SHKRIMI
e premte, 18 qershor 2021

SHERADIN BERISHA: MEMORIALI I DËSHMORËVE NË GOROZHUP!

Pashtriku, 11 janar 2021: Në Gorozhup u ngritë një memorial me dëshmorë të veçuar (seleksionuar) nga "gjenerali i 4 batalioneve të brigadës 128, Ruzhdi Saramati"! Dhe për këtë memorial, komuna e Prizrenit ka dhënë 150 mijë €!!!

***


Nga arkivi i FB, më 9 janar 2017!

MEMORIALI I DËSHMORËVE NË GOROZHUP!

Të nderuar miq


Tashmë Memoriali i dëshmorëve në Gorozhup është në fazën e finalizimit, prandaj është momenti i fundit që:

- ShP i UÇK-së;

- Shtabi i Operacionit "Shigjeta" - Pashtrik;

- komandantët e Drejtimeve Taktike 1, 2, 3 të këtij operacioni;

- komandantë e TF-ve dhe të Batalionit "Atlantiku"...,

të bisedojnë me ideatorin, projektuesin dhe investitorin e këtij projekti të madh (Komuna e Prizrenit), në mënyrë që në Memorial të skaliten emrat e 18 dëshmorëve që ranë në Pashtrik, gjatë Operacionit "Shigjeta" (maj - qershor 1999).

Gjithashtu të skaliten emrat e 41 dëshmorëve në krye me Komandantin Mujë Krasniqi - Kapuçin, që u flijuan më 14 dhjetor 1998 te "Lkenet e Hasit - Gorozhup", dhe emrat e të gjithë dèshmorëve të tjerë që ranë në këtë zonë kufitare, gjatë luftës 1998 - 1999.

Nëse nuk përfshihen të gjithë dëshmorët në këtë Memorial (të kushtueshëm financiarisht) do të bëhen përgjegjës:

- Komuna e Prizrenit;

- inicuesi i projektit Ruzhdi Saramati në emër të "Brigadës 128"; dhe

- të gjitha strukturat e lartëpërmendura të UÇK-së.

E bëra këtë reagim si rikujtim, me qëllim që të mos thotë nesër dikush prej këtyre strukturave, se nuk e kemi ditur këtë punë!

Ju përshëndes te gjithëve! /SHB

........................

Nga arkivi i FB, më 9 janar 2017

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10208307911151823&id=1125324528


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks