SHKRIMI
e premte, 18 qershor 2021

SHERADIN BERISHA: KUSH E KRIJOI FUNDAMENTALIZMIN ISLAMIK?!

Pashtriku.org, 29 qershor 2017: Ditëve të fundit në mediet e shkruara dhe elektronike si dhe në rrjetet sociale ka plasur një polemikë me shumë akuza e kundërakuza, lidhur me përhapjen dhe fuqizimin e 'fundamentalizmit islamik' në Kosovë dhe në trevat tjera të etnikumit shqiptarë!

***


Për gjenezën e 'fundamentalizmit islamik' kanë shkruar shumë studiues në botë.

Me këtë rast po i referohem studiuesit kanadez, David Livingston.

David Livingston, në librin: (Terrorism and the Illuminati: A Three-Thousand-Year History) - "Terrorizmi dhe Iluminatët - Një histori 3000 vjeçare, (2007)", shkruan në detaje për mënyrën sesi Ilumuminatët (banikerët), duke operuar me anë të fondeve të tyre në Arabinë Saudite, (me bankën e Anglise dhe amerikane), mundën të shkatërronin Perandorinë Osmane dhe të ruanin për vete Lindjen e Mesme! Ai gjithashtu shpjegon sesi ata (bankierët iluminatë) vazhdojnë të perdorin një mori Kultesh si: Vahabizmin (e viteve 1700'të), Salafizmin (e viteve 1900'të), si dhe Shoqërinë Sekrete "Vëllazëria Myslimane" (e vitit 1930'të) për të ndarë ISLAMIN dhe për të krijuar fundamentalizmin fanatik (islamik) dhe ndjelljen e terrorit në përgatitje për - siç thotë ai - në "Luftën e Civilizimeve"!

Nivelet me të ulëta (terroriste) mund të besojnë se janë duke mbrojtur Islamin, duke iu kundërvënë Perendimit. Ata në të vërtetë janë duke i shërbyer agjendës iluminate, kanalet e së cilës depërtojnë në fuqinë e lartë britanike dhe amerikane, kurse në nivel të ulët, në shoqëritë kriminale okulte.

Studiuesi Livingston, madje shkruan se regjimi aktual i Iranit nuk është i pavarur. Iluminatet e krijuan atë pas largimit të Shahut dhe instalimit të Ajatollah Komneit. Në çdo luftë, iluminatët (bankierët) kontrollojne të dyja palët e konfliktit dhe as në Luften e tretë Botërore nuk do të ketë përjashtim, thotë z.Livingston.

_________________

*) Autori i librit, D.Livingston ka lindur në Montreal në vitin 1966 nga i ati xhamajkano-kanadez (një mësues) dhe nga e ëma kanadeze-franceze.
Lexoni librin: Terrorizmi dhe Iluminatët - një histori 3000 vjeçare, të David Livingston:

Terrorism and the Illuminati: A Three-Thousand-Year History

https://www.amazon.com/Terrorism-Illuminati-Three-Thousand-Year-David-Livingstone/dp/1615773061/ref=reader_auth_dp

***


Introduction to Illuminati Studies: From ... -- with David LivingstoneIlluminati, Islam & Terrorism with David Livingstone


_________________


KUSH E KRIJOI ISIS'in?!

JOHN KERRY: 'UASHINGTONI E KRIJOI ISIS'in PËR RRËZIMIN E BASHAR AL-ASAD'it NË SIRI!

http://pashtriku.org/?kat=49&shkrimi=6166

***

JULIAN ASSANGE: CIA KRIJOI SHTETIN ISLAMIK (ISIS)!

http://pashtriku.org/?kat=49&shkrimi=6158


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks