SHKRIMI
e premte, 18 qershor 2021

SHERADIN BERISHA: HOLOKAUSTI BRITANIK NË INDI! VRASJA ME URI NË BENGAL!(FOTO+VIDEO)

Pashtriku.org, 19 qershor 2017: "I urrej indianët. Janë kafshë dhe kanë një fe shtazarake. Sa për zinë e bukës që pllakosi në vend, vetë ata e kanë fajin që pjellin si lepuj. Mirë i gjeti." - kështu ka deklaruar kryeministri i Britanisë së madhe, Winston Churchill (1874 - 1965).

Britania e Madhe në gjysmën e parë të shekullit XX'të, sundonte 1/5 e popujve të botës, ndërsa kishte nën kontroll rreth 1/4 e hapësirës së përgjithshme të tokës! Kjo fuqi kolonialiste përderisa krenohet për zhvillimin ekonomik, kujtesa historike dëshmon për përmasat e urisë, mjerimit dhe të skamjes që britanikët kishin ushtruar ndaj, popullsisë së paramatosur në Indi etj.

Sipas të dhënave arkivore, gjatë sundimit anglezë në Indi, nga 12-30 milionë indianë etj., vdiçën nga uria dhe skamja, ndërkohë që, sundimtarët eksportonin miliona ton drithëra në Britani!!!

Dëshmitë të shumta historike tregojnë edhe për zijën e bukës në Bengal!

Në vitin 1943, mbi 4 milionë bengalas vdesin nga zija e bukës, ndërkohë që kryeministri britanik, Winston Churchill, parreshtur transportonte mijëra ton rezerva me ushqime dhe oriz nga ky vend!

Lidhur me viktimat e tij në Indi e Bengali, Churchill kishte deklaruar: "I urrej indianët. Janë kafshë dhe kanë një fe shtazarake. Sa për zinë e bukës që pllakosi në vend, vetë ata e kanë fajin që pjellin si lepuj. Mirë i gjeti."


___________

Burimet:

Did Winston Churchill Kill 4 Million Indians?

Bengal famine of 1943
Bengal Famine of 1943 in Pictures


Churchill and the Bengal Famine


India's Forgotten Holocaust


Racist Imperial British Empire in India Part 2
Winston Churchill and the 1943 Starvation of 4 Million in Bengal

http://www.newnationalist.net/2017/05/03/winston-churchill-and-the-1943-starvation-of-bengal/

***

Bengal Famine: The Forgotten Struggle

http://theviewspaper.net/bengal-famine-the-forgotten-struggle/

***

Winston Churchill : The Butcher of Bengal –Game of Death (1943 and other man-made Bengal Famines or Genocides?)

https://vikaschandrabalodi.com/winston-churchill-the-butcher-of-bengal-game-of-death-1943-and-other-man-made-bengal-famines-or-genocides/

***

http://new.resurgentindia.org/the-bengal-famine-of-1943-how-the-british-engineered-one-of-the-worst-genocides-in-the-human-history/


 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks