SHKRIMI
e martë, 15 qershor 2021

Vaxhid Sejdiu: Adem Jasharit!

Cyrih, 23 shtator 2020:


 


 


 


 


 


 


Adem Jasharit!
Çdo rrugë që marr

Emrin tënd e mbaj në gojë

Se kështu e kam më lehtë, ta bëj rrugën me njerëzit e mirë!


 


Sa herë që shkoj në Kosovë

Fotografinë tënde e mbaj me vete,

Sepse armiqtë i kam më larg, larg e më larg.


 


Sa herë që shkoj në Kosovë,

fotografinë tënde e kam me vete,

Sepse sahanlëpirësit, mercenarët, antishqiptarët nuk më afrohen dot.


 


Sa herë që hy në Prizren,

Ju shoh gju më gju me Abdyl Frashërin,

Duke kuvenduar për Atdheun, për Flamurin, për Shqipërinë.


 


Sa herë që shkoj në Vlorë,

Ju shoh bashkë me bacë Ismailin

dhe me bacën Isë,

duke kuvenduar “Si ta bëjmë Shqipërinë”,


 


Sa herë që hy në Prishtinë,

Të shoh krah për kah me Hasan Prishtinën,

Duke qarë hallet e Atdheut.


 


Sa herë që dal në Drenicë,

Të shoh me djemtë e UÇK-së,

Me Ilaz Kodrën, Fehmi Lladrovcin e Ismet Jasharin

Atdheut i bëni dritë.


 


Sa herë që hy në Prekaz,

Dielli lëshon rrezet e arta

Mbi tokën arbërore

Sepse ky vend ka nevojë për ngrohtësi

për rrezet e diellit njerëzor.


 


Çdo rrugë që marr

Emrin tënd e mbaj në gojë

Sepse kështu e kam më lehtë, ta bëj rrugën me njerëzit e mirë!


 


Cyrih, 12 Shtator 2020


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks