KULTURë
e martë, 15 qershor 2021

Brahim I.AVDYLI: E VËRTETA E EPOKAVE DHE ZHBËRJA

Bern, 19 prill 2021: (Edhe një panoramë e poezive, të cilat më kanë mbetur…) KODRA E TË VËRTETËS Është ngritur me shkëmbinj të bashkuar nën suferinat e thekshme të kohërave nën të reshurat e pandalura të errësir...
me shumë

ARGJIRA UKIMERI: LEGJENDAT DHE NDIKIMI I TYRE NË JETËN SOCIO-EKONOMIKE, RELIGJIOZE DHE GJEOGRAFIKE NË TROJET SHQIPTARE

Prizren, 16 prill 2021: Legjenda apo gojëdhëna është një tekst apo rrëfyes që tregohet në formë gojore nga populli. Zakonisht këto gojëdhëna, i kushtihen personave të caktuar, dukurive që kanë ndodhur në t&eu...

me shumë

FATMIR BRAJSHORI: «ARTI I NJË TË BURGOSURI» I AUTORIT ALI BERISHA

Zyrih, 16 prill 2021: Zakonisht duke lexuar poezi, piktorët frymëzohen për të bërë pikturë. Duke lexuar në dorëshkrim librin më të ri të Ali Sh. Berisha, kuptova që poeti duke pare pikturë ishte frymëzuar për...

me shumë

Ejup Ajdini: Një zë poetik që vjen nga Struga

Tetovë, 15 prill 2021: ( Vështrim letrar mbi përmbledhjen poetike të Bletrona Braos “Përtej dashurisë”, në botimin e sipër, e përkrahur nga Ministria e Kulturës e Maqedonisë së Veriut, Strugë 2021) me shumë

Pajazit Hajzeri: Monumentet dhe vlerat trashëguese në Mitrovicë dhe rrethinë

Mitrovicë. 14 prill 2021: 1. Pasqyrimi i përgjithshëm i monumenteve me të vjetra në Mitrovicë dhe vlerat trashëguese Pozita gjeografike e Kosovës në përgjithësi dhe e Mitrovicës në veçanti, ishte udhëkryq i ndi...

me shumë

XHELAL ZEJNELI: SHQIPTARËT NË STUDIMET GJERMANE

Shkup, 14 prill 2021: Historia dhe gjuha e shqiptarëve, një "terra incognita" për Evropën shkencore të periudhës së Rilindjes evropiane, u bë relativisht vonë objekt i një interesimi të gjallë dhe hetimi shkencor, p&eu...

me shumë

XHEMAIL PECI: TREGIMTARIA POETIKE E BEDRI TAHIRIT (Recension)

Londër, 8 prill 2021: (Bedri TAHIRI, “Gur i diellit shenjëtor”, “Meshari”, Prishtinë, 2013) DIELLORI: PUSHKA DHE STRALLI PENA: ESHKA DHE UNORI

“Natën time të fundit në Zyrën Ovale tashmë të bos...

me shumë

BRAHIM I.AVDYLI: KATRAHURAT E DHEMBJES

Bern, 6 prill 2021: Si t`ia filloja këtij tregimi, përderisa dhembja ime më shtrëngon fuqishëm për atë vend e për atë kohë, sa lotët që më rrjedhin nuk e di a mos janë për ato ditë të pakryera apo pë...

me shumë

POL MILO*: MOIKOM ZEQO NJË HOMAZH PËR KËRKIMIN DREJT SË VËRTETËS

Durrës, 5 prill 2021: “Jeta është një udhëtim eksperimental i ndërmarrë në mënyrë të pavullnetshme. Është një udhëtim i shpirtit nëpër botën materiale dhe, meqë është shpirti q&...

me shumë

Ejup Ajdini: Puntorie Muça - Ziba flamurtare e artit poetik

Tetovë, 30 mars 2021: (Vështrim letrar mbi përmbledhjen poetike “Koha e qershive” mbështetur nga Ministria e Kulturës e Maqedonisë Veriut dhe botuar më 2018 në Shkup) Nuk është edhe aq e lehtë të marrësh lapsin...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks