HISTORI
e diel, 19 janar 2020

MEHMET HAJRIZI: SHTIGJET E PËRFLAKURA TË JANARËVE TË LIRISË

Prishtinë, 18 janar 2020: Fjalë në manifestimin „Flaka e Janarit“ në Gostivar dhe Kërçovë, më 16-17 janar 2020 1 Lëvizjes Kombëtare Shqiptare me historinë e saj të gjatë sa vetë sundimi dhe robëria...

me shumë

LA LIBERTÉ (1913) / KRIJIMI DHE FUNKSIONIMI I BANKËS KOMBËTARE SHQIPTARE (TETOR 1913)

Francë, 16 janar 2020: “La Liberté” ka botuar, të enjten e 9 tetorit 1913, në ballinë, një shkrim në lidhje me me krijimin dhe funksionimin e Bankës Kombëtare Shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut &ld...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI - BASHA: LËVIZJA ATDHETARE NË ANAMORAVË DHE POETI BEQIR MUSLIU

Prishtinë, 15 janar 2020: Shkrimtari, poeti, dramaturgu, publicisti Beqir Musliu, shkollën fillore dhe të mesme i kreu në Gjilan, ndërsa Fakultetin Filozofik, drejtimi i gjuhës dhe letërsisë shqipe në Prishtinë. Beqir Musliut dhe gjenerat...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARËT, BAJRAM BAHTIRI DHE ZIJA SHEMSIU (31)

Pashtriku, 15 janar 2020: 7.6 Bajram Bahtiri U lind më 4 mars 1961 në Prishtinë, në një familje të varfër punëtore. Ka mbaruar Shkollën e Mesme Ekonomike në Prishtinë. Bajrami qysh në moshë të re, nëpërm...

me shumë

PROF.DR.AGIM ZOGAJ: KISHA ORTODOKSE MALAZEZE NGA VITI 1855 ISHTE E PAVARUR

Prishtinë, 13 dhjetor 2020: Nacionalizmi kishtar serb dhe pretendimet ndaj Malit të Zi Historia e kundërshtive, mospajtimeve midis Kishës Ortodokse të Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe, është e hershme dhe, gjithmonë, që nga M...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI-BASHA: PROCESVERBAL NGA BISEDA ME SEKRETARIN E LKK-së, STANISLLAV GËRKOVIQIN - TË MBAJTUR MË 27.09.1966 (10)

Prishtinë, 9 dhjetor 2020: Procesverbal nga biseda e sekretariatit krahinor te LKK me Stanisllav Gërkoviqin të mbajtur me 27. 09.1966 Në mbledhje merrnin pjesë: Ilija Vakiqi, Bllazho Lutica dhe Sinan Hasani. Gërkoviqi nuk ishte i sinqertë në p&e...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARËT, NASER HAJRIZI DHE ASLLAN PIREVA (30)

Pashtriku, 7 dhjetor 2020: 7.4 Naser Hajrizi I lindur më 7 korrik 1962 në Vrellë të Magurës. Maturant i Shkollës së Mesme Elektroteknike në Prishtinë. I edukuar në një familje patriotike të Strofcit të Vu...

me shumë

LE MATIN (1902) / KËRKESAT E AMBASADËS RUSE NDAJ PORTËS SË LARTË ME QËLLIM NDËSHKIMIN E ISA BOLETINIT

Francë, 2 janar 2020: “Le Matin” ka botuar, të shtunën e 8 nëntorit 1902, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me kërkesat e ambasadës ruse ndaj Portës së Lartë me qëllim ndëshkimin e Isa Boletinit, t&eum...

me shumë

LE TEMPS (1921) / KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE, ME INICIATIVË TË FAN NOLIT, ËSHTË SHKËPUTUR NGA AJO GREKE

Francë, 31 dhjetor 2019: Dhjetor 2019: “Le Temps” ka botuar, të premten e 2 shtatorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shkëputjen e kishës ortodokse shqiptare nga ajo greke, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blo...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARIN KADRI OSMANI, 1937 - 2012 (29)

Pashtriku, 31 dhjetor 2019: 7.14 Kadri Osmani (1937-2012) Ka lindur më 23.1.1937 në Makresh të Artanës, në një familje të ndershme, arsimdashëse e patriotike dhe vdiq më 9.10.2012 në Prishtinë. Vëllai i tij, ...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks