ETNIKUMI SHQIPTAR
e mërkurë, 12 maj 2021

Albulenë Halili & Shemsedin Ibrahimi: Nyja Gordiane e Maqedonisë së Veriut (tablo rreth regjistrimit të popullsisë)

Tetovë, 9 mars 2021: “Totalitarizmi mund të lulëzojë atje ku njerëzit refuzojnë sistematikisht që të merren me realitetin dhe janë të gatshëm të zëvendësojnë arsyen me ideologjinë dhe trillimet.” ...

me shumë

LUTFI ALIA: GENCI - MBRET I ARDIANËVE (II)

Pashtriku, 4 mars 2021: Rënia e Shkodrës Pasi morën Lissus dhe Bassania, romakët rrethuan Shkodrën. Genci me ushtrinë e tij u mbyll në kështjellë, që kondiserohej fortesa më e sigurtë e mbretërisë, si për tipin e...

me shumë

LUTFI ALIA: GENCI - MBRET I ARDIANËVE (I)

Pashtriku, 4 mars 2021: Mbreti Genci dhe lufta III iliro - romake. Gjëndja e krijuar pas luftës kundër Maqedonisë dhe marrëdheniet e reja me Romën, gjetën një vlerësim të ri në Iliri, çka u shpreh me gjallërimin dhe akti...

me shumë

DR.LILJANA PEZA - DR.LUFTULLA PEZA: YLLI ME 6 CEPA NJË SIMBOL I ZEUSIT PELLAZG

Pashtriku, 1 mars 2021: Kohët e fundit gjatë restaurimit të xhamisë Ethem Beu në Tiranë, nga restauratorët është zbuluar edhe një yll i madh me 6 cepa. Ësht një bukuri e rrallë ta shohësh simbolin e lashtë të...

me shumë

Gjekë Gjonaj: Gjyteza e Dinoshës, dëshmi e një vendbanimi parahistorik

Ulqin, 18 shkurt 2021: Kah fundi i shekullit V para e.s. u paraqitën edhe vendbanimet e qyteteve të para Ilire. Ato ishin qendra ekonomike, zejtare dhe tregtare, të rrethuara me vendbanime të fshatrave. Vendbanimet qytetare gjendeshin në rrugë të rë...

me shumë

ALI MEHMETI RINIA E DIASPORËS E KA “KAPUR IDENË”

Gjenevë, 7 shkurt 2021: Ditëve të fundit është shpeshtuar pyetja e habitshme nga disa “të habiturit”, se pse duhet të votoj diaspora në zgjedhje për organet qeverisëse në Kosovë? Dhe për habi, këto pyetje v...

me shumë

BESNIK IMERI: SHQIPTARËT DHE GJUHA SHQIPE

Vlorë, 7 shkurt 2021: Studjuesi G.F.Hetzberg në studimin e vet “Storia dei Bizantini e dell’Impero ottomano sin verso la fine del XVI secolo” (Milano, L.Vallardi Editore, 1894, f, 617) pohon: “Qysh nga shekulli XVII fillojnë të...

me shumë

DR.ABDULLA MEHMETI: E JONA NUK BËHET “NASHA” E “VASHA”

Tetovë, 7 shkurt 2021: Dy fjalë për emrat gjeografikë dhe historikë: JONI, JONIA dhe PAJONIA, me rastin e pretendimeve të shtetit grek mbi territorin shqiptar në detin Jon Veta e parë e shumësit të përemrit vetor n&eum...

me shumë

FATBARDHA DEMI: DY SHEKUJ GENOCID MBI SHQIPETARËT

Pashtriku, 5 janar 2021: Lord Bajroni për shqipetarët: "S’ka komb tjetër, të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm, nga shtetet fqinjë".) - I - Bombardimet e NATO-s mbi Kosov&eum...

me shumë

FATBARDHA DEMI: MREKULLIA E MBIJETESËS SË NJË KOMBI (I)

Tiranë, 31 dhjetor 2020: (Nga Atllantido - Pellazgët - tek Shqipetaro Arbërit e sotëm) Kemi mësuar se njeriu, gjithashtu, ka ndryshuar shumë: në shpirt dhe, padyshim, gjer te mekanizmat më të hollë të trupit të tij. Megjithat...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks