SHKRIMI
e diel, 27 shtator 2020

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARINË E XHEVË LLADROVCIT (33)

Pashtriku, 21 janar 2020:

7.9 Xhevë Lladrovci

Xhevë Krasniqi-Lladrovci u lind më 1 qershor 1955 në fshatin Drenoc të Malishevës. Gjimnazin e kishte mbaruar në Klinë, kurse Fakultetin Filozofik, Gjuhë dhe Letërsi Shqiptare në Prishtinë. Xheva kishte studiuar edhe në Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës. Gjatë viteve 1983-1984 punoi si profesoreshë në Gjimnazin “Luigj Gurakuqi” në Klinë, por për shkak të veprimtarisë së saj patriotike e përjashtuan nga puna.


Rrjedh nga një familje bujare dhe patriotike. I ati i saj, Abdyli ishte veprimtar i hershëm i Lëvizjes Kombëtare dhe anëtar i GMLK-së, bashkë me të bijat, Xhevën dhe Serveten, të organizuar nëpërmjet profesorit të Gjimnazit të Klinës, Azem Syla.

Xheva ishte fejuar me veprimtarin e shquar, Fehmi Lladrovcin, i cili ishte dënuar për veprimtari çlirimtare me dhjetë vjet burgim.

Me t’u liruar Fehmiu nga burgu, të dy u detyruan të emigrojnë jashtë atdheut, sepse ndiqeshin këmba-këmbës nga regjimi.

Në fillim të vitit 1998, pas pjesëmarrjes në Luftën për pavarësinë e Kroacisë, ata vendosin të kthehen në vendlindje për t’iu bashkëngjitur radhëve të UÇK-së, Fehmiu si njëri nga komandantët e lavdishëm të saj, kurse Xheva si krah i djathtë i tij. Xhevën dhe Fehmiun me të drejtë i krahasonin me Azemin dhe Shotë Galicën.

Më 22 shtator 1998, ata me bashkëluftëtarët, pasi kishin gozhduar forcat serbe për disa ditë në hyrje të Drenicës legjendare, bien dëshmorë në altarin e lirisë.

VIJON…

_________________

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARINË E AFRIM ZHITISË (32)

http://www.pashtriku.org/?kat=46&shkrimi=9548kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks