HISTORI
e enjte, 13 gusht 2020

SABRI KIҪMARI: KONFERENCA E PARË E LËVIZJES POPULLORE PËR REPUBLIKËN E KOSOVËS (LPRK), DIVJAKË, 21 PRILL 1989

Pashtriku, 26 korrik 2020: Si erdhi deri te Konferenca? Pas demonstratave të vitit 1981, grupet e fshehta u goditën keq nga Lidhja Komuniste dhe shteti jugosllav. Dhjetëra vetë u vranë, mijëra tjerë u burgosën dhe u detyruan të arratiseshin. ...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI-BASHA: SHTYPI I HUAJ PËR NGJARJET E VITIT 1981 NË KOSOVË (37)

Pashtriku, 25 korrik 2020: Trajtimi i demonstratave nga Partitë Komuniste në shtetet perëndimore Ngjarjet në Kosovë dhe situata politiko-ekonomike në Jugosllavi në përgjithësi, disa gazeta perëndimore e lidhnin me pakënaqësit&e...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: ADOLF HITLERI - JETA DHE VDEKJA E TIJ (I)

Prishtinë, 25 korrik 2020: Cili ishte karakteri i Adolf Hitlerit, njeriut i cili me Luftën e Dytë Botërore shkaktoi vdekjen e mbi 50 milionë njerëzve; Përse ai mbetet figurë që vazhdon të frymëzoj zemërimin dhe urrejtjen e milio...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: HISTORIK I USHTRISË CLIRIMTARE TË KOSOVËS NË JAVOREN 'ZËRI' (DHJETOR - 1997 - MARS 1999) (Pjesa IV)

Prishtinë, 24 korrik 2020: Në numrin e 3 tetorit të vitit 1998, “Zëri” paraqet opinionet e Bardhyl Mahmutit, atëherë përfaqësues politik dhe zëdhënës i jashtëm i UÇK-së, i cili pasi deklaron se UÇK...

me shumë

KORRESPONDENCA POLITIKE E VJENËS (1881): 'ABDYL FRASHËRI U ARRESTUA NË HYRJE TË DURRËSIT, SI SHKOI DERI ATY DHE ÇFARË I GJETËN ME VETE ?'

Francë, 24 korrik 2020: “Le Temps” ka botuar, të premten e 27 majit 1881, në faqen n°2, shkrimin e Korrespondencës politike të Vjenës në lidhje asokohe me arrestimin asokohe e Abdyl Frashërit në hyrje të Durrësit, t&e...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: HISTORIK I USHTRISË ҪLIRIMTARE TË KOSOVËS NË JAVOREN 'ZËRI' (DHJETOR 1997 - MARS 1999) (Pjesa III)

Prishtinë, 23 korrik 2020: “Zëri” i datës 6 qershor 1998 boton intervistën me Bujar Bukoshin, Kryeministër i Qeverisë së Republikës së Kosovës në ekzil, i cili pasi konstaton se Qeveria nuk e ka formuar UÇK-në...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: HISTORIK I USHTRISË ҪLIRIMTARE TË KOSOVËS NË JAVOREN 'ZËRI' (DHJETOR 1997 - MARS 1999) (Pjesa II)

Prishtinë, 22 korrik 2020: Në numrin e 24 janarit të vitit 1998, “Zëri” sjell intervistën me Xhafer Shatrin, atëherë ministër për informim në Qeverinë në egzil të Republikës së Kosovës, i cili n&e...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI-BASHA: DOKUMENTI 'TOP SEKRET' PËR INFORMIMIN NDËRKOMBËTAR TË DEMONSTRATAVE 1981 (36)

Prishtinë, 22 korrik 2020: DOKUMENTI “TOP SEKRET” PËR INFORMIMIN NDËRKOMBËTAR TË DEMONSTRATAVE 1981 Sipas dokumentit të KQ i LKJ-së, sektori për informim dhe propagandë, Grupi për propagandë ndërkombëtare, me n...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: HISTORIK I USHTRISË ҪLIRIMTARE TË KOSOVËS NË JAVOREN 'ZËRI' (DHJETOR 1997 - MARS 1999) (Pjesa I)

Prishtinë, 20 korrik 2020: (Kumtesë shkencore) Abstrakti Duke pasur parasysh, rolin e medieve në afirmimin e rolit historik, kombëtar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pra, kontributin e medieve në shkrimin e historisë së ...

me shumë

MSc.ALBERT HABAZAJ: TREVA E KUDHËSIT ME TRIMAT E SAJ NË LUFTËN KOMBËTARE TË VLORËS

Vlorë, 19 korrik 2020: Rrapo Çelo Beqiraj i Sevasterit, si kontribut në Luftën e Vlorës Treva e Kudhësit në Luftën Kombëtare të Vlorës Në fillimshekullin e Njëzetë, që aq stuhishëm ndezi zjarrin komb&eum...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks