SHKRIMI
e diel, 13 qershor 2021

ҪKA THOTË PRESIDENTI AMERIKANË, THOMAS JEFFERSON PËR BANKAT PRIVATE?!

Pashtriku, 27 Mars 2020: Thomas Jefferson (2 prill 1743 - 4 korrik 1826) ishte njëri nga etërit - themelues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, autori kryesor i Deklaratës së Pavarësisë dhe njëri nga teoricienët më me ndikim të shtetit amerikan. Nga viti 1797 - 1801 ai ishte zëvendëspresidenti i dytë amerikan, ndërsa në vitet 1801 - 1809 ishte Presidenti i tretë i SHBA-ve.

Ҫka thotë Thomas Jefferson për institucionet private bankare?

"Unë besoj se institucionet bankare janë më të rrezikshme për lirinë tonë se sa ushtritë.

Nëse populli amerikan lejon ndonjëherë që bankat private të kontrollojnë paranë e tyre, … Bankat … do t'i privojnë njerëzit nga të gjitha pronat e tyre, derisa fëmijtë e tyre do të zgjohen të pastrehë, në kontinentin që prindërit e tyre e kanë pushtuar.

Fuqia e lëshuar (e parasë) duhet të mirret nga bankat dhe të rikthehet tek njerëzit, të cilëve ju takon ajo saktësisht."

***

Paralajmërimi i Jeffersonit tashmë është prezent!

Mbi 40 milon amerikanë jetojnë në tezga ushqimore! Miliona më shumë tani janë të pastrehë, duke jetuar në tenda. Të gjitha këto për shkak të një institucioni… atë të BANKAVE PRIVATE!!!

***

Dhe sot janë bankat private ato që e kontrollojnë dhe e menaxhojnë jo vetëm pasurinë e amerikanëve por, edhe pasurinë e gjithë popujve të botës! / ©Pashtriku.org, Sh.Berisha

_____________

Burimi:

Private Banks: Thomas Jefferson - Encyclopedia

https://www.monticello.org/site/jefferson/private-banks-spurious-quotation
 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks