ETNIKUMI SHQIPTAR
e premte, 18 qershor 2021

BESNIK IMERI: PIRRUA I EPIRIT NJË HERO LEGJENDAR I LËNË NË HARESË

Vlorë, 19 tetor 2020: Për Pirron e Epirit flet gjithë bota, dhe kuptohet flasim edhe ne shqiptarët. Por nëqoftëse bota flet për Pirron e Epirit, ashtu siç flet për Aleksandrin, për Hanibalin për Jul Qezarin; ne shqiptarët, q&e...

me shumë

BESNIK IMERI: HELENËT APO GREKËT, ORIGJINA E EMRIT (II)

Vlorë, 2 tetor 2020: B. Grekët Ka mijëra vjet që emri “Grek” është përdorur krahas atij “Helen” dhe për rrjedhojë janë përdorur edhe emërtimet “Greqia” dhe “Hellada”. Këty...

me shumë

BESNIK IMERI: HELENËT APO GREKËT, ORIGJINA E EMRIT (I)

Vlorë, 1 shtator 2020: A. Helenët Pasi kemi folur për pellazgët, helenët, gjuhën e tyre, pellazgjishten e shndëruar në helenishte (greqishte); Tani do të flasim për origjinën e emrit Helen dhe atij Grek. Etimologjia e emrit helen ...

me shumë

PROF.MARIA ETHIMIOU: GREQIA ISHTE SHQIPTARE, EDHE SOT GJYSMA JANË SHQIPTARË! (VIDEO)

Pashtriku, 1 shtator 2020: "Mësova shqipen në mënyrë që t’u mësoja greqishten". Prof. Maria Efthimiou

Maria Efthimiou, një profesore e historisë në Universitetin e Athinë...

me shumë

BESNIK IMERI: KOLONITË HELENE NË EPIR DHE ILIRI

Vlorë, 23 shtator 2020: Tema e kolonive helene në brigjet e Mesdheut, me krijimin e shtetit grek në fillim të shekullit të XIX, është bërë një temë e nxehtë, ku qarqet e vetëquajtura greke, apo akoma më keq, helene, e ...

me shumë

FATBARDHA DEMI: MISTERI dhe TERRI i emrit GREK (IV)

Tiranë, 17 shtator 2020: [3] Qytetrimi mikenian Sipas Enciklopedisë Treccani, ky emërtim i është vënë nga emri i qytetit të lashtë «grek» në Peloponez, i cili pati, gjatë shk.15 -12 p.e.r., shkëlqimin më t&eu...

me shumë

FATBARDHA DEMI: MISTERI dhe TERRI i emrit GREK (III)

Tiranë, 16 shtator 2020: Le të vijojmë gjurmimin e së Vërtetës (trashëgimia historike gojore apo librat historik), i pari për nga tematika në historinë e debatit shkencor… Origjina mitike e fiseve «greke»...

me shumë

FATBARDHA DEMI: MISTERI dhe TERRI i emrit GREK (GJUHA SHQIPE - DËSHMI E SË VËRTETËS HISTORIKE) (II)

Tiranë, 15 shtator 2020: Historia e fiseve që e emërtuan veten - Shqipetar Në tryezat akademike, sot vijojnë të trajtohen dy teza për origjinën e këtij emri: Disa e nxjerin nga folja «ai që flet shqip» (që ...

me shumë

FATBARDHA DEMI: MISTERI dhe TERRI i emrit GREK (I)

Tiranë, 14 shtator 2020: Atje lart në ato male, një ditë udhë prej këtu (Shkodrës), njerëzit jetojnë siç kanë jetuar para njëzet shekujsh, para se të dinte kush për grekët, romakët apo sllavët. Atje la...

me shumë

BESNIK IMERI: KORKUTI, MOHUESI I ORIGJINËS PELLAZGE (II)

Vlorë, 15 gusht 2020: Çështja e banorëve të brigjeve të detit, të fushave dhe të Epirit në raport me atë të malësorëve ndryshon. Atje ka pasur një popullsi të shumtë helene (shiko sa bukur) … por ka ...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks