HISTORI
e hënë, 06 korrik 2020

NUHI BYTYҪI: TRI DEKADA NGA THYERJA E CENSURËS DHE MBYLLJA E RADIOTELEVIZIONIT TË PRISHTINËS

Prishtinë, 5 korrik 2020: Gazetarët, redaktorët, regjisorët dhe punëtorët e tjerë të Radiotelevizionit të Prishtinës në mënyrë të veçantë gjatë fundviteve 80-ta të shekullit të kaluar dë...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI-BASHA: DOK 2 - TOP SEKRET - FJALA HYRËSE E ALI SHUKRISË LIDHUR ME VLERËSIMIN E SITUATËS POLITIKE DHE TË SIGURISË NË KRAHINË, QERSHOR 1981 (34)

Prishtinë, 24 qershor 2020: Dok. 2. / Fjala hyrëse lidhur me vlerësimin e situatës politike dhe të sigurisë në krahinë- Ali Shukrija Kryesia e Komitetit Krahinor të Lidhjes së Komunistëve të Kosovës (1) Top sekret / Incizi...

me shumë

DEUTSCHE ZEITUNG (1880) : 'SIPAS GAZETËS SHKODRANE, E BOTUAR SOT PËR HERË TË PARË NË SHQIP, SHQIPËRIA KA SHPALLUAR PAVARËSINË E SAJ! JA EMRAT E FIRMËTARËVE: ALI PASHË GUCIA, HODO BEJ SOKOLI…'

Francë, 24 qershor 2020: “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 12 majit 1880, në faqen n°2, shkrimin e gazetës “Deutsche Zeitung” në lidhje me shpalljen asokohe të pavar&eu...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI-BASHA: DOK 1 - VLERËSIMI I SITUATËS DHE I SIGURISË NË KRAHINË, PRILL 1981 (33)

Prishtinë, 23 qershor 2020: Dok. 1. Vlerësimi i situatës politike dhe i sigurisë në Krahinë, Prill, 1981 (1) Kryesia e Komitetit Krahinor të Lidhjes Komuniste të Kosovës Grupi punues Hyrje Komiteti Krahinor i LKK-së në mbledhj...

me shumë

RKL: EMISIONI I FUNDIT GJATË LUFTËS I RADIOS KOSOVA E LIRË I TRANSMETUAR MË 21 QERSHOR 1999

Pashtriku, 22 qershor 2020: Më 21 qershor të vitit 1999, Radio-Kosova e lirë ka përmbyllur transmetimin në Malet e Berishës, ku kishte transmetuar program prej 4 janarit të atij viti. Me lajmin kryesor të ditës lidhur me dëbimin e të...

me shumë

SHERADIN BERISHA: 'ELITA E KOSOVËS', GJATË REGJIMIT JUGOSLLAVË TË TITOS (1945 - 1990) /NJOHURI BAZIKE/

Pashtriku, 19 qershor 2020: Dihet mirëfilli, se në periudhën e Jugosllavisë së AVNOJ’it (1945 - 1990), rrjedhimisht parimet themelore të Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë (LKJ'ës) dhe të organeve...

me shumë

ҪLIRIMI I PRIZRENIT, MË 13 QERSHOR 1999 (PLANI I UҪK-së I HARTUAR NGA EKREM REXHA, KOMANDANT DRINI)

Pashtriku, 18 qershor 2020: Për çlirimin e Prizrenit rolin vendimtar e kishte operacioni që udhëhiqte me profesionalizëm të lartë ushtarak, Ekrem Rexha Komandant DRINI ○ Më 10 qershor të vitit 1999, në orën 9:00, Komandant DRINI...

me shumë

GAZETA GREKE (1879) / ALI PASHË GUCIA KA REFUZUAR QË PLAVA E GUCIA T’I JEPEN MALIT TË ZI

Francë, 17 qershor 2020: “Le Globe” ka botuar, të dielën e 21 dhjetorit 1879, në faqen n°4, rrëfimin e gazetës greke “Neologos” për Ali Pashë Gucinë dhe ndërhyrjen e tij asokohe për të mbrojtur territ...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI-BASHA: DIFERENCIMI NË UNIVESITETIN E KOSOVËS, MË 1981 (32)

Prishtinë, 15 qershor 2020: 3. DOKUMENTI QË DËSHMON DIFERENCIMIN NË UNIVERSITETIN E PRISHTINËS, MË 1981 Informatë lidhur me aktivitetin për stabilizimin e gjendjes në Universitetin e Prishtinës (1) Në vazhdim po japim informacio...

me shumë

SHERADIN BERISHA: TRUPAT E NATO-s NGA SHQIPËRIA NUK HYNË NË PRIZREN MË 12 QERSHOR, POR MË 13 QERSHOR 1999!

Pashtriku, 14 qershor 2020: Një pasaktësi në historinë e hyrjes së trupave gjermane të NATO-s nga Kukësi për në Prizren!

Një ngjarje historike e luftës faktohet, duke u bazuar fillimisht...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks