SHKRIMI
e diel, 13 qershor 2021

SHERADIN BERISHA: REPUBLIKA E ZUZARËVE TË AHTISARIT!

Pashtriku, 5 prill 2021: Zgjedhjet e 14 shkurtit i dhanë fund riciklimit 20 vjeçar të zuzarëve, të cilët pakon e Ahtisarit e jetësuan pa diskutim dhe si të tillë e shndërruan në kushtetutë! Tani po hymë në ciklin e ri të pushtetbërjes me premtimin për reformë substanciale në sistemin e Republikës së Ahtisarit! Nëse nuk ndodh kjo reformë nuk do të ketë ndryshim, por vetëm arrnim e ambalazhim të ri në këtë paketim të Ahtisarit!

Uroj të mos ndodh një gjë e tillë, sepse, në të kundërtën epoka e tyre do të jetë më e shkurtër se sa e zuzarëve që i shihni poshtë në foto!Rikujtesë! 3 vjet më parë kam shkruar këtë analizë! Lexoni nga arkivi i FB., 5 prill 2019!

REPUBLIKA FAMILJARE E ZUZARËVE!

Nga Sheradin Berisha


Familjarizmi në institucionet e shtetit, Kosovën e ka shndërruar në republikë familjare të ZUZARËVE, e cila si e tillë nuk ishte aspiratë e shqiptarëve, e aq me pak e atdhetarëve që u sakrifikuan për 100 vjet rresht!

Këta zuzarë të politikës familjare që për 20 vjet rresht riciklohen bashkarisht në pushtet, përmes votës së blerë me një mbushje telefoni nga "turma pa tru" apo "mentaliteti robit", nuk largohen nga pushteti pa aktivizmin qytetarë!

Andaj për t'u çliruar nga zuzarët duhet përfundimisht të vetëdijsohen e aktivizohen shqiptarët për largimin e tyre një herë përgjithmonë, në mënyrë që të krijohen mundësitë:

- për ndryshimin e Kushtetutës së Ahtisarit,

- për reformë zgjedhore,

- për reformë në administratën publike,

- për reformat e nevojshme në drejtësi, prokurori, polici dhe jo vetëm!

Të gjitha këto reforma natyrshëm do të prodhojnë një mentalitet të ri politik e institucional, për sanimin e gjendjes dhe hapjen e perspektivës në punesim e zhvillim të gjithanshëm!


--------------------

P.S: këta zuzarë nuk do t'i duronin as njerëzit e 'egjër' të xhunglës!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks