ETNIKUMI SHQIPTAR
e premte, 18 qershor 2021

BESNIK IMERI: NDËRTIMET PELLAZGJIKE, DËSHMITARËT E HESHTUR TË ORIGJINËS TONË TË MOHUAR (IV)

Pashtriku, 18 prill 2021: c) Fortifikimet pellazgjike tek Labeatët, Dokleatët, Pirustët, Penestët, Taulantët dhe Parthinët Lugina e Drinit, si një nga rrugëkalimet më të rëndëshme qysh nga prehistoria, që ka lidh...

me shumë

BESNIK IMERI: NDËRTIMET PELLAZGJIKE, DËSHMITARËT E HESHTUR TË ORIGJINËS TONË TË MOHUAR (III)

Pashtriku, 16 prill 2021: 2. Ndërtimet pellazgjike në Iliri a) Fortifikimet pellazgjike tek Parauejtë. Një rrugëkalim tjetër, që sigurohet me disa kala është ai që niset nga Apollonia dhe mbrrin në stenat e Aos-it, dhe njës...

me shumë

Hysen Bojaxhiu: Kronologji historike mbi elementin historik Dardan në Kosovë

Sharr, 11 prill 2021: Dardanët ishin njëri ndër 70 fiset Ilire që luajtën rol të rëndësishëm në histori. Ata ishin banorë të Ballkanit Qendror e kryesisht në teritorin e sotëm të Kosovës. Emri dardan mendohet...

me shumë

BESNIK IMERI: NDËRTIMET PELLAZGJIKE, DËSHMITARËT E HESHTUR TË ORIGJINËS TONË TË MOHUAR (II)

Vlorë, 1 prill 2021: 1. Ndërtimet pellazgjike në Epir a) Fortifikimet pellazgjike në Thesproti Për temën që po trajtojmë, origjinën pellazgjike të fortifikimeve në trojet e banuara nga shqiptarët e sotëm, po e fillojm&e...

me shumë

BESNIK IMERI: NDËRTIMET PELLAZGJIKE, DËSHMITARËT E HESHTUR TË ORIGJINËS TONË TË MOHUAR (I)

Vlorë, 31 mars 2021: Kur duam të flasim për qytetërime nuk mund t’i shmangemi asaj që përbën thelbin, bërthamën e një qytetërimi, e cila pasqyrohet në kulturën materiale dhe shpirtërore të një etnie t&e...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA&DR.LILJANA PEZ: ILIASI I OMERIT ËSHTË LIBRI MË I VJETËR NË GJUHËN PELLAZGE (SHQIPE) DHE EUROPIANE

Pashtriku, 15 mars 2021: Libri i ri “ILIASI I OMERIT PËRSHTATJA NË GJUHËN SHQIPE DHE PËRKTHIMET E GABUARA EUROPIANE” i autorëve L.PEZA dhe L.PEZA sapo doli nga shtypi. Iliasi i Omerit është vepra më e vjetër letrare...

me shumë

DR.Sc.PAJAZIT HAJZERI: ZHVILLIMI I BUJQËSISË NË KOSOVË GJATË MESJETËS (II)

Mitrovicë, 13 mars 2021: 4. Bujqësia – degët e saj

Veprimtaria më e vjetër, me të cilën ka filluar të merret njeriu është bujqësia. Bujqësia merret me rritjen dhe shfryt&eu...

me shumë

DR.Sc.PAJAZIT HAJZERI: ZHVILLIMI I BUJQËSISË NË KOSOVË GJATË MESJETËS (I)

Mitrovicë, 12 mars 2021: Abstrakt

Ambienti gjeografik ka qenë objekt kryesor për të cilin është interesuar njeriu gjatë historisë së tij, që nga kohët më të lashta në epokën parahistorike, e deri ...

me shumë

DR.Sc.PAJAZIT HAJZERI: GJENDJA AGRARE NË ARBËRI SIPAS BURIMEVE BIZANTINE (II)

Mitrovicë, 10 mars 2021: 3. e. Bashtina Krahas pronies ndonëse në një shtrirje jo kaq të gjerë e një peshë specifike jo kaq të madhe, ekzistonte një kategori tjetër e pronës feudale, bashtina.[47] Bashtina ishte pronë e...

me shumë

DR.Sc.PAJAZIT HAJZERI: GJENDJA AGRARE NË ARBËRI SIPAS BURIMEVE BIZANTINE (I)

Mitrovicë, 10 mars 2021: Gjendja agrare në Arbëri sipas burimeve bizantine Nga Dr. Sc. Pajazit Hajzeri1

 

 

Abstrakt Punimi <...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks