HISTORI
e hënë, 21 shtator 2020

GAZETA FRANCEZE «LE MATIN», 1920: KUR AVNI RUSTEMI SHPJEGONTE NË GJYQIN E TIJ ARSYEN E VRASJES SË ESAT PASHËS

Francë, 19 shtator 2020: Më 13 qershor të 1920, në kryeqytetin francez, Esat Pasha po dilte nga hotel «Continental», i shoqëruar nga një mik dhe një mikeshë, për të shkuar në drejtim të automjetit të tij, i park...

me shumë

LA RÉPUBLIQUE FRANÇAISE (1880) / PETICIONI I LIDHJES SHQIPTARE TË GJIROKASTRËS DREJTUAR FUQIVE TË MËDHA

Francë, 18 shtator 2020: “La République Française” ka botuar, të shtunën e 26 qershorit 1880, në ballinë, një shkrim në lidhje me peticionin e Lidhjes shqiptare të Gjirokastrës drejtuar asokohe Fuqive të Mëd...

me shumë

SHKËLZEN GASHI: VËLLIMI 'PERANDORIA OSMANE' PËRJASHTON KRYENGRITJET E SKËNDERBEUT

Prishtinë, 18 shtator 2020: “PROJEKTI I HISTORISË SË PËRBASHKËT”: KRITIKË PESËPJESËSHE PËR (KEQ)PËRFAQËSIMIN E SHQIPTARËVE NË LIBRAT ALTERNATIVË TË HISTORISË. Themeluesit e OJQ-s&...

me shumë

LA GAZETTE DE FRANCE (1913) / JA SI DO TË JETË ORGANIZIMI I ARDHSHËM ADMINISTRATIV I SHQIPËRISË SIPAS EQREM BEJ VLORËS (INTERVISTA)

Francë, 17 shtator 2020: “La Gazette de France” ka botuar, të enjten e 11 shtatorit 1913, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me intervistën asokohe të nënkryetarit të Këshillit të Shqipërisë, z. Eqrem bej Vl...

me shumë

LE MATIN (1921) / MË SHUMË SË NJË VIT PAS VRASJES, TRUPI I ESAT PASHËS GJENDET ENDE NË MORG, NË FILLIM TË RRUGËS AUBERVILLIERS, NË PARIS

Francë, 16 shtator 2020: “Le Matin” ka botuar, të martën e 25 tetorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me trupin e pajetë të Esat Pashë Toptanit, më shumë se një vit pas vrasjes, të cilin, Aurenc Beb...

me shumë

LA FRANCE (1942) / PREMTIMI I SEKRETARIT AMERIKAN TË SHTETIT, Z. CORDELL HULL, PËR SHQIPËRINË DHE LUFTËTARËT E SAJ GUXIMTARË

Francë, 14 shtator 2020: 2020: “La France” ka botuar, të shtunën e 12 dhjetorit 1942, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me premtimin askokohe të Sekretarit amerikan të Shtetit për Shqipërinë dhe luftëtarët ...

me shumë

Dr.Luftulla Peza: Konferenca e Pezës ngjarje e madhe historike

Pragë, 13 shtator 2020: Më 16 shtator 1942 u mblodh në Pezë Konferenca e Pezës, që përbën një ngjarje mjaft të rëndësishme dhe të madhe historike për popullin shqiptar. Për nga qëllimet dhe vlerat historike, ...

me shumë

LA FRANCE (1943) / DEKLARATA E WINSTON CHURCHILL NË DHOMËN E KOMUNAVE PËR SHQIPËRINË DHE LUFTËTARËT E SAJ

Francë, 10 shtator 2020: “La France” ka botuar, të premten e 5 nëntorit 1943, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Winston Churchill-it për Shqipërinë dhe luftëtarët e saj, të cilin, Aurenc Beb...

me shumë

BESNIK IMERI: N.G.L HAMMOND - PELLAZGËT DHE ILIRËT

Vlorë, 31 gusht 2020: Meriton përgëzime Moikom Zeqo (shkrimi është shkruar rreth një vit para se eruditi Moikom Zeqo të ndëronte jetë, prandaj këtë shkrim tani e quaj edhe nje homazh për jetën e ndritur të tij) pë...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHTOJCA - DOKUMENTE, LETRA DHE ARTIKUJ (67)

Pashtriku, 31 gusht 2020: 8.1.4 Letër Komitetit Qendror të Partisë së Punës të Shqipërisë Tiranë Sokut Enver HOXHA I dashur shoku Enver Të dashur shokë Me dhembje të thellë në zemër më...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks