SHKRIMI
e premte, 18 qershor 2021

DREJTUESIT E REVOLUCIONIT RUS U FINANCUAN NGA KAPITALISTËT!

Bota,al, 8 shkurt 2019: Ndoshta dy njerëzit e parë që të vijnë ndër mendje, kur flitet për Revolucionin Rus të tetorit 1917 janë Leon Trocki dhe Vladimir Lenin. Të dy qenë komunistë të vendosur, dhe mesa duket forcat lëvizëse pas krijimit të Bashkimit Sovjetik, dhe eleminimit të diskutueshëm të familjes mbretërore Romanov.

E megjithatë, ndërsa revolucionet e vitit 1917 po zhvilloheshin në rrugët e Rusisë, Trocki dhe Lenini ishin të sigurt në shtretërit e tyre të ngrohtë në Perëndimin e "lig" kapitalist. Për më tepër, secili prej tyre mori mbështetje të konsiderueshme financiare nga kapitalistët pas kthimit të tyre në Rusi!

Për shembull, Lenini do të vinte nga “selia e elitës financiare”, Zvicra, me fonde nga Rezerva Federale dhe Siti i Londrës. Një raport i Kongresit Amerikan në vitin 1919, tregonte depozita të shumave të mëdha të parave (miliona dollarë) në një llogari bankare sekrete, që do të përdoreshin nga Lenini ose Trocki.

Trocki do të mbërrinte në Rusi pasi u pajis me pasaportë amerikane, të firmosur personalisht nga presidenti Udrou Uilson. Ai kishte me vete 10.000 dollarë në para të thata, një tjetër dhuratë kjo e qeverisë amerikane. / bota,alkthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks