SHKRIMI
e premte, 18 qershor 2021

MARGARITA SYZIU: BUKËSHKELËSI

Toronto (Kanada): 12 shkurt 2021


 


 


 


 


 BUKËSHKELËSI


Margarita Syziu


(Sipas një anekdote)


 


Një shtegtar,

Bjeshkët e Nemuna

më këmbë kish kaptuar.

I lodhur, i uritur,

i dërrmuar.


 


Troket në një derë,

bukë për të kërkuar.

Një grua e bukur, malësore,

e vetme në shtëpi,

derën ia hapi

gjithë bujari.


 


Dhe brenda e fut udhëtarin,

si mik e nderon.

Tryezën në odën e madhe,

plot e përplot ia shtron.


 


Dhe verë e raki,

si mik e nderon,

me zëmër në dorë,

siç ne e kemi zakon.


 


I flet si motra vëllait,

aty pranë i qëndron,

e gatshme për t’i shërbyer,

si pritet ndër ne miku,

siç e kemi zakon.


 


Ky, burrë - burrec,

e keqkuptoi.

Mbasi u ngop,

gruas nisi t’i vardisej,

me fjalë ta provokojë.


 


Gruaja e bukur,

e fyer në palcë,

dritaren hap

dhe burrat e shtëpisë

tek punonin në arë thërriti.


 


I pari burrë ia mbërriti me vrap,

të tjerët u sulën mbas tij,

si në rast rreziku.

U tremba o vëllezër,

gruaja e bukur

i qetësoi,

buka në grykë

i ngeli mikut,

thashë se u mbyt,

po i kaloi.


 


Burreci, ky zuzar,

këtë nuk e kish pritur,

i pa burrat me radhë,

me frikë, i nemitur.


 


T’u rritë nera mori çikë,

së me mikun

do ishim koritë.


 


Dhe burrat në arë u kthyen.

Gruaja, burrecin me përbuzje e pa,

ushqimet e mbetura me vete ia dha

dhe derën i tregoi.


 


Bukëshkalë!

Nga sytë m’u hiq sa më parë!

Se po i thirra edhe një herë trimat,

i gjallë nga kjo derë nuk ke për të dalë.kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks