PERSONALITETE
e mërkurë, 19 shkurt 2020

DASHNOR KALOҪI: NAMIK LUCI, INXHINIERI NGA PEJA QË U ARRESTUA I AKUZUAR SE DO T'I BËNTE ATENTAT ENVER HOXHËS NË MUZEUN E KRUJËS

Pashtriku, 19 janar 2020: Memorie,al publikon historinë e panjohur të Namik Lucit, inxhinjerit me origjinë nga Peja i cili i detyruar nga shtypja e represioni i regjimit titist në Kosovë, në vitin 1961, ndërpreu studimet universitare për Kimi Indus...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: MEMORISTIKA E GANI SYLAJT

Prishtinë, 14 janar 2020: 1 Veprimtari i shquar Gani Sylaj më 2018 e botoi librin „Ilegal viteve shtatëdhjetë“, i pari nga trilogjia e tij, duke lënë në dorëshkrim edhe dy të tjerë pas ndarjes nga jeta vitin e kaluar. Koh&e...

me shumë

Dr.SADRI FETIU: KUJTIME PËR ATDHETARIN, HASAN BILALLI (2 PRILL 1918 - 24 QERSHOR 1987)

Prishtinë, 13 janar 2020: Që në moshën time të rinisë pata fatin ta njoh një njeri shumë të mirë; një burrë tëe rallë, idealist të madh, atdhetar të kulluar, optimist të papërmirësuar, humanist...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: HALIL MALAJ, VEPRIMTARI I HESHTUR I LËVIZJES KOMBËTARE

Prishtinë, 4 janar 2020: Vështrim për librin „HALIL MALAJ NJË JETË HISTORI (Monografi) të autores Zyrafete Kryeziu-Manaj, “Lena”, Prishtinë, 2019 Hyrje Lëvizja Kombëtare e Kosovës në tridhjetë vitet e fundit ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARIN - KADRI ZEKA (27)

Pashtriku, 25 dhjetor 2019: 7. SHËNIME PËR VEPRIMTARËT 1) 7.1 Kadri Zeka

I lindur më 25 prill 1953 në Poliçkë të Dardanës. Shkollën e mesme e mbaroi në Gjilan, kurse juridikun, dega e gazetarisë e regj...

me shumë

PROF.DR.VEBI XHEMAILI: MONOGRAFI KUSHTUAR KOMANDANTIT TË FORCAVE VULLNETARE SHQIPTARE, MEMEDALI KAPEDAN-ÇAJLJANA

Tetovë, 20 dhjetor 2019: KOMANDANTI I DERVENIT TË SHKUPIT ME VULLNETARË QË I GOZHDOI MBI TRE MUAJ FORCAT PARTIZANE TE GURRI I SHPUAR PËRGJATË LUMIT ILIRIDA Partizanët jugosllav të Titos, asesi të depërtonin në zonën e lir&eum...

me shumë

SHERADIN BERISHA: AKADEMIK ESHREF ADEMAJ, PERSONALITET I SHQUAR I SHKENCËS DHE I ҪËSHTJE SONË KOMBËTARE

Pashtriku, 13 dhjetor 2019: Akademik Eshref Ademaj lindi më 20 korrik 1940 në fshatin Zhur të komunës së Prizrenit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa Normalen në Prizren, (në vitin 1960). Ishte studenti i parë që u r...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI: MULLA NUREDIN MAXHERA-NJË JETË TË TËRË PËR ATDHE E FE

Prishtinë, 10 dhjetor 2019: HOMAZH ME RASTIN E 50-të VJETORIT TË VDEKJES SË ATDHETARIT MULLA NUREDIN MAXHERËS - (Pas komunikimit të aktgjykimit, gjykatësi e pyet hoxhën se a është i kënaqur me lartësinë e dënimit, hoxh...

me shumë

GJOKË DABAJ: PËRKUJDESJA GJITHSHQIPTARE NUK DO TË LEJOJË PËRBALTJEN E VETËVETES

Durrës, 23 tetor 2019: (Nga relacionet e Dom Shtjefën Gasprit, korrik 1671-qershor 1672) - Nganjëherë mund të mësohet më shumë nga shembulli i keq, se sa nga qindra këshillime e moralizime. Fragmentet që po sjellim këtu, shkëput...

me shumë

ISMAIL ARSLLANI: ISEN BERISHA RRËFEN TMERRIN E ARIF KAPEDFANIT

Tetovë, 20 tetor 2019: - Arif Kapedani nga Tetova ishte zv/komandant i forcave nacionaliste shqiptare pranë Xhemë Hasës nga Gostivari. -Ai, me gjashtë bashkëluftëtarë të tjerë, pas ardhjes së partizanëve (nëntor 1944) dhe n...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks