SHKRIMI
e mërkurë, 12 maj 2021

SHERADIN BERISHA: KOSOVËS I DUHET URGJENTISHT NJË MENTALITET I RI POLITIK PËR NDRYSHIM!

Pashtriku, 24 korrik 2020: Rikujtesë për kthjellim të gjithë spektrit politik! Nga arkivi i Facebook., 14.07.2019

Një vit më parë kam shkruar:

Kosovës i duhet urgjentisht një mentalitet i Ri politik, që merret me ndryshimin e madh!


Urgjentisht duhet të bëhet:

1. ndryshimi substancial i kushtetutës së Ahtisarit,

2. një reformë e ligjit për zgjedhjet, dhe

3. një reformë e thellë në gjyqsi, prokurori, polici dhe në AKI.

1. Ndryshimi i Kushtetutës

Në kushtetutë duhet të ndryshohet shumëçka e mbi të gjitha:

a) vendet e rezervuara për pakicat, dhe

b) 2/3 e shumicës së pakicave në Kuvend!

(Vendet e rezervuara dhe 2/3 e shumicës për pakicat nuk ekzistojnë në asnjë kuvend të shteteve në botën demokratike, andaj pse duhen t'i ketë pafundësisht Kosova?!)

2. Reforma e ligjit për zgjedhjet

a) Kosova aktualisht është një zonë zgjedhore, ndërsa duhet t'i ketë pesë e më tepër zona zgjedhore (Shqipëria i ka dymbëdhjetë zona zgjedhore!),

b) Kuvendi i Kosovës duhet t'i ketë 100 deputetë (jo 120 sa i ka tani),

c) Ҫdo zonë zgjedhore mund t'i ketë 15 - 20 deputetë, varësisht nga numri i përgjithshëm i elektoratit në zonë! Në këtë mënyrë do të kemi përfaqësim më të gjerë dhe më cilësor në kuvend!

d) Kosova ka 95% shqiptarë dhe 5% minoritete!

Mbi këtë bazë duhet të pasqyrohet dhe numri i deputetëve në Kuvend!

Shumica shqiptare duhet t'i ketë 93 - 96 deputetë, ndërsa minoritetet mund t'i kenë 4 - 7 deputetë!

e) në zgjedhje të shqyrtohet mundësia e aplikimit të demokracisë pjesëmarrëse si, rrugë e mesme e demokracisë direkte dhe përfaqsuese, (demokracia pjesëmarrëse aplikohet në Zvicër...). Kjo çështje duhet të rregullohet me kushtetutë!

3. Reforma në gjyqsi, prokurori dhe polici

Të gjithë sektorët e drejtësisë (gjyqsia, prokuroria...) dhe të policisë, duhet të jenë të pavarur dhe të depolitizuara, sepse vetëm në këtë mënyrë mund të luftohet nepotizmi, korrupsioni dhe krimi i organizuar!

* * *

Pas këtyre ndryshimeve - mentalitetit të Ri politik i duhen së paku dy mandate kuvendore, për ta sanuar gjendjen e rëndë që ka krijuar politika klienteliste e ricikluar për 20 vjet rresht në pushtet!

______________

Nga arkivi i FB., 14.07.2019

KOSOVËS I DUHET NJË MENTALITET I RI POLITIK PËR NDRYSHIM!

Nga Sheradin Berisha

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10214435770024465&id=1125324528


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks