KULTURë
e diel, 13 qershor 2021

SHERADIN BERISHA: NË ÇARSHINË E MADHE TË GJAKOVËS

Pashtriku, 26 mars 2021: Qyteti i vjetër i Gjakovës ishte një nga qendrat më të zhvilluara tregtare gjatë sundimit Osman. Trashëgimi e kësaj periudhe është Çarshia e Madhe që gjendet në qendër të qytetit të...

me shumë

DR.Sc.PAJAZIT HAJZERI: HISTORIKU I MBROJTJES INSTITUCIONALE TË MONUMENTEVE TË TRASHËGIMISË KULTURORE - HISTORIKE, ME THEKS TË VEҪANTË NË TREVAT SHQIPTARE

Mitrovicë, 25 mars 2021: Termi monument, në kuptimin bashkëkohor, emërton, krahas realiteteve të tjera, edhe veprat arkitekturore apo ndërtimore me vlera të dyfishta historiko-kulturore, të cilat si të tilla mbrohen me ligj. Koncepti monument,...

me shumë

Ejup Ajdini: Estetikë e poetikës shpirtërore

Tetovë, 25 mars 2021: (Vështrim letrar për përmbledhjen poetike” Krahnezë” nga Valdeta Dulahi, e cila është në botim esipër nga Syth, Tetovë 2021) “Të gjithë poetët janë mistak” shkruante poetj...

me shumë

SHABAN KABASHI: GJUHA DHE SHKOLLA SHQIPE DËSHMOJNË MBROJTJEN E IDENTITETIT KOMBËTAR

Zvicër, 24 mars 2021: Një vlerësim i shkurtër për librin “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar, shkruar nga Dr. Vaxhid Sejdiu

Mësuesi Vaxhid Sejdiu që është edhe autor edhe ...

me shumë

Ejup Ajdini: Poetesha midis politikës dhe poezisë

Tetovë, 22 mars 2021: Vështrim mbi përmbledhjen poetike “Gjeografia ime” e Teuta Arifit, Shkupi, 1996, Shkup Ardhja poetike e Teuta Arifit te shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, gëzoi shtresat intelektuale dhe letrare të kohës,...

me shumë

Arif Ejupi: Diamant Arbrashi, shqipëron poetët më të njohur tiçinezë

Gjenevë, 22 mars 2021: Gjatë këtyre ditëve poeti dhe përkthyesi nga Gjakova, Diamant Abrashi i natyralizuar prej vitesh në Zvicër, vjen para lexuesve me dy përmbledhje të reja poezish të botuara në shqip e italisht. Abrashi i tako...

me shumë

Gjekë Gjonaj: Gjama e burrave dhe vaji i grave në Malësi

Ulqin, 18 mars 2021: Gjama e burrave, është një traditë që është përdorur nga burrat shqiptarë – malësorë vetëm për burrat e vdekur. Ky ritual mortor në trevën e Malësisë së Mbishkodrës ...

me shumë

SHERADIN BERISHA: VEPRIMTARËT E VITIT 1981 RRËFANË LIRIE PËR SHQIPTARËT

Pashtriku, 18 mars 2021: Libri i autorit Ismet Rashiti, me titull, "Rrëfanë lirie" i kushtohet veprimtarëve kryesor që organizuan demonstratat e para të vitit 1981 në Zvicër. Redaktorë të librit janë Xhafer Shatri dhe Saime Isu...

me shumë

MSc. Albert Habazaj: Miro Tërbaçja si shqiponjë e historisë së popullit shqiptar

Vlorë, 17 mars 2021: Nderim heroinës popullore Në rrjedhat e kohës, fakti historik dhe e vërteta historike i ka regjistruar gratë sikurse burrat, të barabarta me ta dhe shpesh herë kanë sfiduar historinë me heroikën burrërore. ...

me shumë

Isuf Bytyçi: Shkolla shqipe në Kantonin e St. Gallenit - Vatër e bashkimit kombëtar

Munih, 16 mars 2021: Shembull që dëshmon përpjekje të vazhdueshme në ruajtjen e gjuhës dhe kulturës shqipe, në Diasporë. Një libër, që gjatë leximit na detyron të mendojmë se sa e rëndësishme ësht...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks