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARINË E GANI SYLAJ (41)

Pashtriku, 1 mars 2020: 7.18 Gani Sylaj I lindur më 14 janar 1952 në Kishnarekë të Drenasit. Ka mbaruar Shkollën Normale në Prishtinë dhe ka studiuar filozofi-sociologji në Universitetin e Prishtinës. Në arsim ka punuar mbi 10 vjet, ...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks