DëSHMORëT
e premte, 18 qershor 2021

Gjekë Gjonaj: Martin Gjokaj, viktima e parë shqiptare e pafajshme e ferrit komunist në Goli Otok

Ulqin, 4 prill 2021: Ditën e Pashkëve, tepasnesër, do të mbushen 72 vjet nga arrestimi i Martin Bacit Gjokaj, 18 vjeç nga fshati Muzheçk-Triesh nga ana e policisë sekrete jugosllave, dhe nuk u kthye më nga burgu i tmerrshëm në Goli Ot...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: BIR I ATDHEUT - DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI (XXIX)

Pashtriku, 25 mars 2021: 1. Elife LUZHA 3 shtator 2018 Mehmet, me lot dhe emocione të papërshkrueshme, që nga fillimi e deri në mbarim e lexova librin kushtuar dëshmorit Naser Hajrizi. Nëpërmjet shkrimit shumë brilant, Ju keni arritur të ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: BIR I ATDHEUT - DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI (XXVIII)

Pashtriku, 24 mars 2021: 1. Margarita SYZIU-MAKRI I dashur Mehmet Mbrëmë e kam lexuar librin tënd me një frymë. Të kam zili, në kuptimin më të mirë të fjalës, që ke projekte konkrete, ulesh dhe i mbaron. Do ta lexoj p&e...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: BIR I ATDHEUT - DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI (XXVII)

Pashtriku, 23 mars 2021: 1. Bajram SHATRI Fjalë në emër të Shtëpisë Botuese “Libri Shkollor”, në promovim të veprës “Bir i Atdheut” të autorit, Mehmet Hajrizi Prishtinë, më 10 janar 2019 Të nd...

me shumë

OSMAN OSMANI: PORTRETE MARTIRËSH " JETA DHE VEPRA E AFRIM ABAZIT

Pashtriku, 22 mars 2021: Jeta dhe vepra e Afrim Abazit, anëtarit aktiv dhe njërit nga udhëheqësit e Organizatës së Rinisë (ORK) të PKMLSHJ, lidhet ngushtë me lëvizjen revolucionare e atdhetare në Kosovë dhe luftën e paepur ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: BIR I ATDHEUT - DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI (XXVI)

Pashtriku, 22 mars 2021: 1. Prend BUZHALA - LIBRI PËR DËSHMORIN EMBLEMATIK TË VITIT 1981 Mehmet HAJRIZI: “BIR I ATDHEUT (DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI)”, Shtëpia Botuese LIBRI SHKOLLOR, Prishtinë, janar 2019 Autori, Mehmet Hajrizi, duket se...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: BIR I ATDHEUT - DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI (XXV)

Pashtriku, 21 mars 2021: VLERËSIME PËR LIBRIN “BIR I ATDHEUT” 1. Mirvete UKA, moderatore: Të nderuar pjesëmarrës Mirë se keni ardhur në promovimin e librit “Bir i Atdheut”, të autorit, Mehmet Hajrizi. Kjo veprimtari mba...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: BIR I ATDHEUT - DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI (XXIV)

Pashtriku, 19 mars 2021: Edhe disa kujtime 1. Habib MUSTAFA (historian dhe bashkëfshatar i familjes Hajrizi në Strofc) ...Familja Hajrizi njihet për ndershmërinë, atdhetarinë, patriotizmin, bujarinë dhe për shpirtin kryengritës kundër...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: BIR I ATDHEUT - DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI (XXIII)

Pashtriku, 18 mars 2021: Shkrime për Naser Hajrizin 1. Selatin NOVOSELLA (veprimtar) Si nxënës i zgjuar dhe i guximshëm, Naseri kishte krijuar lidhje të afërme edhe me disa arsimtarë në Shkollën e Mesme „Miladin Popoviq“ të ...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: BIR I ATDHEUT - DËSHMOR I KOMBIT, NASER HAJRIZI (XXII)

Pashtriku, 16 mars 2021: 3. Gani DELIU (mësimdhënës i Naserit) Naserin e pata nxënës në klasat III dhe IV të shkollës së mesme, deri në ditën e rënies. Si nxënës ishte i qetë, jo i ekspozuar për asgjë...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks