SHKRIMI
e diel, 13 qershor 2021

ABAS FEJZULLAHI: TELEGRAM NGUSHËLLIMI PËR FAMILJEN KRASNIQI

Solothurn-CH, 25 mars 2021: E NDERUAR FAMILJA KRASNIQI NGA PRIZRENI


Me rastin e ndarjes nga jeta më datën 24-03-2021 e Esat Krasniqit, bashkëshorti, prindi, vëllau dhe gjyshi më i dashuri i Juaj, por, edhe komandanti i Mbrojtjes Territoriale për Prizrenin i caktuar nga MM së RK në vitin 1991. Pas kalimit në Shqipëri në Tiranë, në organizimin e FARK të MMRK ka qenë Drejtor i zyrës për mobilizim, ndërsa më vonë pas betejave të zhvilluara në Koshare caktohet Komandant i GO3, ku kreu me përgjegjësi e profesionaliem detyrat ushtarake dhe luftarake komanduese deri në çlirimin e Kosovës. Edhe pas lufte detyrat që ju besuan në RK i kreu me përkushtim deri në pensionimin e tij.


Në emrin tim dhe të BISHZ, na lejoni t`ju shprehim ngushëllime të sinqerta dhe njëherit i bashkagjitemi pikëllimit e dhimbjes suaj, të arsyeshme, për ta ndarë dhe përballuar bashkërisht, për aq sa është e mundur në këto rrethana të rënda, për të gjithë familjarët në veçanti, për farefisin, miq, bashkëveprimtarë e bashkëluftëtarë kudo që janë në përgjithësi.


S’ka gjë më të shenjtë se të punosh e të luftosh për lirin e pavarësinë e atdheut siç veproi Esat Krasniqi. Andaj, familjarët dhimbjen e kanë me arsye. por edhe krenarin do ta ken përherë pranë, kujtimet dhe nderimet më të mira për Esatin do ti ruajn përherë, kjo do të thot se edhe qëndresën e arsyeshme do ta kenë pranë.


Është një rregull natyror që duhet ta kuptojm dhe ta pranojmë tue u ballafaquar me te se: lindja është fryt i vdekjes.Esat Krasniqi, le të prehet i qetë në amshim, i qoftë i leht dheu i Kosovës për të cilën punoi e luftoi në vazhdimsi.


Kryetari

Abas Fejzullahi

Solothurn-CH- 2021-03-25kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks