SHKRIMI
e premte, 18 qershor 2021

SHERADIN BERISHA: MEMORIALI I "GJENERALIT" RUZHDI SARAMATI, NË GOROZHUP!

Pashtriku, 13 gusht 2020: Në Gorozhup të Hasit, tashmë është ndërtuar Kompleksi Memorial për Dëshmorët e Kombit! Çdo vit - më 31 maj, organizohen tubime përkujtimore. Organizatori i këtij manifestimi, Ruzhdi Saramati, i cili veten e prezenton si "gjeneral brigade", gjatë përkujtimit të dëshmorëve, Operacionin luftarak të UҪK-së "Shigjeta" në Pashtrik, e redukton në histori të "brigadës 128", me moton "Epopeja e Gorozhupit, Brigada 128 bartëse e operacionit luftarak - sulmues "Shigjeta" në Pashtrik"!

Në këtë kuadër ky "gjeneral", përveç falsifikimit të ngjarjeve të shkruar në pllakën përkujtimore (prapa ballores) dhe manipulimit me "vijat frontale për 4 batalionet e brigadës 128", të cila gjatë Operacionit "Shigjeta" nuk kanë ekzistuar (kanë ekzistuar TF'a), ai manipulon edhe me historinë e 15 dëshmorëve që ranë në fushëbetejat e pashtrikut, gjatë këtij operacioni, në maj - qershor 1999. Dhe këtë manipulim e ka përjetësuar me portretet e dëshmorëve në pllakën ballore të Memorialit!

Gjithashtu "gjenerali" ka manipuluar edhe me organogramin e strukturës komanduese të "4 batalioneve dhe të njësive të tjera (të shpikura pas luftës) të kësaj brigade"!

Në gusht 2016, e kam vizituar vendndërtimin e Kompleksit Memorial në Gorozhup, dhe me këtë rast kam bërë disa fotografi dhe një shënim të shkurtë!

Në vijim lexoni nga arkivi i FB, 6 gusht 2016:

NË GOROZHUP

Më 5 gusht 2016, isha në Gorozhup (rrëzë Pashtrikut) ku po ndërtohet Kompleksi Memorial i Dëshmorëve të UÇK'së, të cilët ranë në fushëbeteja, gjatë Operacionit "SHIGJETA' në Pashtrik (26 maj - 10 qershor 1999).

***

Meqë bëhet fjalë për një projekt të shumë kushtueshëm (150 mijë Euro), me këtë rast i bëj thirrje ideatorit, projektuesit dhe investitorit të këtij kompleksi madhorë (komunës së Prizrenit), që, gjatë procesit të finalizimit të konsultohen me të gjitha strukturat komanduese të luftës:

- SHP të UÇK-së;

- Shtabin e Operacionit "Shigjeta",

- komandantët e 3 Drejtimeve Taktike (DT); dhe - komandantët e Forcave për Veprime të Veçanta - Task Force (TF've); në mënyrë që në këtë Memorial të përfshihen të gjithë luftëtarët e UÇK-së që ranë dëshmorë, gjatë këtij operacioni mësymës në PASHTRIK.

Gurëthemeli për ngritjen e këtij Kompleksi Memorial u vu më 31 maj 2015!

Shëndet e gëzime! /sh.b/***

Përkundër kësaj thirrjeje, ideatori i këtij Kompleksi, Ruzhdi Saramati nuk konsultohet me asnjë instancë të strukturave të lartëpërmendura komanduese të UÇK-së, dhe në këtë "kompleks memorial" skalitë emra të dëshmorëve që s'kanë rënë në luftën e Operacionit "Shigjeta" në Pashtrik! Për çudi në kompleks mungojnë emrat e 4 dëshmorëve që ranë në maje të Pashtrikut, në Drejtimin Taktik nr.2 (DT2) të Operacionit "Shigjeta"!

Në DT2, kanë rënë dëshmorë:

1. Florim Rrahman Rushiti, 02.04.1979 - 26.05.1999 nga Kapiti i Medvegjës;

2. Avdi Ibrahim Xhaqku, 10.01.1971- 01.06.1999 nga Hogoshti i Dardanës (ish-Kamenicës);

3. Bedri Habib Gashi, 28.08.1967 - 04.06.1999 nga Orllati i Drenasit;

4. Lulzim Hashim Llugiqi, 05.01.1973 - 05.06.1999 nga Dobraja e Lipjanit.

________________

"BRIGADA 128 E 4 BATALIONEVE" TË "GJENERAL BRIGADE" RUZHDI SARAMATI DHE MANIPULIMI ME NUMRIN E USHTARËVE TË KËSAJ "BRIGADE"!

Nga Sheradin Berisha

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10213902322168602&id=1125324528

***

MANIPULIMI I "GJENERAL" RUZHDI SARAMATIT ME LUFTËN E UҪK-së NË OPERACIONIN "SHIGJETA" NË PASHTRIK, (MAJ - QERSHOR 1999)

Nga Sheradin Berisha

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10213874829761309&id=1125324528

***

Në 20 vjetorin e Operacionit "Shigjeta"

FALSIFIKIMI I FAKTEVE NGA "GJENERAL BRIGADE" RUZHDI SARAMATI ME "KATËR BATALIONET E BRIGADËS 128" PËR LUFTËN E UҪK-së, GJATË OPERACIONIT 'SHIGJETA' NË PASHTRIK, (MAJ - QERSHOR 1999)

Nga Sheradin Berisha

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10214026088702688&id=1125324528


============================================kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks